reklama

Voženílek:Schopné ženy kvóty nepotřebují

On-line rozhovor - Ohrožuje feminismus postavení mužů? A proč považuje zprávy o nerovnoprávném postavení žen za bludy a chiméry?

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Nejen na to odpovídal v on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz Oldřich Voženílek, tiskový mluvčí Českého svazu mužů. Tedy sdružení, které: "hájí zájmy heterosexuálních mužů, tedy těch 96 procent mužů, kteří se stýkají s ženami, vyhledávají je, je pro ně biologicky přirozené žít se ženou, plodit potomstvo, zastat roli otce a pečovat o rodinu."

Voženílek se dnes utkal v Duelu s Marcelou Linkovou, která bojuje za lepší postavení žen a nezastírá, že jedním z řešení může být třeba stanovení kvót pro ženy.

V čase, kdy Voženílek čekal (v tříminutové lhůtě) na odpovědi od soupeřky, odpovídal na Vaše otázky.

Třeba právě na tu, jaký je jeho názor na zavádění kvót pro ženy - například v politice. "Ženy, které do politiky patří, žádné kvóty nepotřebují. Ženy, které potřebují kvóty, do politiky nepatří," vzkázal čtenářům.

Další odpovědi Oldřicha Voženílka čtěte ZDE:

Odpovězeno: 08. 03. | 12:04Autor: kultura

Otázka: Dobrý den, pane Voženílku zeptám se Vás zda si myslíte, že žena si musí dle Vašeho výroku své postavení ve společnosti a rodině vybojovat, zatímco mužovo je obecně dané ? kým a proč má být podle Vás muž jakousi společenskou normou, od které by se mělo postavení žen odvíjet ?

Oldřich Voženílek: Neiterpretujete správně mé výroky. Řekl jsem i mínil jsem to tak, že každý člověk má ve společnosti to postavení, o které se vlastním přičinením, invencí, pílí zaslouží. Není rozhodné, je-li mužem či ženou.

Odpovězeno: 08. 03. | 12:06Autor: Mirka

Otázka: Jak Vás oslovují teorie profesora Hausmanna - nepřipadá Vám, že Vás muže tak trochu snižuje na úroveň pouze animálně konajících tvorů?

Oldřich Voženílek: S Pepíkem Hausmannem se znám osobně. Je to milý, příjemný, inteligentní pán. S jeho názory jsitě nemusíte souhlasit, ale ujišťuji Vás a mohu potvrdit, že má ženy upřímně rád.

Odpovězeno: 08. 03. | 12:08Autor: Pegy

Otázka: Nemyslíte si, že jsou podobné spolky jako ten váš směšné? K čemu? Jakou vyvíjí činnost?

Oldřich Voženílek: Možná to není úplně ta správná otázka pro mě jako jednotlivce. Mohly by na to odpovědět ty tisíce našich členů, členek a příznivců. Jistě nám nechcete brát právo svobodně se sdružovat, poskytovat prostor otevřené diskusi, prezentovat své názory a postoje, tyto nevydávat za obecně platná pravidla a narozdíl od feministických spolků toto vše nedělat za Vaše peníze ale výhradně za svoje.

Odpovězeno: 08. 03. | 12:11Autor: Fischer

Otázka: Jste příznivce pozitivní diskriminace? Zaměstnavatel musí často vyhodit dlouholeté spolehlivé zaměstnance, aby plnil limity počtu např. žen. Pozitivní diskriminace jen ublíží všem, protože i osoba "zvýhodněná" má nálepku: Jinak bych se sem nedostal(a)! (Ať už je to pravda nebo ne)!

Oldřich Voženílek: Nejsem příznivcem pozitivní diskriminace. Na žádnou stranu.

Odpovězeno: 08. 03. | 12:11Autor: Svatka

Otázka: Co říkáte na kvoty v politice?

Oldřich Voženílek: Ženy, které do politiky patří, žádné kvóty nepotřebují. Ženy, které potřebují kvóty, do politiky nepatří.

Odpovězeno: 08. 03. | 12:13Autor: AJA

Otázka: Jaký je váš názor na střídavou péči?

Oldřich Voženílek: Mohlo by to fungovat, ale to by si ji některé opatrovnické soudy nesměly vysvětlovat tak, že to znamená týden u matky a týden u otcovy tchýně.

Odpovězeno: 08. 03. | 12:15Autor: Svatava Petráková

Otázka: Co říkáte na kvoty v politice?
Co si myslíte o ženách, které chtějí muže jen pro peníze?
Co je hlavním cílem ČSM? Myslím si, že je to zbytečná organizace.

Svatava Petráková, ekonomka, Liberec

Oldřich Voženílek: O kvótách a smyslu Svazu mužů jsem se již zmínil. Žádná žena, kterou znám, nechce muže jenom pro peníze. Znám i takovou, která z muže udělala milionáře. Pravdou je, že byl původně miliardářem.

