Jste náchylní k depresím? Komu hrozí a komu ne
Říká se, že každý z nás zažije někdy v životě depresi. Přesto jsou ale někteří lidé k depresi náchylnější než jiní. Jak jste na tom vy?
Říká se, že každý z nás zažije někdy v životě depresi. A v dnešní době ji zažíváme čím dál častěji. Přesto jsou ale někteří lidé k depresi náchylnější než jiní. Zjistěte, zda byste ji letos na podzim měli očekávat i vy, nebo zda se vám spíš vyhne...
Důvodů, proč vůbec deprese vzniká, je celá řada. Psycholog Jaro Křivohlavý ve své knize Jak zvládat depresi píše, že příčiny deprese mohou spočívat například v tom, jak nezdravě žijeme. Málo spíme, moc pracujeme, pořád jen sedíme a nehýbeme se. Zároveň však může být na vině nějaká biologická příčina jako třeba nemoc, ale také porod (poporodní deprese se mimochodem vyskytují u každé desáté matky).
Zmíněná nemoc se navíc ani nemusí týkat nás samotných. Stačí, aby onemocněl někdo z našich blízkých. Vliv na náš psychický stav má ale i počasí a změny tlaku, proto se deprese často objevují s koncem léta nebo během dlouhé zimy.
Svět podle vás
Už podle těchto vět asi dokážete odhadnout, které příčiny deprese by se vás asi mohly týkat. To, jak velký vliv na vás budou mít ale spíš záleží na vaší nátuře, na tom, jak myslíte a uvažujete, a jaký je váš pohled na svět.
Depresemi častěji trpí lidé, kteří jsou mimořádně ambiciózní a soutěživí, ale také lidé, kteří jsou až příliš empatičtí a překvapivě také ti, kdo působí dojmem, že mají energie na rozdávání. Sklony k depresím samozřejmě mívají lidé citliví nebo ti, kdo jsou až příliš závislí na lidech, které milují. Problémy by s tím mohli mít i lidé, kteří se příliš starají o to, co si o nich myslí druzí.
Čtěte také: Stupnice deprese: Na jakém čísle jste?
O důsledcích tragické události asi není třeba se zmiňovat, celkem jasné je i to, že psychicky hůře na tom bývají lidé, kteří žijí sami, nebo nemají moc přátel. Deprese však může vzniknout třeba i kvůli přesvědčení o celkové zkaženosti světa a podobně. Úrodnou půdou pro zrod deprese je také pesimismus, a zvláště pak naučený pesimismus.
Způsobím ti depresi
Podle odborníků však jde stav deprese i uměle vyvolat. Došli k tomu nejprve po sérií pokusů se psy, které probíhaly podobně jako ty Pavlovovy, a potom to vyzkoušeli i na lidech. Zjistili mimo jiné i to, že každého deprimuje (tedy způsobuje pocit stísněnosti a špatné nálady) něco jiného, přičemž většinou deprese začíná, když se v našem životě něco neočekávaně změní a my nevíme proč, nebo s tím neumíme nic udělat.
Dalším velkým zjištěním bylo, že uměle navodit depresi se během pokusů podařilo jen u dvou lidí ze tří (mimochodem i u dvou ze tří psů), což znamená, že někoho nemusí deprimovat vůbec nic. Že jsou zkrátka lidé, kteří se v pohodě vypořádají se vším, mohou být sice na chvíli smutní či rozhození, ale ustojí to a o depresi u nich nemůže být ani řeč.
Patříte mezi ně? Nebo můžete být v klidu?
Tento rozdíl mezi lidmi dlouho studovat psychoterapeut John Tesdale, který si všiml, že jeho pacienti mají společný způsob uvažování. Když se dostali do těžké životní situace, s níž si nevěděli rady, pak:
1. Viděli příčiny svých neúspěchů spíše u sebe nežli v okolí či v nepříznivém vlivu okolností.
2. Když uvažovali o tom, čím to je, že se vše obrací proti nim, měli za to, že se jedná o jejich vlastní dlouhodobou neschopnost, méněcennost a celkovou podřadnost.
3. V pohledu na celý svět a na to, co se v něm děje, tito lidé viděli jen globální zlo, byli zapřisáhlými pesimisty.
Pokud se tedy v žádném z těchto tří bodů nepoznáváte, můžete být v klidu. Jestliže jste se v nich naopak poznali, zkuste změnit způsob svého myšlení. Dívejte se na sebe i na celý svět pozitivněji, nebo alespoň neutrálněji. Nic přece není jen špatné. Jestliže se naučíte "dobře myslet", mnohem lépe ustojíte všechny problémy, které kdy přijdou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Samota je nakažlivá jako chřipka a trpí jí hlavně ženy
Nevíte, co chcete? Máme 5 tipů, jak to zjistit
Kousání nehtů: Drobný zlozvyk, nebo velký problém?