reklama

Vše o jídle

Potraviny či jídlo jsou výrobky nebo látky, které slouží pro naší výživu. Většinou jsou živočišného nebo rostlinného původu. Obsahují nezbytné živiny pro náš organismus jako uhlohydráty, proteiny (bílkoviny), vitamíny nebo minerály. Kvalita potravin bývá vylepšována přídatnými látkami - např. konzervanty, sladidly, barvivy nebo emulgátory. Potraviny také mohou být cíleně obohaceny vitaminy, minerály a dalšími látkami, které významně působí na náš organismus.

Denně bychom měli jíst čerstvé ovoce a zeleninu, nevynechávat teplé jídlo, omezit příjem nezdravých pokrmů a pít alespoň dva litry neslazených tekutin. Před jídlem můžeme servírovat předkrmy a chuťovky. Při vaření pracujeme s těmito potravinami: ryby, maso, polévky, těstoviny a pizzy. U řady jídel nesmí chybět přílohy nebo saláty. Po jídle podáváme moučníky a dezerty a jídlo zapíjíme různými nápoji. Lze vařit i s bioprodukty, které jsou kvalitnější.

Jídlo můžeme rozdělit na pět typů podle toho, kdy ho jíme:

Snídaně

První jídlo, kterým startujeme svůj den. Konzumujeme ho obvykle ráno před odchodem do zaměstnání či školy.
Obvykle se snídaně skládá z nevařeného jídla nebo z potravin, které snadno připravíme. Oblíbené je zejména různé pečivo s máslem, džemem, sýrem nebo šunkou a cereálie s mlékem nebo jogurtem. Populární jsou i vajíčka nebo slanina. Nejčastěji pijeme kávu, čaj, džus nebo mléko. Snídaně se liší podle země jak ve složení, tak v čase, kdy lidé snídají. Např. typická anglická snídaně se skládá ze smažených vajíček, černého pudingu, opečených rajčat, slaniny, klobásy, fazolí a především toastu s máslem a džemem. Pije se čaj.

Snídaně je velmi důležité jídlo dne a měla by obsahovat přibližně čtvrtinu denního energetického přijmu. Pokud vypustíme snídani, neprokazujeme svému tělu dobrou službu – zvláště děti. V noci je organismus v klidu, ale spotřebuje energii na chod orgánů. Snídaně energii doplní. Vynecháním snídaně si zaděláváme na obezitu, protože nás během dopoledne může přepadnout velký hlad, který může vést k zkonzumování mnohem většího množství potravin, než kdybychom ráno v klidu posnídali.

Svačina, odpolední svačina

Svačina je důležitá zejména pro děti, které chodí do škole. Nejčastěji se svačina skládá z pečiva, ovoce a sušenky. Pokud dětem připravíme svačinu předem doma, vytvoříme u nich dobrý návyk pravidelně jíst. Děti také nebudou nuceny kupovat si nezdravé jídlo ze školních automatů.
V Británii existuje fenoménen zvaný čaj o páté. U nás pravidelná odpolední svačina není, avšak měli bychom myslet na doplnění energie i odpoledne, abychom se pak u večeře z hladu nepřejedli.

Oběd

Obědvá se ve školní jídelně, menze, restauraci doma a na dalších místech. Často však oběd šidíme a zajdeme do rychlého občerstvení nebo něco rychle zhltneme. Oběd by měl být největším jídlem dne. Skládá se z dvou a více chodů, záleží na tradicích a také času. Nejtypičtější oběd tvoří polévka, hlavní jídlo a dezert. Obědváme zhruba mezi jedenáctou a čtrnáctou hodinou. Stravovací podniky často nabízí polední menu, která stojí méně než běžné jídlo. Některé rodiny dodržují slavnostní nedělní oběd, kdy se celá rodina sejde u stolu. Tento oběd bývá výjimečným tím, že se při jeho přípravě vynakládá více času a sortiment jídla je bohatší a pestřejší.
V Anglii vznikl tzv. brunch, což je složenina slov breakfast (snídaně) a lunch (oběd). Jedná se o jídlo, které kombinuje snídani i oběd. Tato pozdní snídaně se jí kolem jedenácté hodiny a nabízí ji i restaurace i jiných zemích včetně Česka.

Večeře

Večeře je posledním velkým jídlem dne. Bývá teplá i studená a lehčí než oběd. Konzumuje ji obvykle kolem páté až deváté hodiny. Večeře by měla obsahovat pětinu denního energetického příjmu a měli bychom ji dojíst zhruba dvě hodiny před spaním. Pokud se dobře a v klidu najíte, budete se nejen cítit plni energie a bez trávicích problému, ale ráno se vám bude vstávat příjemně. Večeře by měla obsahovat zeleninu, sacharidy a minimum nasycených tuků. Příliš kořeněného jídla může podráždit citlivý žaludek. Sladké jídlo (cukry) způsobuje neklid, protože nám kolísá hladinu inzulinu v krvi. Přebytek tuk zaměstnává náš trávicí trakt, který jej musí delší dobu zpracovávat.

Související články

reklama
reklama
reklama