Odpovězeno: 08. 03. | 12:20Autor: Pavla S., Praha

Otázka: Vážený pane Voženílku, myslím, že stereotypy hájí ti muži, pro které je "gender" jen "vzpoura žen které nikdo nechce".Muži, kteří jsou v této oblasti vzdělanější nepoužívají v debatách takové hlouposti. Proč mnoha mužům tak bytostně vadí ženské názvy profesí (auditorka)? Děkuji

Oldřich Voženílek: Ujišťuji Vás, že jsem jako právník ve všech listinách, které jsem kdy vyhotovoval, přísně dodržoval rody podstatných jmen a obchodní společnosti jsem vždy označoval jako žalobkyni, žalovanou, odvolatelku, stěžovatelku apod. Jen bych dodal, že tyto záležitosti ani nepřeceňuji. Zajímalo by mne, jestli ostravské feministky nefandí náhodou Slavii nebo Spartě, které jsou narozdíl od Baníku ženského rodu.

Odpovězeno: 08. 03. | 12:25Autor: jana.novotna

Otázka: Pane Voženílku, co si myslíte o diskriminačním zákonu? Je potřeba?? Jana Novotná Semily.

Oldřich Voženílek: Tato otázka je podle mého názoru daleko hlubší a dala by se rozšířit i na spoustu dalších interakcí státu do soukromí osob. Nejde jen o problém genderový. Obecně jsem toho názoru, že by měl stát zakázat a postihovat jakékoli formy diskriminace ve veřejnoprávní sféře. Jeho zasahování do svobodného rozhodování osob nepodporuji, ani v otázce diskriminace.

Odpovězeno: 08. 03. | 12:29Autor: Petra Zajarošová

Otázka: Proč je tak málo žen ve vědě? Není to způsobeno výchovnými předsudky, že holčičky si mají hrát s panenkami a technika je pro kluky? Vždyť na začátku jsou obě pohlaví stejná a teprve výchova je formuje.

Petra Zajarošová, asistentka ředitele

Oldřich Voženílek: Ženy v té "skutečné vědě" jsou vidět zcela zřetelně. Paní profesorku Illnerovou ani paní Danu Drábovou přece nešlo přehlédnout. Podobně zvláštní je, že kupříkladu mezi stovkou nejlepších šachistů světa je jedna žena, nějaká Maďarka na 14. místě. Máte pro to nějaké vysvětlení?

Odpovězeno: 08. 03. | 12:31Autor: Petŕa Zajarošová

Otázka: Jste zastáncem tradiční rodiny? Nezdá se vám, že rozdělení žena v domácnosti a muž živitel je překonané?

Petra Zajarošová, asistentka ředitele

Oldřich Voženílek: Nemyslím si, že tradiční rodina je založena na takovémto rozdělení. Tradiční rodina je založena na tom, že se oba vzájemně milují, ctí a potřebují. Je na dohodě, jak si rozdělí povinnosti. Zatím jsem se nesetkal s tím, že by muž ženě v tradiční rodině předepisoval "silou" roli, kterou jí přisuzují feministky.

Odpovězeno: 08. 03. | 12:39Autor: Květa Drábková

Otázka: Jsem z Kropáčovi Vrutice. pane Voženílku, mají podle vás ženy smasl pro humor?? Těším se na vašíodpověď.

Oldřich Voženílek: Některé ano, některé ne. Odhaduji, že jich bude stejně, jako mužů. Mám za to, že je ale málo žen, které dokáží inteligentní humor přímo vymýšlet. Povšimněte si té výjimečnosti paní Marie Poledňákové.

Odpovězeno: 08. 03. | 12:43Autor: Eva Bajerová

Otázka: Pěkný den, měla bych dotazy na toho šéfa klubu chlapů. Omlouvám se, že jich je více, ale toto téma je zajímavé. Co říkáte na to, že většinu trestních činů páchají muži? Víte co je to gender? četl jste nějakou feministickou literaturu? Pokud ne, tak jak se k tomu můžete vyjadřovat?

Oldřich Voženílek: Holt ženy jsou v tomto asi chytřejší a nenechají se chytit. Vyhraněně feministickou literaturu na radu svého kardiologa nečtu. Řada feministických prvků je obsažena i v klasické beletrii. Vyjadřovat se k veřejně prezentovaným názorům feministek nevyžaduje četbu jejich literatury. Člověk může mít nějkaý názor i na události, kterých se osobně neúčastnil a ví o nich zprostředkovaně.

