Ruský toy nemá rád samotu a je pro něj opravdu důležité cítit lásku a být pravidelně v kontaktu se svým pánem, není to vhodný pes pro někoho, kdo tráví mnoho času mimo domov.
Povaha plemene
Je to malý pes s velkým srdcem, který si rád hraje a který zbožňuje společnost dospělých a ještě mnohem více dětí. I přesto, že svého pána opravdu miluje, pokud mu bude lásku projevovat celá rodina stejně, stane se psem "všech".
Při hrách s tímto drobečkem musí být děti velmi opatrné, aby mu neublížily, je nutné si uvědomit, že je lehké mu nechtěně něco udělat. Na nevítanou návštěvu upozorní hlasitým štěkotem, což z něj dělá také výborného hlídače. Toy je do bytu přímo jak stvořený, nezabere mnoho místa a také příliš mnoho místa nepotřebuje. Tento pes je velmi pohybově nadaný, aktivní, mrštný, přímo jako stvořený pro psí mini agility. Ale hodí se i pro méně aktivní osoby, které s ním denně udělají aspoň několik kratších procházek. Tento malý neposeda vychází dobře i s domácími mazlíčky a také ostatními psy.
Popis plemene
Ruský toy je drobný dlouhonohý pes. Pes i fena jsou v kohoutku vysocí 20 cm až 28 cm, s tolerancí +/- 1cm a jejich váha by se měla pohybovat do 3 kg. Toy se dožívá věku okolo 14 let.
Hlava je oproti tělu malá. Lebka je vysoká a stop je zřetelný. Nosní houba je černá nebo její zbarvení odpovídá barvě srsti. Tlama je nepatrně kratší než mozkovna a je štíhlá. Zuby mají nůžkový skus, povolena je absence dvou řezáků v každé čelisti. Oči jsou velké, tmavé a kulaté. Jsou posazeny poměrně daleko od sebe a jsou mírně vystouplé. Víčka jsou tmavá nebo zbarvením odpovídají barvě srsti. Uši jsou velké a vysoko nasazené. Krk je dlouhý a jemně klenutý. Hřbet je rovný a poměrně silný, bedra jsou krátká a mírně klenutá. Hrudník není příliš široký, ale je hluboký. Břicho je vtažené. Ocas je buď kupírovaný anebo nekupírovaný (státy, ve kterých je kupírování zakázáno). Kupírovaný ocas je nesený vysoko. Nekupírovaný ocas je šavlovitě prohnutý a je nesen pod úrovní hřbetu. Existuje hladkosrstý ruský toy a dlouhosrstý ruský toy. U hladkosrstých jedinců je srst krátká, bez podsady a lesklá. Pes nesmí mít lysiny. U dlouhosrstých psů je srst rovná, povolena je i mírně zvlněná a je dlouhá 3 cm až 5 cm. Srst musí přiléhat a zachovat přirozený obrys těla. Výrazně delší srst je na zadních stranách končetin. Na tlapkách je velmi jemná dlouhá srst, která zcela zakrývá drápy. Na uších jsou tzv. závěsy (dlouhá srst). U dlouhosrstých psů nesmí být srst kratší než 2 cm. Barva ruského toy je černá, hnědá nebo modrá, všechny barvy jsou s pálením. Povolena je také červená barva všech odstínů. Sytější barvy jsou více preferovány.
Charakteristické rysy
- veselý
- zábavný
- hravý
- přátelský
- energický
- milý
Chov
Dle Mezinárodní kynologické federace patří ruský toy do skupiny IX. Společenská plemena, sekce 9 - kontinentální toy španělé a ruští toy, bez pracovní zkoušky. V České republice je oficiální zkratka ruského toy MDT. Více informací se můžete dočíst na klubových stránkách tohoto plemene například na www.kchmpp.cz/plemena/rusky_toy.
Výchova péče o psa
Péče o srst psa není nijak náročná, stačí ji pár krát týdně vykartáčovat. Koupat můžete toye podle potřeby. Rusáček miluje zimu i sníh a není mu potřeba kupovat na běžné procházky speciální oblečky, v případě pokud s ním nechcete trávit venku delší dobu.
Ruský toy je skvělé plemeno a jeho základní výchovu a výcvik zvládne i naprostý začátečník. Při výcviku psa buďte však důslední.
Při výběru štěněte si nejprve dobře promyslete, zda chcete fenu nebo psa, jejich povahy se totiž velmi liší. Cena za štěně je poněkud vyšší, v průměru se dá pořídit okolo 15 000 Kč a to z toho důvodu, že jedná o málopočetné plemeno.
Historie plemene
Původ ruského toy je třeba hledat v Rusku, jak již napovídá jeho jméno. Toy je poměrně mladé plemeno s krátkou, ale dobře doloženou historií. V roce 1958 se dvou krátkosrstým jedincům anglického toy teriéra narodilo jedno štěně s delší srstí na určitých místech. Tak byl položen základní kámen dlouhosrstého ruského toy. Jeho vývoj však trval ještě několik let (po letech šlechtění, pečlivého výběru vzniklo nové plemeno ruský toy, který se dále dělí na dlouhosrstou varietu a krátkosrstou varietu). V roce 1966 byl sepsán první plemenný standard, který se téměř nezměnil do dnešní doby. Plemeno nebylo dlouhou dobu uznáno FCI. Teprve až v roce 2006 došlo ke změně a Mezinárodní kynologická federace přijala Ruského toy (původně moskevského toy teriéra).
Podobná plemena
Čivava
Papillon
Pražský krysařík (krátkosrstí jedinci)