reklama

Proč se ženy omlouvají víc než muži? Kdy to nedělat

Ženy se omlouvají častěji než muži. Dělají to i v případech, kdy to není nutné.

Ženy mají tendenci se omlouvat častěji než muži a dělají to nejenom v soukromí, ale i v práci. Svoje názory rovněž prosazují pomaleji a bývají opatrnější.

Studie zveřejněná v roce 2010 v odborném časopise Psychological Science to potvrdila a zároveň vysvětlila, proč tomu tak je. Ženy mají totiž nižší práh toho, co považují za útočné chování a mají pak logicky větší tendenci se omlouvat. Mnohdy ale kvůli zbytečným věcem.

Jistá softwarová firma proto vytvořila zhruba před rokem aplikaci s názvem Just Not Sorry, která umí sledovat, jak často se omlouváte v mailech, a zároveň, zda to neděláte zbytečně, a nedáváte tak najevo nedostatek sebevědomí

Aplikace zvýrazní problémové fráze a vysvětlí, co je na nich špatně. Samozřejmě, ale existují případy, kdy je omluva nezbytná. Například když zapomenete odpovědět na důležitý mail, špatně odhadnete dopravní situaci, přijdete pozdě na schůzku nebo někomu ublížíte jízlivou poznámkou. Není ale nutné to dělat častěji, než je to nezbytně nutné. 

Zbytečnému podceňování v mailech zabráníte pomocí aplikace. Čemu se ale vyvarovat v osobním kontaktu? Zde je několik tipů, které sestavil web Huffington Post.

1) Sebepropagace 

Dávat vědět o svých úspěších není nic špatného. Pokud je sdílíte třeba na Facebooku, neomlouvejte se za to. Ti, kteří chtějí vědět, že jste z něčeho nadšená, se o tom dozví. A naopak ti, které to nezajímá, si vás jednoduše zablokují.

2) Neomlovejte se někomu, kdo vám zablokoval cestu

Neomlouvejte se někomu, kdo vám zatarasil vchod, protože si zrovna musel vyřídit svoje věci na mobilu. Neustupujte nouzovým východem. Stačí říct s dovolením a projít. 

3) Styl života, který jste si zvolili

Nechcete mít děti nebo se nechcete vdávat, protože upřednostňujete práci nebo vzdělání? Není na tom nic špatného, nemusíte se omlouvat svému okolí za to, že máte jiné cíle a žijete trochu jinak než ostatní. 

4) Zrušení schůzky

Nemáte náladu na akci, na kterou vás pozval kamarád? Neomlouvejte se za to, že nechcete vidět divadelní představení, která vás nezajímá, nebo nemáte zájem trávit večer na koncertu kapely, kterou nesnášíte. Místo omluvy stačí říct ne.

5) Pocity

Na ventilování pocitů má právo každý. Samozřejmě tím nemyslíme třeba záchvaty vzteku nebo mlácení do stolu. Každopádně pokud jste rozrušení a máte pro to svoje důvody, nemusíte se za to omlouvat. Taky je v pořádku očekávání, že okolí zareaguje na vaše potřeby se zájmem.

6) Otravné chování

Vadí vám spolucestující v metru, z jehož sluchátek se line hlasitá hudba nebo člověk, který vám v kině šustí krabicí s popcornem za zády? Pokud je chcete požádat, aby s tím přestali, nezačínejte větu se slovy: "Omlouvám se" nebo "nezlobte se", není to potřeba. 

7) Zvýšení platu

Máte pocit, že si zasloužíte větší plat? Jděte v klidu za svým nadřízeným a argumentujte. Buď vaše požadavky vyslyší, nebo ne. Každopádně si za svými nároky stůjte a neshazujte je už v úvodu tím, že se za ně omluvíte. Stejně to funguje i v případě, že máte nějaký nápad. Nesnižujte jeho kvalitu tím, že ho sestřelíte v očích nadřízeného už na začátku tím, že větu začnete se slovy: "Promiňte, nejsem sice odborník....." 

reklama
reklama
reklama