Prožíváte těžké období? Přestaňte poslouchat, co vám radí okolí. Spoléhejte na sebe
Tento vzorec známe už z dětství. Když se nám nedaří, obracíme se na blízké, kolegy nebo internet. Co máme dělat? Problém tkví v tom, že lépe než my to nikdo neví. Proč nás rady v náročných situacích spíš rozčílí, než nám reálně pomohou?
"Co mám dělat?" To je údajně jedna z prvních otázek, kterou pokládá člověk psychologovi. Kvalitní odborník vám to ale nikdy neřekne, jednoduše proto, že to neví. Zodpovědnost za rozhodnutí je totiž na každém z nás.
Stále častěji se hovoří o tom, že umělá inteligence postupně nahradí řadu oborů, které dnes vykonává člověk. Není to zas taková hudba budoucnosti, před deseti lety jsme také nebyli zvyklí na samoobslužné pokladny supermarketů a fastfoodů, a dnes je vnímáme jako samozřejmost.
Některé obory ale nebudou (zřejmě tak snadno) nahraditelné. Ačkoliv se uvažuje o lékaři-robotovi, který bude umět stanovit diagnózu, psychoterapeut tak fungovat nemůže. Kdyby existovaly univerzální odpovědi na to, co dělat v životní situaci, tak by psychologa mohla nahradit umělá inteligence, ale tak to nefunguje.
Metoda pokus-omyl
Ani nejbližší člověk vám nemůže poradit, co máte například odpovědět v hádce partnerovi. Nebo zda opustit stávající zaměstnání či jestli už přišel váš čas stát se rodičem. Sami potřebujete prožít některé situace a přitom být pozorní k tomu, co cítíte, hledat, co vám vyhovuje.
Zkušenost nad zlato
"Zkušenost je učitelem všech věcí," řekl Gaius Julius Caesar zhruba už 50 let před naším letopočtem. Proto bychom se neměli bát zkoušet nové, protože jen zažité a ověřené pak může sloužit jako návodný směr pro naše rozhodnutí.