reklama

Češi jsou vyhlášení nevěrníci. Nebojí se ani pohlavních chorob

Ve věku mezi plnoletostí a (zhruba) odchodem do důchodu se každý třetí Čech dopustí nevěry, většinou jde o úlet. Kondom přitom používá jen třetina z nich a testy na pohlavní choroby po náhodném sexu absolvuje jen každý desátý.

Foto: Thinkstock

Z alarmujícího průzkumu také vyplynulo, že přibližně sto tisícům Čechů už byla na základě nevěry diagnostikována alespoň jedna pohlavní choroba, a že přibližně sto dvacet tisíc českých mužů bylo své partnerce nevěrných s mužem.

I odborníky překvapil počet nevěrníků -  tak vysoké číslo nečekali. Nejvíc je ale zneklidnilo, že až jednadevadesát procent lidí po mimopartnerském sexu neabsolvuje vyšetření na HIV, přičemž zároveň provozují sex se svým stálým partnerem. Výsledky jsou přitom srovnatelné pro obě pohlaví.

Na riziko nikdo nemyslí

Dalším podstatným problémem je, že k nevěře většinou dojde s protějškem,  jehož sexuální historie je neznámá, a tak se dá jen velmi obtížně zhodnotit riziko pohlavně přenosné choroby.

"Celá situace je ještě vážnější, protože po nevěře na HIV testy přijde jen devět procent lidí. V prvních třech měsících tohoto roku bylo zaznamenáno nejvíce nových případů HIV od roku 1985, kdy u nás byla zavedena jeho diagnostika,“ dodává doktor David Jilich z AIDS centra Nemocnice Na Bulovce.

Zbytečně vysoká tolerance

Čerstvý průzkum agentury STEM/MARK se zaměřil i na otázku nevěry s osobami stejného pohlaví. Na otázku, zda by takovou nevěru svému partnerovi tolerovali odpovědělo kladně čtyřicet procent mužů s tím, že nejde o nevěru. U žen to bylo jen třináct procent.

Znepokojivé byly rovněž odpovědi na otázku, jak se lidé zachovají, pokud by zjistili, že partner věděl o své pohlavní chorobě a nakazil je. Pouze třetina dotázaných by okamžitě vztah ukončila a pouze jedenáct procent by kontaktovalo policii. To je totiž trestný čin (Zákon č. 40/2009 Sb., § 155).

Sex ve třech prý nevadí

Díky průzkumu se také potvrdilo,  že ženy jsou otevřenější v otázce sexu s osobou stejného pohlaví, pokud jsou samy aktérkami. Sex ve třech vyzkoušelo šestnáct procent Čechů, přičemž dvakrát více žen než mužů uvedlo možnost 's osobami stejného pohlaví'.

Převedeno do čísel to znamená, že mimopartnerský sex se stejným pohlavím mělo sedm procent žen a pět procent mužů. To je z hlediska možného nakažení HIV zvlášť důležité pro mužskou populaci. Jde totiž přibližně o sto dvacet tisíc mužů, kteří byli své partnerce nevěrní s mužem. Přitom mužští bisexuálové spolu s homosexuály jsou nejvíce ohrožení HIV -  tvoří až osmdesát procent všech nakažených tímto virem.

Kolik je latentních homosexuálů? 

Docentka Laura Janáčková, psycholožka Sexuologického ústavu v Praze k tomu dodává: "Bisexuální chování u mužů může mít hned několik důvodů. Pravděpodobně nejčastějším důvodem se jeví u mladších lidí experimentování a hledání nových zážitků. Důvodem může být též nevyjasněná sexuální orientace. Mnozí muži, kteří praktikují opakované bisexuální chování mohou být též latentní homosexuálové, kteří neudělali coming out a je pro ně společensky nepřijatelné se otevřeně ke své orientaci přiznat. Někteří z nich pak tedy i žijí v relativně uspořádaném heterosexuálním svazku.“

Víte, co dělá vás partner?

Chodit na testování má bohužel smysl i tehdy, pokud člověk žije v partnerském vztahu. Další generace začaly žít sexuálním životem stejně bezstarostně jako ty před celosětovým rozšířením AIDS. Podle průzkumu jen třetina lidí používá kondom, a přitom počet HIV pozitivních roste rok od roku geometrickou řadou.

Zatímco v roce 2015 přibylo v České republice každý měsíc průměrně dvacet dva HIV pozitivních osob, tak jen za letošní leden a únor to je dalších šedesát pět zaznamenaných HIV pozitivních lidí. Navíc jde pouze o evidované počty. Lékaři odhadují, že počet skutečně nakažených virem HIV je u nás třikrát vyšší než zjištěných  dva tisíce šest set osmdesát pět osob. 

reklama
reklama
reklama