reklama

Podlaha

Při dokončování podlahy je potřeba mít vhodný podkladový materiál. V přízemí jde o betonový podklad a v patrech jsou to pak stropní konstrukce. Všechny vrstvy by měly být z kvalitních stavebních prvků. Jako poslední a nejsvrchnější část je krytina. Můžeme si vybrat mezi kobercem, linoleem, marmoleem, PVC, parketovými vlysy, plovoucí podlahou ze dřeva nebo lamina, stěrkou, vinylovými dílci a mnoha dalšími.

Příprava podlahy na krytinu

Podklad musí být rovný, pevný a bez prasklin. Vyrovnání se provádí pomocí hmot - tzv. stěrek. Někdy se využívají i OSB desky. Některé krytiny jsou přímo náročné na rovný podklad. Pokud není jasné, zda je podklad v pořádku, vždy je třeba stěrku použít. Při rekonstrukci musíme původní krytinu dokonale odstranit. Pryč půjdou i zbytky lepidla a filcu. Povrch se ošetří penetrací, a pak následuje samonivelační hmota.

Podlahové krytiny

Výběr je důležité provádět důkladně. Je třeba si rozmyslet, v jaké místnosti budou. Jaká je frekvence procházení, a co vlastně od ní očekáváme. Alergici by měli sáhnout po takovém typu, který je vhodný pro vlhký úklid. Hlavně si musíme uvědomit, že se na ně budeme dívat několik let a mohou se nám časem omrzet. Vybíráme nejen barvu a vzor, ale také měkkost došlapu, odolnost a tepelnou izolaci. Dalším kritériem volby je druh vytápění. Pro příjem tepla z podlahy se nedoporučuje instalovat koberce, které teplu nedovolí stoupat.

Linoleum: Minimálně náročné na údržbu. V obchodech je pod názvem Marmoleum. Jedná se o přírodní materiál na bázi lněného oleje. Vhodné pro alergiky. Velké množství barev a vzorů. Při pokládání ještě dostávají vrstvu vosku, která zabraňuje poškození.

Dřevěná plovoucí podlaha: Má dobré izolační vlastnosti, protože není přímo ve styku se zemí. Montáž je velmi rychlá a zvládne ji i kutil amatér. Jednotlivé díly do sebe pasují fixními pery a drážkami. Na výběr jsou podlahy z masivu nebo exotických dřevin.

Laminátové plovoucí podlahy: Jedná se o levnější verzi k dřevěné variantě. Dnes už mají velmi podobný vzor a od dřeva jsou někdy k nerozeznání. Tvrdý povrch je odolný proti poškrábání mnohem více. Nelze je zbrušovat. Rozhodně by na ně neměla přijít agresivní chemikálie, ale pouze přípravek určený pro údržbu lamina.

**PVC**: Vícevrstvá syntetická krytina. Odolná vůči velké zátěži. Je vhodná do komerčních prostor. Vyráběno je v pásech a dílcích mnoha formátů. Tloušťka nad 2 milimetry se hodí do kanceláří.

Korkové podlahy: Cenově jsme bohužel daleko víc než za ostatní krytiny. Výborně tlumí zvuky. Chůze bosou nohou je příjemná a měkká. Dokonce i lékaři se shodují, že je chůze zdravá pro záda. Často je můžeme vidět v čtvercových formátech. Konečná úprava se provádí vrstvou laku. Je nezbytně nutná pro další údržbu.

**Keramická dlažba**: Jediné riziko je pád předmětu z výšky. Jinak by měla být nezničitelná. Pocitově je dlažba chladná. Pokud ovšem přijde na podlahové vytápění, problém už není. Pokud volíme krytinu do koupelny, měla by být protiskluzová a otěruvzdorná. Ke kvalitní dlažbě patří i stejně kvalitní spárovací hmota. Instalace se provádí pomocí speciálních lepidel na suchý a rovný povrch.

Kamenné a cihlové podlahy: Patří spíše do rustikálních interiérů. Lze pořídit materiál z umělého kamene a ušetřit peníze. Podlaha se špatně udržuje. Pokládka je do sypké hmoty nebo hlíny. Někdo volí i leštěný mramor, ale ten je při mokré údržbě velmi nebezpečný.

**Koberce**: Nejsou příliš vhodné pro alergiky. Pokud je v domě chlupatý mazlíček, tak to také není dobrá volba. Jsou velmi náročné na údržbu. Ovšem v dnešní době, kdy jsou k dostání speciální vysavače už to také nebude problém. Vyrábějí se z umělých nebo přírodních materiálů. Celoplošné koberce by neměly mít divoký dekor. Lze jej použít jako doplněk k jiné krytině v podobě malých koberečků a gobelínů.

Související články

reklama
reklama
reklama