Velikonoční slovníček. Víte co je hlavička a pučálka?
Velikonoční slovníček se vám může hodit. Víte, co je velikonoční hlavička?
Velikonoce jsou svátkem, který už se dnes neslaví v tak velké míře, jako tomu bylo v mládí našich rodičů a prarodičů. Přesto možní víte, co znamená velikonoční hlavička nebo pučálka?
Velikonoční slovníček se vám může hodit, pokud vyrazíte na svátky do krajů, kde se ještě slaví v původní podobě, tzn. se všemi tradicemi a zvyky. Pojďte si s námi tedy připomenout několik pojmů...
Velikonoční hlavička
Tradiční pokrm, který dnes známe spíše jako nádivku, do které přidáváme uzené maso, bílé pečivo, vejce, sníh z vajec a zelené bylinky v podobě petrželky nebo mladých kopřiv.
Čtěte také: Jezte spolu, zůstanete spolu. Proč to pomáhá?
Hlavička se podává teplá s bramborem jako hlavní chod nebo studená. Můžete ji nabídnout koledníkům na Velikonoční pondělí nebo si udělat tradiční sváteční oběd.
Šmigrust nebo pomrhod?
Pomlázka, tedy prut z vrbového proutí má mnoho podob. Stačí se rozhlédnout po krajích České republiky a potkáte se s názvy jako šmigrust, který je spojený se severní Moravou a východními Čechy. Na jižní Moravě se chodí na korbáč a na Chodsku zase na dynovačku, na střední Moravě narazíte na tatarec. Pomrhod či pomlázka patří na Rakovnicko. Neobvyklé názvy nejsou ani mrskút, kyčkování, šlahačka nebo čugár či žila.
Paškál
Symbolem velikonoc bylo zapálení ohně, který symbolizoval vítězství Ježíše Krista nad temnotou a smrtí. Dnes tento oheň představuje svíce zvaná paškál.
Jidášky
Velikonoce jsou také svátky plné dobrot a k tradičním pokrmům patří velikonoční jidáše, připravované z kynutého těsta na Zelený čtvrtek, jako připomínka jednoho z apoštolů Ježíše Krista, který svého mistra zradil a umožnil tak jeho zatčení. Pečivo je do tvaru válečku, jenž symbolizuje provaz, na kterém se oběsil zrádce Jidáš.
Pučálka
Celé Velikonoce doprovází naklíčený hrách, kterému se říká "pučálka". Příprava je jednoduchá. Do nádoby vložíte hrách a zalijete ho na dva prsty vlažnou vodou. Necháte ho tak dva dny na teplém místě a poté slijete přebytečnou vodu tak, aby byl hrášek jen částečně ponořený. Po třech dnech začnou rašit klíčky. Pučálka se zprudka opéká na másle a jí se osolená nebo na sladko s rozinkami.
Líto nebo lítečko
Tak se říká stromku, který je ozdobený skořápkami vajec a pentlemi symbolizující jaro. Tyto stromečky nosily děti na Smrtnou neděli po obci.
Rejsky a kraslice
Kraslice jsou i do dnes známé. Krásná zdobená vyfouknutá vejce. Zdobí se gravírováním nebo právě jako rejsky, což jsou kraslice s vyškrabovaným vzorem.
Velikonoční osení
V jakékoliv nádobě se nechá naklíčit nejčastěji ječmen nebo třeba čočka či řeřicha. Fantazii se meze nekladou, proto osení sázejte do netradičních nádob, jako jsou slepičí vejce, pštrosí vejce nebo třeba do starých bot či květináčů upletených z papírového pedigu.
Čtěte také: Velikonoční dekorace: Po svátcích ji můžete sníst
Boží milosti
Tato dobrota není zcela typickým pokrmem pro Velikonoce, ale spíše pro období masopustu. Staročeská tradiční sladkost je trochu náročnější na přípravu. Až budete chtít vyzkoušet recept na Boží milosti, udělejte si dostatek času.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Pletení z papíru aneb Jak doma recyklovat staré noviny?
Test: Trpíte jarní únavou? Víte, jak se jí zbavit?
12 věcí, které vám v domácnosti nenápadně škodí