reklama

Jak se zbavit strachu o děti, práci, rodinu? Čtěte!

Bojíme se o své zdraví, o děti, partnery, rodiče. Máme hrůzu z finanční krize, vystupování na veřejnosti i z dopravních prostředků. Strach je nejsilnější emoce, kterou každý den prožíváme. Je proto na čase se ho naučit ovládat, nebo ještě lépe - zbavit se ho úplně.

Foto: ISIFA

Bojíme se o své zdraví, o děti, partnery, rodiče. Máme hrůzu z finanční krize, vystupování na veřejnosti i z dopravních prostředků. Strach je nejsilnější emoce, kterou každý den prožíváme. Je proto na čase se ho naučit ovládat, nebo ještě lépe - zbavit se ho úplně. 

Jen si zkuste jednoduché cvičení - jeden den pozorujte své pocity strachu a zapisujte si je. Že jste jich napočítali hodně? Není se čemu divit, emoce strachu nás paralyzují den co den, a to kolikrát zcela zbytečně. Pojďme si tedy říci, jak se strachy a úzkostmi pracovat. 

1) Pochopte, jak strach vzniká 

Veškeré emoce generuje náš mozek a není to jen tak náhodná událost. Jedním z principů fungování mozku je takzvaný zákon "bolesti a strasti", který konkrétně říká: "Naše psychika nás bude ochraňovat před tím, co je bolestivé, a naopak nás povede do událostí, které jsou příjemné". A jedním z nástrojů, jak nás uchránit bolesti, je onen strach. 

Zní to sice pozitivně, avšak háček je v tom, že mozek naše strachy generuje na základě krátkodobého uvažování, nikoliv dlouhodobého. V praxi to znamená, že se bojíme jít do posilovny kvůli posměchu, avšak z dlouhodobého hlediska je naše absence zde negativní. Naše psychika nás sice krátkodobě ochránila od ponížení, ale dlouhodobě nás nedovedla k lepší postavě

Když tento princip pochopíte, jednoduše se přestanete bát své strachy překonávat pomocí stanovení dlouhodobých cílů. Až se tedy příště začnete strachovat, zvažte, zda to na vás bude mít do budoucna dobrý či špatný vliv. 

2) Nedělejte si strach do zásoby 

 S oblibou říkám, že 99,8 % našich katastrofických scénářů se nestane. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste se strachovali zbytečně, takzvaně do zásoby. 

Pokud tedy chcete obavy ze svého života eliminovat, začněte žít více v přítomnosti a nedovolte mysli, aby neustále plula v minulosti a hlavně v budoucnosti. Ujasněte si, zda můžete budoucnost nyní ovlivnit, a pokud ne, zbytečně se s ní netrapte. Jak říká jeden můj kamarád "až to přijde, tak to budu řešit". Pokud na budoucnost můžete mít vliv, na nic nečekejte a hurá do toho.

3) Začněte si více důvěřovat

Mnoho strachů pramení z naší nízké sebedůvěry. Když si sami nevěříme, jak se na sebe můžeme spolehnout? A když pro sebe nejsme oporou, jak bychom se nemohli obávat budoucnosti? Zajistěte si životní stabilitu a zapracujte na vztahu k sobě samotným. 

Když pro sebe budete tím nejlepším přítelem i parťákem, nebudete ve své životní pohodě závislí na ostatních a stanete se tak tvůrci vlastního štěstí. Pamatujte, že jste to primárně vy, na koho se můžete vždy spolehnout. 

4) Pochopte, že nemůžete vše ovlivnit 

Mnohé matky se o svá dítka tak obávají, že je nechtějí pouštět ven, zakazují a nedovolí jim kolikrát ani pohybovou aktivitu. Za všemi těmi zákazy opět stojí strach, který však neprospívá ani nám, natož našim dětem. Je zapotřebí si uvědomit, že některé události v našem životě nemohu sama ovlivnit a lidé kolem mě jsou svobodné bytosti. 

Děti si musí vytvořit i negativní zkušenosti v jejich životě a není možné je uchránit od veškerého zla. Buďte pro své blízké i děti dobrým příkladem a stanovujte ve výchově i vztazích mantinely. Mezi těmi mantinely však musí být svoboda a důvěra.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Proč zůstáváme single: Jde o svobodu, nebo lenost?

Balíte mu kufry? A co když skutečně odejde?!

Neumíte mluvit, stát, tvářit se? Naučte se nebýt směšní

reklama
reklama
reklama