reklama

Vipet

Vipet byl po dlouhé generace šlechtěn k závodění, což vám nejlépe předvede na dostizích nebo na coursingu. Vzhledem ke svému pohybovému nadání se skvěle hodí i pro agility.

Povaha plemene

Vipet miluje svého pána a velmi k němu lne. K celé své lidské rodině je přátelský, starostlivý a jemný. K dětem si vytváří opravdu skvělý vztah a někdy působí jako jejich chůva. Není to však pouze pes jednoho pána, poslouchá všechny členy své rodiny.

Toto plemeno je velmi aktivní a ukrývá v sobě dokonalou kombinaci rychlosti, obratnosti a pohotovosti. Vipet je především "lovec", na což nesmíte nikdy zapomenout. I když je hodný, jeho přirozené instinkty mu velí ulovit vše, co se kolem něj mihne. Vipet je velice čistotný pes, loužím, blátu i jiným nečistotám se zdaleka vyhýbá. Na rozdíl od ostatních chrtů je přátelštější, mazlivější a hravější. Nechá se pohladit i od cizích lidí.

Popis plemene

Vipet se řadí svou výškou mezi středně vysoké psy. Výška psa v kohoutku je od 47 cm do 51 cm. Feny jsou v kohoutku vysoké od 44 cm do 49 cm. Váhu standard FCI neuvádí, ale některé zdroje zmiňují, že by váha měla být okolo 8 kg až 13 kg. Vipet se dožívá v průměru okolo 11 až 13 let.

Hlava je u vipeta dlouhá a zužuje se směrem k tlamě, stop je mírný. Nosní houba je černá, u modrých psů namodralá, u krémových nebo světlých psů jsou povoleny všechny barvy nosní houby, kromě růžové. Pouze u bílých nebo strakatých psů je povolený tzv. "motýlí" čenich, nikdy však nesmí být úplně depigmentovaný. Čelisti jsou mohutné a silné, skus je nůžkový. Oči jsou u vipetů oválné a jasné s pozorným výrazem. Uši jsou malé a růžicové. Krk je svalnatý a elegantně klenutý. Hluboký hrudník poskytuje poměrně velký prostor pro srdce. Žebra jsou dobře klenutá a osvalená u hřbetu. Břicho je výrazně vtažné. Ocas je u vipeta bez praporce, nesen v lehkém oblouku, ke špičce se zužuje. Srst má vipet jemnou a krátkou. Povoleny jsou všechny barvy nebo jejich kombinace.

Charakteristické rysy

- poslušný
- lehce vycvičitelný
- inteligentní
- citlivý

Chov

Dle Mezinárodní kynologické federace patří vipet do skupiny X. Chrti, sekce 3 - krátkosrstí chrti, bez pracovní zkoušky. V České republice je oficiální zkratka vipeta WH. Více informací se dočtete na klubových stránkách tohoto plemene například na www.whippet-club.com/.

Výchova a péče o psa

Péče o srst je nenáročná, během roku psa stačí jen párkrát okoupat. Plemeno není vhodné chovat venku, jelikož jejich srst nemá podsadu, je nutné ho udržovat v neustálém teple.

Vipeti se velmi rádi učí vše co je pro ně zábavné, proto je pro ně ideální volbou pro výchovu "škola hrou". Díky jejich inteligenci a poslušnosti je výcvik poměrně snadný. Při výchově je důležité dát si pozor tresty. Plemeno je velice citlivé a proto se u něj fyzické tresty nesmí vůbec používat. Pokud se pes bojí, mohlo by ho to silně poznamenat nebo by se dokonce mohl uzavřít do sebe.

Štěně vipeta i s průkazem původu si můžete pořídit již od 10 000 Kč. Původní majitelé psů však dávají přednost osobní domluvě. Najít nový a útulný domov můžete i starším vipetům, které nepotkal příliš šťastný osud (www.chrtivnouzi.cz).

Historie plemene

Přesný historický vývoj plemene není zcela jasný. Vipet vznikl poměrně pozdě a to v 19. století, mnohé prameny uvádějí, že záměrem bylo vytvořit zmenšeninu greyhounda. Ve vipetovi se mísí krev teriérů (old black and tan teriérů) a zmíněných greyhoundů. Díky tomu vznikl silný, aktivní a sportovně založený vipet. Za další prapředky lze považovat i italského chrtíka a foxteriéra. V průběhu let byli tito psi vyšlechtěni pro chrtí závody (rabbit coursing - závod dvou psů, kteří honí zajíce). Vipeti však nesloužili pouze k závodům, ale pro mnohé se stali i věrnými společníky. V roce 1891 byl vipet poprvé uveden na výstavě pod jménem "Snap dog".

Podobná plemena

Greyhound
Saluki
Sloughi

Související články

reklama
reklama
reklama