reklama

Chci se rozvést, ale nemám kde bydlet. Co s tím?

Celkem často se stává, že lidé zůstávají v nešťastném manželství, protože se domnívají, že nemají dost peněz na to, aby si pořídili nové bydlení, případně partnera vyplatili. Skutečně se s tím nedá nic dělat?

Foto: Isifa/Thinkstock

Rozvod je vždy nepříjemnou životní situací, která zasahuje do běhu rodiny velmi zásadním způsobem. Bydlení je bohužel obvykle prvním problémem, se kterým je třeba se vypořádat.

Ne vždy je jeden z manželů ochoten společný byt nebo dům bez náhrady opustit. Pokud druhý z partnerů, který si bydlení ponechá, nedisponuje financemi na vypořádání, nabízí se požádat o pomoc rodinu či přátele. Jenže ne vždycky je taková pomoc v jejich silách. Co tedy dělat, když jste na to sami?

Nájem a levnější lokalita

Vaše myšlení by se v této situaci mohlo ubírat několika směry. Zjistěte si, jakou hypotéku vám která banka je ochotna poskytnout. Řešením může být také bydlení v nájemním bytě či přestěhování do levnější lokality, například za město, nebo do úplně jiného města. V každém případě však jako první bude třeba vyrovnat se s tím, že se budete muset trochu uskrovnit. Berte to ale jako nový začátek.

Náročnější to samozřejmě bude, pokud máte děti. Ať už budete bydlení hledat na vlastní pěst, nebo s odbornou pomocí realitky, podle Ivora Ševčíka z All Inclusive Development je nejsnazší varianta, která by umožnila, aby jeden z rodičů zůstal bydlet s dětmi. Pokud už máte starší děti, případně některé z nich plánuje založit svoji domácnost, může si potomek vaši větší nemovitost (rozlehlý byt či dům) ponechat s tím, že jeden z rodičů s ním zůstane bydlet a toho druhého vyplatí, nebo mu koupí nějaký menší byt. Výhodou takového řešení je, že neztratíte tolik peněz na daních z převodu, ani na poplatcích realitním kancelářím.

Děti pak mohou za pár let koupit bydlení druhému z rodičů na hypotéku, a tím se zcela osamostatnit a získat větší nemovitost, než na jakou by si troufli. Existují ale také případy, kdy zmíněná řešení z různých důvodů nejsou realizovatelná. 

Neobvyklým, nicméně funkčním a běžným řešením v Evropě je odprodat svoje bydlení s podmínkou bezplatného dožití. "Budete tak moci zůstat bydlet v dosavadním bytě až do své smrti s tím, že byt bude ve vlastnictví někoho jiného, obvykle realitní kanceláře. Jeden z páru tímto způsobem získá prostředky na nákup nového bydlení a druhý zůstává bydlet v bytě či v domě, v místě, které zná, což je důležité třeba s ohledem na děti," vysvětluje Ivor Ševčík.

Co je bezplatné dožití

Odprodej bydlení s bezplatným dožitím je u nás dosud netypická a výjimečná služba, proto je zapotřebí, abyste si specializovanou realitní kancelář, která tuto službu poskytuje, důkladně prověřili. Bohužel je to tak, že část realitních kanceláří jen lační po provizi a chtějí jen prodávat a kupovat. Kvalitní kancelář vám ale dokáže nabídnout nejen prodej, ale i poradit v tíživé situaci.

Při jejím výběru jsou nejlepší reference jiných zákazníků a opravdu dobrá kancelář bude ochotna poskytnout kontakt na své zákazníky, kteří službu bezplatného dožití vyzkoušeli.

reklama
reklama
reklama