reklama

Italské manželství nebo totální nezájem a odcizení: Víme, jak se vyhnout rozchodu

Je naivní si myslet, že počáteční dynamika vztahu vydrží navždy. Možná někdo to štěstí má, ale bude to jeden z milionu. Jak ale dokázat, aby byl vztah pohodový i po letech?

Foto: iStock

Všichni toužíme, aby naše vztahy byly plné vzrušení a touhy i po mnoha společných letech, ale naše zkušenosti a slova odborníků na partnerské vztahy tuhle možnost spíše popírají.

"Není možné, aby silná přitažlivost a vzrušení, které pociťujeme ve vztazích na samém počátku, přetrvaly i po třiceti letech. Upřímně ani by to nebylo normální," říká vztahový kouč Jeremy Higgs. Dobře, s tím, že se vztahy vyvíjejí a zamilovanost přechází v respekt a trvalejší city, je většina z nás smířená. Jak to ale udělat, abychom se nenechali zlákat vzrušením jinde, abychom vztah dokázali udržet funkční třeba i po padesáti letech?

1) Uvědomte si, co v partnerovi máte

Ano, to lechtání v břiše a touha být svému protějšku nablízku každou minutu časem vyprchá. Pak by ale měla zamilovanost nahradit láska - ta trvalá. Měla by mezi vámi panovat důvěra, otevřenost a upřímnost. Je dobré občas, třeba když se na obzoru objeví někdo nový, zajímavý, popřemýšlet, v čem je váš partner pro vás jedinečný.

"S Michalem jsem šťastná, miluju ho, ale nedokázala jsem si pomoci a začala jsem si románek s kolegou. Hodně jsme se přitahovali a sex byl skvělý, ale mimo postel jsme si neměli co říct. Bohužel se tenhle románek provalil a manžel mě opustil. Dnes jsem sama a mám pocit, že jsem udělala osudovou chybu," napsala mi Helena.

2) Nezapomínejte na dotyky

Jasně že po deseti letech, nebo třeba už po třech, vás partner nepřitahuje jako na začátku. Mazlení, objímání a letmé doteky - pokud je mate oba rádi - by ale ze vztahu vymizet neměly nikdy. Jsou takovým jeho kořením a oběma partnerům dávají pocit, že toho druhého pořád přitahují.

"S manželkou jsme dvacet let a nevyměnil bych ji za žádnou jinou. Skoro každý večer si sedneme na gauč. Ona si mi lehne do klína, nebo já jí, hladím ji po vlasech a povídáme si o prošlém dni. Nebo ji namasíruji, to má moc ráda. Když jdeme ven, držíme se za ruce, bez doteků si život neumím představit," napsal mi pan Pavel.

3) Povídejte si, naslouchejte si a třeba se i pohádejte

"Komunikace je základem vztahu, když se přestane mluvit, je konec," píše terapeut Jeremy Higgs. A na tom je určitě hodně pravdy, jakmile přestaneme mít chuť s partnerem cokoli řešit a raději vše řešíme s kamarádkami, je to konečná.

"S manželem jsme skoro dvacet let a naše okolí říká, že žijeme tak trochu italské manželství. Pravda je, že se občas i pěkně pohádáme, ale je to lepší než spolu nemluvit. Vím, že to by byl náš konec. Proč vůbec s někým žít vedle sebe, dělat kompromisy a leckdy muset skousnout pár věcí, když se spolu nebavíme?" napsala mi své zkušenosti Rebeka.

Nechci vám namlouvat, že je zdravé, abyste se celý život drželi za ruce a dělali všechno jako jednovaječná dvojčata. Pokud ale nemáte jediný společný zájem, který byste mohli dělat společně, je to docela problém. Je dobré si takového společného koníčka záměrně najít, třeba cestování, sbírání známek nebo společnou vášeň pro nějaký sport. Uvidíte, že to váš vztah hezky "nakopne".

5) Boj o moc do vztahu nepatří

Je překvapivé, kolik lidí má tendenci mít v manželství nebo vztahu navrch. Podle psychologů boj o moc do vztahu nepatří, pokud je u vás běžnou věcí, je nutné na tom zapracovat. Partneři by měli fungovat jako tým, ne jako rivalové, kdy se jeden druhému snaží ukázat, že je lepší. "Pokud spolu soutěžíte, něco je špatně. Jasně že občasné hašteření je ok, ale boj o moc a vládu nad vaší rodinou, to už je něco jiného," říká Higgs.

reklama
reklama
reklama