reklama

Kdo nejčastěji týrá seniory? Vlastní rodina

Nejohroženější skupinou týrání jsou senioři a děti. Bohužel v obou skupinách se psychického i fyzického násilí nejčastěji dopouští vlastní rodina. Jak ale nahlásit příslušným orgánům, že mě vlastní dcera nebo vnouče šikanuje, vydírá nebo bije?

Foto: Nina Vránová

"Počet případů násilí na seniorech je v posledních letech stabilní, neznamená to však, že není třeba se tématu věnovat. Celá řada seniorů se bojí svoji situaci řešit, počet skutečných obětí tak může být několikanásobně vyšší," řekl Miloslav Kufa ze společnosti Senior Safe, která nabízí podporu lidem starším padesáti let.

Proč rodina nejčastěji týrá svého nejstaršího člena? Kvůli penězům. Jejich vynucování může mít podobu urážek, nátlaku, vyhrožování (například že babička nebo dědeček nebude moci vídat vnoučata), ale i tělesných útoků. Senioři se za to, že jsou oběťmi vlastní rodiny, často stydí, situaci berou jako vlastní selhání. Vlivem dlouhodobého nátlaku si tak často myslí, že si násilné chování zaslouží.

Profesionalita pachatelů

Vyšetřování trestné činnosti páchané na seniorech je podle Policie ČR často velmi složité. "U seniorů práci ztěžuje vysoká profesionalita na straně pachatelů. Nejde jen o jejich vzbuzování důvěry a vylákání finanční hotovosti, ale také o schopnost se maskovat a používat různé pomůcky, které znesnadňují jejich identifikaci.

Další překážkou je skutečnost, že u poškozených dochází vlivem věku k úbytku kognitivních funkcí, a ti pak tedy často nejsou schopni poskytnout konkrétní popis pachatelů a situací," řekla Ivana Nguyenová z Policejního prezidia České republiky.

Tísňové linky i intervenční centra

"Senior si ale musí uvědomit, že i když v prvním případě násilníkovi vyhoví, nebude mít klid. Situace se bude opakovat a bude se stupňovat. Rozhodně by se tak neměl stydět obrátit na tísňovou linku 158 nebo 112 či na nejbližší policejní služebnu. Využít lze rovněž poradenských služeb nebo intervenčních center pro domácí násilí," dodal Lukáš Hutta z Asociace Záchranný kruh.

Na koho přesně se obrátit?

Naštěstí dnes existuje celá řada poradenských a informačních center právě pro seniory. Život 90 například nabízí krizovou intervenci seniorům, a to zcela bezplatně. Stačí zavolat na číslo 800 157 157 a svěřit se se svým trápením, právě i v okamžiku, kdy se senioři setkají s domácím násilím. 

Společnost Senior Safe  je zase telefonickou asistenční službou. Operátor na lince vyhodnocuje požadavky volajících, kterým pomůže radou, vyhledáním informace nebo zprostředkováním dodavatele konkrétní služby.

reklama
reklama
reklama