Každoročně naši zahradu berou útokem slimáci. Slimáci likvidují zeleninu i okrasné květiny. Je třeba vědět, jak slimáky zahubit. Zachraňte vaši zahradu včas před slimáky. Sbírejte je, použijte biologickou ochranu a nastražte na slimáka past.
Plzáci milují mrkve, jahody, salát i řepu. Slimáci jsou velmi přemnožení a je třeba zahradu od jara do podzimu bránit. Slimáky musíme hubit v srpnu, kdy kladou vajíčka. Předejdeme tak invazi.
Plzák španělský pochází z Francie a Anglie. V České republice se rozšířil v roce 1991. Jak na slimáky? Můžeme je ručně posbírat, nastražit pasti nebo použít chemické pomocníky. U ručního sběru jde o pracnou a nekonečnou práci. Musíme si na ně počíhat po dešti a nejlépe ráno. Sbíráme je do nádoby, kterou zalijeme horkou vodou. Ve vodě se rozloží a poslouží na kompostu.
Jak zahubit slimáky?
Pokud si chceme sběr usnadnit, stačí jim připravit zkažené ovoce. Ideálně potravu přiklopte nějakým poklopem. Slimáci milují stín. Usnadní nám to sběr.
Můžeme na slimáky nastražit i pasti. Výborné jsou zapuštěné nádoby, které naplníme pivem. Nádobu necháme centimetr přečnívat nad povrchem. V pivu se slimáci utopí a není třeba je odstraňovat. Jednoduchou past si vyrobíte z petlahve, kterou z poloviny napustíte pivem.
Záhonky lze chránit i mechanickými bariérami. Slimákům se špatně překonávají zapuštěné plechy s okrajem zahnutým směrem ven, vysoké nad 15 centimetrů. Problémy mají se slámou, pilinami a dokonce i vaječné skořápky je dostatečně zastaví. Dále plzáci nesnáší aromatické rostliny jako je šalvěj, tymián či levandule.
S chemií byste měli pracovat opatrně. Použít můžete nervový jed methiocarb, ale ohrožuje i domácí zvířata. Další variantou je metaldehyd, který slimáky dehydruje. Poslední záchranou mohou být sloučeniny železa a fosforu.
Nejlepší variantou je hlístice, která slimáky zahubí spolehlivě. Jde o hlístici Phasmarhabditis hermaphrodita. Účinkuje hlavně na mladé plže a nehubí přirozené predátory plžáků jako jsou ježci, ropuchy, ještěrky, slepýši a rejsci.
Proč se tak rychle množí?
Každý plžák dokáže naklást každý rok až 220 vajíček. Vajíčka kladou od srpna do prosince. Vajíčka přezimují a líhnou se až na jaře. Pro ochranu zahrady bychom měli zalévat kytky ke kořenům a odstranit ze zahrady dřevo a kupky trávy, které slouží jako útočiště.