Rebarbora patří mezi zeleniny, ale příprava a recepty z rebarbory odpovídají ovoci. Mezi nejčastější zpracování této zeleniny je rebarborový koláč. Skvělé vlastnosti rebarbory využívá čím dál tím víc lidí.
Rostlina pochází z dalekých hor východního Tiberu a střední Číny. V Evropě se začala pěstovat na přelomu středověku a novověku. Rebarbora obsahuje hormonálně účinný estrogen, kterému se říká rapontikosid. Je výborným alternativním zdrojem vápníku pro ty, kteří jsou alergičtí na laktózu. Rebarbora by se měla stát pravidelnou součástí našeho jídelníčku.
Rebarbora recepty
Nepotřebuje nijak zvlášť rozvařovat na pyré. Měkne po několika minutách tepelné úpravy. Pro svou kyselou chuť je nutné dávkovat cukr velmi hojně. Na jeden litr vody přijde až půl kilogramu cukru. Nejčastěji ochutnáte rebarborový koláč, buchty nebo rebarborový džem.
Při vaření nikdy nepoužívejte hliníkové nádobí, protože reaguje se šťávou z rebarbory. Recepty z rebarbory najdete zde:
Kynutý rebarborový koláč
Rebarborový džem
Tvarohové knedlíky s rebarborou
Rychlý rebarborový koláč s drobenkou
Rychlá buchta s rebarborou a tvarohem
Jahodovo-rebarborové tiramisu
Rebarboroví šneci
Rebarboro/jablečný závin s ořechy
Více receptů z rebarbory najdete zde >>
Rebarbora pěstování a příprava
Reveň má velkou listovou plochu, ale důležité jsou právě stonky. Rebarboru musíme hodně hnojit, zalévat a držet v přistíněné a teplé poloze. Pěstují se rozličné odrůdy. Je dobré mít k dispozici až 3 rostliny. Rebarbora se množí dělením trsů. V zahradnictví koupíte semenáčky, ale nemají tak křehké řapíky, jako ty dělené.
Nikdy řapíky nesklízejte řezem, ale jen vylamováním. Nezbavujte ji všech listů. Vždy na stonku nechte alespoň čtyři z nich.
Před zpracováním není třeba rebarboru loupat, stačí ji omýt a nakrájet. Setkáte se s řapíky světle zelenými, nebo červenými. Slupku sundávejte jen ze silných letních stonků. V ledničce vám dlouho povařená nevydrží, ale v mrazáku ji uchováte i na delší dobu.