reklama

Konflikt versus ignorace: Jak se chovat k nepřátelům?

Jak se chovat k lidem, s nimiž se zrovna moc nemusíte, aby vám přestali otravovat život?

Foto: Isifa.com

Nemusíte mít nepřátele jako z romantických románů, ale určitě se vám už někdy v životě stalo (případně stane), že se kolem vás pohyboval někdo, koho úplně nemusíte. A on vás. Je lepší ho úplně ignorovat, nebo je zbytečné bránit se konfliktům?

I kdybyste se snažili sebevíc a zastávali ten nejmírumilovnější přístup k životu, stejně se najde někdo, kdo půjde cíleně proti vám, nebude vás mít rád a bude vám to alespoň občas dávat najevo. Přece i dalajláma má nepřátele. 

To, že se s někým neshodneme a nemůžeme ho vystát, je vlastně celkem přirozené. Mylně to ale přisuzujeme tomu, že jsme každý naladěný na jinou vlnu, nemáme nic společného, nejsme stejná krevní skupina. Často je to ale právě naopak. Tahle nenávist, nebo řekněme nepřátelství, většinou vzniká právě proto, že jste si s vaším protivníkem až příliš podobní.

Nepřítel je jako zrcadlo

Vezměte si třeba, kolik žen "nemusí" Angelinu Jolie. Přitom v čem jsou jiné než ona? Spousta z nich přece chce být úspěšná, mít zábavnou práci, krásného manžela, kupu dětí a dostatek financí, aby se o velkou rodinu mohla postarat a byla přitom nezávislá... 

Nesympatie nás obyčejných žen mohou pramenit třeba z toho, že jsme neměly odvahu jít studovat herectví, nebo nemáme odvahu udělat něco se svým životem, abychom byly šťastné.

Čtěte také: Jak najít přátele, když je vám čtyřicet?

Pokud budete k jakémukoli nepříteli přistupovat s touto filozofií, váš problém s ním se okamžitě zmenší. Obzvlášť pokud se vám podaří identifikovat ten důvod, proč dotyčného vlastně tolik nemusíte.

Pomůže rozhovor?

Samozřejmě ne vždy to funguje - někdy můžete být vy v pozici Angeliny a vaše kolegyně, sousedka či bývalá vašeho muže si k vám vypěstovala nenávist. V takových situacích možná přemýšlíte, zda byste si se svým protivníkem neměla otevřeně promluvit a pokusit se váš vztah uhladit. Faktem je, že někdy to pomůže, někdy to spor naopak ještě vyhrotí.

Jestliže máte nějaký konkrétní problém, který se skutečně dá vyřešit, rozhodně stojí za to o něm mluvit. Pokud jde ale spíš o dlouhodobou nevraživost, která se zakládá třeba jen na hloupých narážkách, ošklivých pohledech a podobně, pravděpodobně žádné domluvy nepomohou. Naopak by toho váš nepřítel mohl využít a udělat z vás ještě hlupáka či přecitlivělou hysterku.

V takhle nepřátelském vztahu pomůže jedině to, že s ním zkrátka smíříte. Respektive smíříte se sama se sebou a budete se snažit působit za každých okolností harmonicky. Vůbec nejhorší je snažit se nepřátelské chování vrátit nebo oplatit. Špatné není ani dívat se na druhého objektivně a pokud se mu něco podaří, dokázat to nahlas uznat.

Ale zachovejte si přitom důstojnost. Nechvalte druhého, pokud to nemyslíte upřímně a pokud vás jeho čin opravdu nezaujal. Nikdy mu nepochlebujte za každou cenu a nepodlézejte. Pozná to a znovu použije proti vám.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kdy je správný čas na první sex, společný byt a dítě?

Většina žen při sexu kontroluje mobil. Vy také?

Slova, která vraždí dětskou lásku: znáte je?

--------------------------------------------------------------------------------

Jak na problémy ve vztazích?

reklama
reklama
reklama