reklama

Pointer

Pointer není pouze "lovecký" pes, vyniká i v agility, canicrossu a dalších pohybových hrách. Vzhledem ke své laskavé povaze se také skvěle hodí i pro canisterapii.

Povaha plemene

Pointer je velmi inteligentní a přátelský. Jedná se o dobře vycvičitelného psa s něžnou povahou. Důsledností, ale také vlídností a spravedlností z něj vychováte skvělého a nenahraditelného společníka. Svého pána nadevše miluje a navíc skvěle vychází s dětmi. Rychle si osvojí i návyky pro soužití v bytě. Avšak i přesto se nesmí zapomenout na to, že se jedná o loveckého psa. Díky mimořádným smyslům, své rychlosti, neúnavnosti, temperamentu a hbitosti slouží myslivcům jako skvělý pomocník.

I když je nazýván "králem loveckých psů" a je nebojácný, tak v žádném případě není agresivní.

Popis plemene

Celkový vzhled psa je sportovní a elegantní. Překlad slova pointer znamená ukazovat a i pointerů je známé, že skrytou zvěř opravdu "ukazují" (tzv. zvěř vystaví). Výška psa v kohoutku je od 63cm do 69 cm, feny jsou v kohoutku vysoké od 61cm do 66 cm. Váha se pohybuje od 20 kg do 30 kg, avšak FCI standard váhu neuvádí. Pointer se dožívá okolo 13 až 14 let.

Hlava je středně široká, stop je výrazný. Čenich je tmavý, ale může být i světlejší (v případě světlejších psů), nosní dírky jsou široké. Pointer má nůžkový skus a silné čelisti. Oči jsou oříškové nebo hnědé barvy (opět záleží podle barvy srsti). Uši jsou nasazeny vysoko, mají střední délku a jsou svěšené podél hlavy. Krk je dlouhý a svalnatý. Bedra jsou u tohoto plemene krátká, ale silná a mohutně osvalená. Ocas se u psa v pohybu hýbe ze strany na stranu, je středně dlouhý, u kořene silný, ale směrem ke špičce se zužuje. Ocas je nesen v úrovni hřebu.

Srst je u pointera hladká, rovná a lesklá. Klasická zbarvení jsou citronová, oranžová a bílá, jantarová a bílá, černá a bílá. Jednobarevná i tříbarevná varianta je přijatelná.

Charakteristické rysy

- vyrovnaný
- pracovitý
- aktivní
- přátelský

Chov

Dle Mezinárodní kynologické federace patří pointer do skupiny VII. Ohaři (stavěcí psi), sekce 2.1 - stavěcí psi britští a irští, pointer, s pracovní zkouškou. V České republice je oficiální zkratka pointera POI. Více informací se můžete dočíst na klubových stránkách tohoto plemene například na www.pointer-setter.cz.

Výchova a péče o psa

Pointer není nijak náročný na základní péči. Jeho srst potřebuje občasné vykartáčování a to zejména v době kdy líná. Psi chování venku by měli mít vhodný (teplý, měkký, dostatečně velký) pelíšek, aby nedocházelo k otokům na loktech, to stejné platí i pro psy chované v bytě. V zimě je dobré psu zabezpečit zateplenou boudu nebo ubytování v domě či bytě. Plemenu je nutné, vyhradit místo, které mu umožní klidný odpočinek.

Těmto psům bychom měli denně dopřát dostatek pohybu, v žádném případě jim nebudou stačit krátké procházky "kolem domu". Pes se rád pohybuje na volno, proto je dobré naučit ho již od mala na píšťalku (umožňuje povely i na větší dálku). Pointer je doslova král v polním hledání (field - trials), právě v této soutěži Vám ukáže, k čemu byl vyšlechtěn. Plemeno není zatíženo genetickými vadami nebo nemocemi (získanými ani vrozenými).

Cena za štěně pointera i s průkazem původu se pohybuje již okolo 6 000Kč.

Historie plemene

Historický původ pointera stejně jako původ i dalších ohařů je třeba hledat na Pyrenejském poloostrově. Mezi jeho přímé předky pravděpodobně patří španělští ohaři. Postupem času se krev tohoto psa mísila s krví italských ohařů a foxhoundů. Některé prameny také uvádějí, že bloodhoundi, greyhoundi či angličtí buldoci jsou další plemena, se kterými byl pointer křížen. V roce 1859 byl pointer poprvé předveden samostatně na výstavě v Newcastlu.

Podobná plemena

Anglický setr
Pudelpointer
Výmarský ohař krátkosrstý

Související články

reklama
reklama
reklama