reklama

Péče o vlasy

Zdravé a pevné vlasy jsou zrcadlem celkové krásy. Pro krásné vlasy je tohotřeba udělat víc, než si je pravidelně mýt. Vlasy rostou z pokožky, a proto se musíme dobře starat i o ni.

Co je vlas?

Vlas je útvar, který vzniká speciální přeměnou kožních buněk, keratinocytů, odborně se orgány nazývají rohové deriváty epidermis. Vlasy jsou nejvýznamnější částí ochlupení. To co je viditelně, se nazývá stvola je tvořen z keratinu. Část, která je v kůži, je vlasový kořen. Ten se na konci rozšiřuje do vlasové cibulky a proti cibulce je vlasová papila, která vlas vyživuje. Vlasy máme několika barev: blond, hnědé, černé, zrzavé a šedé. Můžeme vidět vlasy kudrnaté a nebo rovné. Pro různé kontinenty bývají vlasy odlišné.

Péče o vlasy - správné umytí!

To jaký máme typ vlasů, je nám dáno po narození. Vhodnou péčí si je však můžeme udržovat zdravé a lesklé. Pro pevnou a kvalitní kštici je potřeba začít od základu. Budete se divit, ale to jak vypadají ovlivňujeme i kvalitním spánkem, pitným režimem, dostatečným prokrvením nebo potravinové doplňky. Základním krokem je přesně určit typ vlasů a následně péči přizpůsobit. Dlouhé vlasy jsou náročné na údržbu, protože musíme o vlas pečovat v celé délce.

To jak si hlavu dobře umyjeme, je polovina úspěchu. Nesmíme se bát investovat do kvalitních výrobků zvolených dle vašeho typu. Nejprve musíme dobře pročesat a vyčesat tak staré vlasy. Působením teplé vody se otevře šupinovitá kůžička vlasů a omyjí se z ní nečistoty. Poté je možné vlasy opláchnout studenou vodou. Šampón je třeba důkladně vmasírovat. Je zapotřebí ho nanášet na pokožku, ne na konečky. Poté šampon důkladně spláchněte. Je zapotřebí celý proces provádět dvakrát, s tím rozdílem, že se podruhé nechá šampon působit o něco déle. Po prvním umytí se odstraní nečistoty a až po druhém ošetření si berou živiny a potřebné látky. Vymáčkněte přebytečnou vodu, použijte kondicionér až ke konečkům. Po deseti minutách jej spláchněte.

Správné foukání

Nepracujte s hodně mokrými vlasy, je třeba nejprve ručníkem hlavu osušit. Použijte kulatý kartáč. Začněte spodními vlasy a přes kartáč je foukejte. Před sušením je možné nanést tužidlo.

Jaké mohou být problémy

Mastné vlasy - třeba použít vhodný šampón a místo gelu spíše vosk
Suché vlasy - dopřát jim vyživující zábal a používat šetrné přípravky
Poškozené vlasy - Trpělivě je mýt, používat pravidelně zábaly a používat potravinové doplňky
Jemné vlasy - při foukáním použít přípravek zvětšující objem
Barvené vlasy - používat výhradně přípravky na barvené vlasy, které dodají ztracený lesk.

Jaké používat přípravky, abychom vlasy dovedly k dokonalosti?

šampóny, rozčesávadla, kondicionéry, tužidla pěnová, obyčejná tužidla, gely, vosky, lesky, ochrany proti UV záření, zábaly, bylinky

Rady našich babiček

Vlasová maska: Smíchejte jednu polévkovou lžíci medu se šťávou z jednoho citronu a jednu lžíci vody. Nechte působí deset minut a opláchněte vlažnou vodou
Kondicionér: Půl šálku medu smícháme s čajovou lžičkou oleje. Po půl hodině vypláchneme vlažnou vodou.
Vlasová kúra: Ricinový olej stimuluje růst a sílu. Vmasírujte každý večer po dobu 5 až 10 minut a poté šampónem vymyjte a opláchněte velkým množstvím vody.
Kúra z olivového oleje: Tři stroužky česneku, 3 lžíce medu, lžíci ricinového oleje, 3 žloutky a pět lžiček olivového oleje. Nanášejte na suché vlasy a masírujte pokožku. Při mytí si pomožte s trochou šamponu a velkým množstvím vody.
Rozmarýnový nálev: Pomáhá proti lupům. půl litru vařící vody, 50 gramů listů rozmarýnu. po třiceti minutách přeceďte, vychladlým nálevem propláchněte.
Bylinková kůra: Proti nadbytečné tvorbě mazu. Čtyři čajové lžičky sušených bylinek (kopřivy, rozmarýn, přeslička, tymián) od každého po jedné lžičce. přidejte 150 ml vody a lžičku jablečného octa. Vmasírujte do umytých vlasů a nevyplachujte.

Související články

reklama
reklama
reklama