reklama

Tip na vánoční dárek: Vyrobte si doma přírodní kosmetiku

Připravit pro sebe nebo jako dárek, voňavou přírodní kosmetiku není složité ani drahé. Pro inspiraci jsem zašla za odbornicí.

Foto: iStock

Jsem milovník kosmetiky, ovšem jedině té přírodní, a musím přiznat, že to není zrovna levná záležitost. Proto se už léta snažím kosmetiku sama výrábět a když mi zbyde čas, vyrazím na nějaký kurz.

Tentokrát jsem dostala tip na Lucii Novohradskou, která pořádá kurzy výroby domácí kosmetiky a je v tom opravdová hvězda. Do jejího tělového másla nebo šlehačky plné výživných a krásně vonících ingrediencí se prostě zamilujete, ať chcete nebo ne.

Na obalu záleží

A protože se Vánoce nekompromisně blíží, můžete si pomoci a jako dárek věnovat právě vlastnoručně vyrobenou kosmetiku. Z vlastní zkušenosti doporučuji nejprve připravit pěkné skleničky, krabičky, dózičky. Dárky pak působí velmi originálně. Já sama jsem několikrát nakupovala obaly na ekokoza.cz, ale k sehnání jsou i na dalších webech pro kutily nebo třeba ve výtvarných potřebách.

Maskovaná krása

Lucii Novohradskou jsem, coby odborníka na výrobu kosmetiky, poprosila o lehké, praktické návody, které byste mohli jako "výrobci začátečníci využít". Mezi nejjejednodušší recepty prý patří ty na výrobu pleťové masky.

"Na masky ráda používám jíly – univerzální je určitě marocký (dobrý i namísto šampónu), zelený je skvělý na mastnější pleť, růžový pak na suchou. Je nutné ho smíchat s převařenou vodou nebo hydrolátem, pak přidat kapku oleje, může být arganový, mandlový, jojobový. Ze zmíněných ingrediencí pak "umíchejte" kašičku, kterou ještě můžete vyšperkovat trochou medu, který je teď v zimě pro pleť skvělý. No a maska je hotová, stačí ji jen nanést, nechat působit, smýt a pokožku ošetřit olejem nebo krémem," popisuje Lucie.

Oleje, králové péče o pleť

Přírodní oleje bez jakýchkoli přísad a příměsí miluji. Dokáží zázraky. Například extrémně suchou pokožku krásně vyživí a ozdraví. Proto jsem se na ně Lucie vyptala víc dopodrobna a myslím, že i směs olejů na pleť by mohla být hezkým dárkem...

"Pleťové oleje ráda kombinuji, momentálně mám moc ráda šípkový - super antiaging, ale také arganový, jojobový. Právě tyhle tři oleje můžete hezky smíchat a vytvořit antiaging zázrak.... Oleje je nejlepší aplikovat na vlhkou pokožku, vytvoří se jemná emulze a olej zavře vlhkost v pleti," vysvětluje mi Lucie a mně zajímá, jestli jsou oleje vhodné jen v zimě, jak někteří lidé říkají.

"Oleje jsou dobré v zimě i v létě, stačí si je zkombinovat podle typu pleti a ročního období (v létě si přisypu do oleje trošku jemných třpytek MICA a hned mám prozářenou pleť)," dodává Lucie.

Zvládnete i peeling

Lucie mi ještě dala návod, jak vytvořit peeling. "Teď v zimě mám ráda medovo-kokosový peeling: lžíce medu, lžíce kokosového oleje a pak přisypat třtinový cukr či mořskou sůl (ne moc hrubou), vše smíchat a je hotovo. Na tělo je pak bezvadný i kávový peeling - kávový lógr nebo kávové kapsle smícháte s cukrem nebo solí a lžičkou jakéhokoli oleje (mandlový, olivový) a máte příjemný i účinný peeling na celé tělo. A pokud ho chcete ještě o maličko zlepšit, přidejte mletou skořici, kurkumu, hřebíček – tato kombinace velmi dobře rozproudí lymfu. Jen se připravte na pěkně špinavou vanu..."

Čistota půl zdraví

Pokud vás výroba přírodní kosmetiky "chytí", určitě nezůstanete jen u výše zmíněných produktů. Zeptala jsem se ještě na závěr Lucie Novohradské, jestli má nějaké zásady, které při výrobě kosmetiky dodržuje a dozvěděla jsem se, že vždy pečlivě vydezinfikuje nástroje, kalíšky a nádobí, které použije, stačí k tomu čistá vodka, do které si přidává kapku esenciálního oleje tea tree. Sklěněné nástroje je lepší vyvařit. Nezapomínat ani na čistotu pracovní desky a čistotu rukou. Oleje je pak dobré skladovat na tmavém místě, másla v lednici. No a samozřejmě suroviny, které se na výrobu používají by měly být velmi kvalitní, protože je pak použijte na pokožku těla či obličeje.

Výroba kosmetiky je hra, při které se krásně odreagujete, kreativně si pohrajete s vůněmi i "materiály" a ještě obohatíte svou koupelnu. Pokud si netroufáte začít bez počáteční pomoci odborníka, vyražte na některý z Lucčiných kurzů – o nich více na www.grainsapce.cz

reklama
reklama
reklama