reklama

Podle čeho si vybíráme partnery?

Na straně jedné toužíme po souznění a porozumění se svým protějškem, ale důvody, proč se do někoho zamilujeme, jsou složitější.

Foto: iStock

Podle evolučního psychologa a antropologa Robina Dunbara podvědomě okamžitě víme, zda je pro nás potenciální partner vhodný, či nikoliv. Můžeme hledat společné zájmy, racionálně si vyjmenovávat kvality toho druhého. Podvědomí ale pracuje podle vlastního klíče.

Dunbar se svým týmem udělal výzkum na vzorku 4419 mužů, u kterých zjistil, že častěji byli ženatí ti vysocí, bez ohledu na věk a vzdělání. Muže ale nejčastěji přitahovaly ženy středně vysoké. Ty, které dosahovaly nadprůměrné nebo podrůměrné výšky, měly často méně dětí nebo nebyly vdané.

Kouzlo souměrného obličeje

Bez ohledu na národnost a kulturu, ženy a muži považují za atraktivní ty jedince, kteří vykazují ryze ženské a ryze mužské znaky. U mužů je to výrazná brada, široké lícní kosti a velké oči. Muži jsou zase většinou přitahováni ženami s drobnou bradou, jemným horním rtem a středně velikýma očima. Čím blíže je ženský obličej svou jemností podobný dítěti, tím je považován za atraktivnější.

Menstruační cyklus a pokaždé někdo jiný

Pokud někam vyrážíte s cílem seznámit se s potenciálním partnerem, sledujte svůj cyklus. Během ovulace se ženám líbí maskulinnější typy mužů, se kterými podvědomě chtějí založit rodinu, během menstruace zase jemnější tváře, které jsou asociovány s péčí a něhou.

Symetrie příčinou nevěry?

Podle výzkumu univerzity v americkém Albuquerque se muži, kteří mají symetrickou postavu, dopouštějí častěji nejrůznějších úletů a eskapád. Roli zde nehrála finanční situace či vzdělání. S takovými partnery prý ženy zažívaly častěji orgasmus. Podle vědců údajně soulad mezi párovými částmi těla znamená kvalitní geny, ačkoliv rozdílů mezi nimi si pouhým okem nedokážeme všimnout (jedná se o například o délku ušních lalůčků).

reklama
reklama
reklama