Zelené čaje prodávané v ČR: Jedy v pytlíku?
Je zelený čaj zdravý? Ne, když je v něm jed!
O čajích v sáčku se říká, že je v nich všechno, co výrobce smetl z podlahy pod pytlem. Zřejmě to tak nějak bude. Neuvěříte, co inspektoři našli!
Známý časopis dTest, který chrání práva spotřebitelů, prozkoumal 17 druhů porcovaných zelených čajů. Fakt, že obsahovaly spíš drtí zdřevnatělých stonků než pupeny čajovníku, jak tomu má být a které jsou pochopitelně mnohem dražší, je však ještě tím menším zlem. Některé však obsahovaly jed, který se používá k hubení hmyzu!
Nebezpečný koktejl pesticidů
"Výrobky Tesco Green Tea a Dukát Zelený čaj tradiční obsahovaly tolik insekticidu acetamprid, že se vůbec neměly objevit v obchodní síti," upozornil vedoucí redakce Daniel Pavlis.
Doporučujeme: 8 nejčastějších jedů kolem nás
V obou čajích se navíc našlo ještě dalších 11, respektive 13 pozůstatků pesticidů. Jedu v nich bylo dvojnásobné množství, než povolují předpisy Evropské unie.
K výrobkům, v nichž se objevilo větší množství pesticidů, patřily podle dTestu také zelený Pigi čaj Jemča, Teekanne Green Tea, Pravý zelený čaj tradiční Lloyd Tea a Gunpowder od Valdemara Grešíka.
Jak tyto látky škodí?
Přitom právě zelený čaj lidé kupují pro jeho prokazatelně příznivé účinky na zdraví včetně ochrany proti rakovině. O to je přítomnost nebezpečných pesticidů větší ranou pod pás.
Na tyto jedovaté látky, které se používají k ochraně rostlin, existuje mnoho omezujících předpisů. Přesto se jich používá stále víc, takže je můžeme najít na zelenině a ovoci. Dokonce i po pečlivém umytí.
Jak škodí? Dráždí sliznice a kůži, porušují hormonální rovnováhu v těle a postihují nervovou soustavu. Jsou toxické vůči plodu, a v neposlední řadě způsobují rakovinu. Mají neblahý vliv na plodnost mužů. Mezi nejnovější objevy patří potvrzení vlivu pesticidů na možnost vzniku cukrovky.
Jaký je nejlepší čaj?
Nejlepších výsledků v uvedeném testu dosáhl Zelený čaj porcovaný Naše bio z Billy, který kromě příjemné chutě a vůně neobsahoval žádné pozůstatky pesticidů.
Nejlepší chuť u čajů lze získat vhodnou teplotou vody a správným louhováním. Čaj by se přitom podle obecných doporučení neměl zalévat vroucí vodou. Výmluvné je, výrobci nedodržují obecné zásady ani v tomto ohledu. "Zvláštní je, že osm ze 17 výrobců naopak toto spotřebiteli radí," poznamenal. k tomu také Daniel Pavlis.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Zelený vs. černý čaj: Který je ten lepší a proč?
Prášky na bolest: Kde je horní hranice a co místo nich?