reklama

Nesnášíte rodinu svého partnera? Začněte to řešit

Vaše rodina má úplně jiné zvyky i názory než rodina vašeho partnera a někdy vás to může k smrti vytáčet. Co s tím?

Foto: Isifa/Thinkstock

Určitě i z vlastní zkušenosti znáte ty typické střety rodin. Vaše rodina má úplně jiné zvyky než rodina vašeho partnera, všechno dělají jinak, mají jiné názory na život a svět. Někdy to může být celkem úsměvné, ale někdy vás to může k smrti vytáčet. Obzvlášť během vánočních svátků, kdy jedna návštěva střídá druhou.

Někdy vám mohou lézt na nervy jen pouhým stylem komunikace (rodina bývalého partnera mé kamarádky zásadně mluvila hlasitě jako strýc Pepin a sprostě jako nejposlednější dlaždič), jindy vás štvou třeba tím, že to u nich neklape a neustále se hádají.

Často maminky mívají tendence se o synáčka starat až do jeho padesáti a k tomu ještě mají pocit, že jim ho berete, a tak vás prostě ze zásady moc nemusí a nenápadně vám způsobují drobná peklíčka. Existuje spousta párů, dnes už bývalých, které se rozešly kvůli rodičům.

Nenechte se nutit

Abyste tak nedopadla i vy, přestože rodinu svého partnera nemůžete vystát, máme pro vás pár dobrých rad. Z toho je tedy zřejmé, že vám nebudeme radit, abyste vzala nohy na ramena a měla konečně klid. I když to tak možná teď nevypadá, něco se s tím přece jen dělat dá.

Nebylo by ani úplně správné, abyste ho nutila, aby se se svou vlastní rodinou nevídal. Tedy pokud mu nějak výrazně neubližuje a nezneužívá ho. "Na druhou stranu s nimi můžete kontakt omezit vy. Občas se s ním na ně jeďte podívat, ale nikdo vás nenutí (nebo by vás neměl nutit), abyste mu dělala doprovod pokaždé," radí psycholožka Petra Boynton v britském on-line deníku The Telegraph.

Vymluvte se tedy, že máte spoustu práce, nebo že musíte prát záclony nebo zavařovat okurky, zůstaňte doma a ušetřete si nervy i čas. Oba budete spokojení, a je dost možné, že on časem zjistí, že ho vlastně víc baví být s vámi než sám s rodinou, a třeba tam také začne jezdit méně.

Pozor na mamánky

Pokud však máte partnera, který má sklony k přílišnému poslouchání své matky a matka o tom ví a bude se snažit ho za vaší nepřítomnosti naočkovat proti vám, výše zmíněnou taktiku raději nezkoušejte. Bude vás to sice stát více úsilí, ale i s touhle situací se můžete vypořádat.

Někdy může pomoct to, že si s partnerem o své situaci promluvíte. Pomůžete mu ji pochopit ze svého pohledu, a pokud on dokáže se povznést nad to, že slyší něco negativního o své vlastní rodině, vyjde vám vstříc. Zkuste se však přitom oprostit od emocí, nebuďte negativní až příliš, ale spíše věcná. Hrajte to na rozdíly mezi vaším myšlením a myšlením jeho rodiny, nikoli na čirou nenávist.

Čtěte také: Jak se stát dokonalou tchyní? Mlčet, hlídat a vařit!

Podle Petry Boynton může pomoci, když se ho zeptáte, jak by on sám popsal svoji rodinu, jak se s nimi cítí, nebo proč si myslí, že vy se u jeho rodičů necítíte dobře. Klidně se můžete zeptat i na to, co na jeho rodiče zabírá a co naopak ne. Nedělejte mu přednášku, ale vyvolejte diskusi.

Zkuste se s ním také dohodnout, že vy budete respektovat jeho a jeho rodinu, ale on musí respektovat vás, a tak musí být připraven se vás zastat, případně se zvednout, když bude cítit, že vás návštěva začala štvát. Na druhou stranu vy toho nesmíte zneužívat, a i vy se na věc musíte dívat s nadhledem, nevidět za každým činem jeho rodiny něco špatného.

Pak si ještě můžete promluvit se samotnou rodinou, případně jim, až se to bude hodit, taktně naznačit, co vám vadí: "Půjdu se na chvíli projít, já tyhle sprosté vtipy moc nemusím." Správně tušíte, že některé rodiny to mohou vzít s humorem a pochopí, jiné se ale urazí. V tuto chvíli je na vás, abyste jejich reakci dokázala odhadnout. Ideální samozřejmě je, pokud by si s nimi místo vás promluvil váš partner.

Čas na asertivitu

Jestliže by ale reakce rodiny měla být spíš negativní, a tím pádem byste si tímhle řešením ještě více uškodila, je zřejmě na čase překonat sama sebe a naučit se být velmi asertivní. To znamená akceptovat styky s jeho rodinou, akceptovat i jeho rodiče, případně prarodiče či tetičky, přehlížet jejich narážky, urážky či klacky, které vám hází pod nohy. Na druhou stranu dát najevo, že si uvědomujete, jak se k vám chovají, nicméně zůstat nad věcí a nedopustit, aby vám to vadilo.

Pokud vás partner nenutí s nimi bydlet a trávit dovolené (pak bychom se asi přece jen vrátili k té radě o nohou na ramenou), pak se uklidňujte tím, že jste tam jen na chvilku, a že pak se zase vrátíte domů a všechno bude v pořádku. Zkuste se jejich špatnými vlastnostmi bavit, pak vám nikdy neublíží.

reklama
reklama
reklama