Odpovězeno: 08. 03. | 12:47Autor: Eva Bajerová, grafička, 34 let

Otázka: Jaký je váš vztah k ženám?Nepatříte mezi ublížené chlapy? A jaké jsou vlastně hlavní priority svazu mužů? Moc děkuji za odpovědi a nezapomeňte, že máme dneska svátek :)

Oldřich Voženílek: Mám je rád i nemám. Vážím si jich i nevážím. Potřebuju je i nepotřebuju. Je to přísně individuální. Hlavní prioritou Svazu mužů je umožnit klidnou diskusi, vytvořit pro ni svobodný prostor a zejména prezentovat názory jako názory a nikoli jako dogmata. Neosobujeme si mandát hovořit za všechny muže. Hovoříme pouze za sebe a naše příznice. V tom se zejména lišíme od feministických hnutí, která mají tendenci hovořit za všechny ženy. Jen takoví kratičký vzkaz od mé maminky. Za ni opravdu nehovoří.

Odpovězeno: 08. 03. | 12:50Autor: mačo

Otázka: Co jste se od žen ještě nenaučil? A víte, že by Vám to prospělo... ? díky

Oldřich Voženílek: Říkat ne, když myslím ano a naopak.

Odpovězeno: 08. 03. | 12:53Autor: ivana Melčová

Otázka: Pane Voženílku, ráda bych se vás zeptala jak posuzujete a zda odsuzujete názory pana Hausmanna? Srdečně zdravím Ivana Melčová České Budějovice.

Oldřich Voženílek: K této otázce jsem se již vyjádřil. Snad můžu doplnit, že každý autor používá výrazové prostředky, kterými chce čtenáře zaujmout a které nelze brát úplně doslova. Muž se holí, aby žena viděla, jak opravdu vypadá. Žena se maluje, aby vypadala lépe, než jak vypadá opravdu. Co je poctivější? Je to podobný způsob vyjadřování, kterým chce Dr. Hausmann upoutat pozornost. Námitka, že se nalíčená žena mužům líbí víc je pravdivá. Ale o to tady nejde.

Odpovězeno: 08. 03. | 12:57Autor: Petr

Otázka: Znáte kauzu plzeňské studentky, která si přivydělává pornem? Jaký je váš názor na ženy, které si přivydělávají pornem?

Oldřich Voženílek: Tuto kauzu znám jen z veřejných zdrojů. Před postojem školy smekám a mně jako svobodomyslnému člověku takovýto postoj imponuje. K druhé části otázky bych snad jen uvedl, že takové ženy neodsuzuji, umím si představit i takovou životní situaci, kdy žena jiné řešení nevidí a na vině toho stavu bude zřejmě "poptávka".

Odpovězeno: 08. 03. | 13:01Autor: Marie Marešová

Otázka: Jsem z Orlové a celý život jsem byla diskriminována v zaměstnání po finanční stránce, proacovala jsem v hutích a byla placena jinak než chlapy. Co vy na to, jsou ženy i dneska disriminovány v zaměstnání?? Děkuji za odpověď. marešová marie

Oldřich Voženílek: Pokud jsou takové jevy zaznamenány tam, kde zaměstnavatelem je stát, tak je třeba společně proti nim bojovat a zasahovat. V soukormé sféře bych rád věřil, že se zaměstnavatel chová tržně a chce za co nejméně peněz nakoupit co nejkvalitnější pracovní sílu. Bez ohledu na její pohlaví. Chci věřit, že kvalita pracovní síly není "v kalhotách".

Odpovězeno: 08. 03. | 13:03Autor: Petr

Otázka: Domníváte se, že feministkami propagovaná diskriminace žen má v Česku opodstatnění?

Oldřich Voženílek: Je důležité rozlišit stav právní od stavu faktického. Tím že máme v trestním zákoně ustanovení o krádeži se v Čechách nepřestane krást. Právní stav je ten, že diskriminace je nepřijatelná již v ústávním pořádku a v řadě dalších jednoduchých zákonů je definována jako protiprávní. Samozřejmě je spousta osob, které zákony nectí a nedodržují.

Odpovězeno: 08. 03. | 13:08Autor: jolamail

Otázka: Dobrý den, a jak chcete řešit diskriminaci např. u přijímacích rozhovorů? nechci,aby mi "někdo něco daroval" ale nechci být vyřazena ještě před závodem

Oldřich Voženílek: Možná jste si povšimla, že jsem na svoji "sokyni" v dnešním duelu mámil počty z genderové katedry. Tedy vězte: z osmi pedagogů je jeden muž a z 45 studentů je mužské pohlaví "zastoupeno" dokonce čtyřikrát. Nevím, jak tam ty přijímací pohovory probíhaly a chci věřit tomu, že je to jenom tím, že kluci o takovéto studium jednodušše nemají zájem. Naprosto s Vámi souhlasím, ale nelze si nevšimnout, jak mnohé feministky nenápadně zaměňují nerovnost ve výsledku za nerovnost v příležitosti.

reklama
reklama
reklama