reklama

"Můžu flirtovat, ušetřím a nehádám se." Výzkum odhalil výhody života bez partnera

Nový řecký výzkum se zeptal stovky mužů a žen, jaké výhody má život bez partnera. Zatímco pánové vyzdvihovali svobodu flirtovat, ženy zase ocenily čas soustředit se na vlastní cíle a absenci napětí a hádek.

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: iStock

Lidé vnímají single život jako příležitost soustředit se na vlastní rozvoj, říkají výsledky nového výzkumu z letošního října. Dotazovaní jako největší benefity uvedli více času pro sebe, možnost věnovat se dosahování svých cílů a že jim nikdo nediktuje, co mají dělat. 

"Především v západních společnostech žije čím dál více lidí bez partnera," říká autor výzkumu Menealos Apostolou, profesor na kyperské University of Nicosia. "Jedním z důvodů mohou být výhody, které jim takový způsob života přináší. Chtěl jsem zjistit, jaké to jsou," vysvětluje pro portál Psypost. 

Apostolou prostřednictvím online dotazníku oslovil 269 řecky mluvících mužů a žen. Požádal je, aby uvedli výhody, které jim život bez partnera nebo partnerky přináší. Z odpovědí výzkumníci určili 84 různých benefitů. Seznam následně předložili dalšímu vzorku 612 Řeků a Řekyň. Dotazovaní oznámkovali důležitost zmíněných výhod.

Nejvýše hodnocenými z nich byly "čas sám pro sebe", "soustředění se na dosahování svých cílů" a "nikdo mi neurčuje, co mám dělat". Dalších sedm faktorů znělo: "neublížím si", "mám lépe pod kontrolou, co jím", "můžu flirtovat", "ušetřím", "klidná mysl", "žádné napětí a hádky" a "nemusím dělat věci, které nemám rád". 

Výsledky ukázaly také rozdíly mezi muži a ženami. Zatímco muži vyzdvihovali svobodu flirtovat, ženy čas soustředit se na dosahování vlastní cílů a absenci napětí a hádek. Rozdíly se odrazily také ve věku, starší respondenti hodnotili jako největší kvalitu single života nemuset dělat věci, které nemají rádi, a více času pro sebe.

Výzkumníci uvádějí, že nemít partnera může být někdy přínosné. V takovém období mohou lidé například usilovat o povýšení v práci nebo dokončení studia. "Místo toho, abychom se jen ptali, zda je lepší život v páru, nebo ne, měli bychom se spíše ptát, kdy je pro jedince lepší být sám a na jak dlouho," uvádí Apostolou. "K získání odpovědi na tyto otázky potřebujeme další výzkumy," uzavírají.

Mohlo by vás zajímat: Vagnerová: Hranice lásky jsou o upřímnosti. Nevěru tolerujeme víc než otevřené vztahy (6.11.2022)

„Chtěla jsem si zahrát jiný typ rolí, než mi byly nabízené, tak vznikl nápad napsat scénář k celovečernímu filmu,” říká Hana Vagnerová. | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama