Vánoce jinak: Připravte si netradiční cukroví českých blogerů
Někdo má rád klasiku a někdo zase rád zkusí něco nového a neotřelého. Přinášíme několik receptů od vybraných blogerek.
Neokoukané a nové cukroví na stole. Zkuste vedle tradičního lineckého cukroví a vanilkových rohlíčků podávat něco jiného. České blogerky rozhodně nezahálí a zahrnují nás mnoha dobrotami. Přinášíme některý z nich.
Perníkové sušenky s dipem z vaječného koňaku
blog I love cake
Budete potřebovat:
Sušenky:
- 170 g másla v pokojové teplotě
- 50 g cukru krupice
- 100 g třtinového cukru
- 80 g melasy (hustý sirup, který vzniká při výrobě cukru)
- 1 vejce v pokojové teplotě
- 1 lžička vanilkového extraktu
- 2 lžičky pečící sody
- 1 lžička mleté skořice
- 2 lžičky mletého zázvoru
- 1/4 lžičky mletého hřebíčku
- 1/8 lžička černého pepře
- 1/2 lžičky soli
- 260 g hladké mouky
- cukr na obalení sušenek
Dip z vaječného koňaku:
- 380 g vaječného koňaku
- 2 lžíce kukuřičného škrobu
- 120 g zakysané smetany
- 120 ml smetany 33%
- 1 lžíce cukru moučka
Postup:
1) Předehřejte si troubu na 180 stupňů Celsia a připravte si plechy s pečícím papírem.
2) V kuchyňském robotu utřete dohromady máslo s cukrem do pěny. Přidejte melasu, vejce, vanilkový extrakt a vše dobře promíchejte. Přisypte sodu, skořici, zázvor, hřebíček, pepř a sůl a opět dobře promíchejte.
3) Prosejte do směsi mouku a promíchejte, pokud je třeba, setřete ze stran mísy zbytky, aby vše bylo dokonale promíchané. Vzniklé těsto dejte vychladit do lednice na 30 minut, aby se s ním poté dobře pracovalo.
4) Do misky si nasypte cukr krupice, ve kterém budete sušenky obalovat. Lžící nabírejte stejné množství těsta, vytvořte z něj vždy kuličku, kterou obalíte v krupicovém cukru. Kuličky skládejte na plech s dostatečným rozestupem. V troubě pečte okolo 8 minut, nebo dokud nezačnou sušenky na povrchu praskat a okraje hnědnout. Nepřepečte, aby sušenky zůstaly krásně vláčné.
5) Vyšlehejte 33procentní šlehačku společně s cukrem. V rendlíku na mírném ohni smíchejte vaječný koňak s kukuřičným škrobem. Přiveďte k varu a následně nechte dvě minuty vařit. Průběžně míchejte, aby se koňak nepřipálil. Sundejte ze sporáku, přimíchejte zakysanou smetanu.
6) Následně směs lehce přimíchejte ke šlehačce s cukrem. Postupujte maximálně opatrně a s "lehkou rukou", aby šlehačka nespadla. Připravený dip dejte chladit do lednice a následně ho použijte jako přílohu k sušenkám.
Oreo truffles neboli nepečené Oreo koule
blog I love cake
Na 20 kusů budete potřebovat:
- 450 g Oreo sušenek
- 115 g Philadelphie (množství upravte libovolně podle sebe, jak moc tuhé je chcete)
- 100 g bílé čokolády
Postup:
1) Rozdrťte najemno sušenky v kuchyňském robotu nebo v pytlíku, trochu si odsypte stranou na později na posyp hotových kuliček. Robotem nebo rukama smíchejte rozdrcené sušenky s Philadelphií, dokud není vše dokonale spojené.
2) Pomocí rukou vyválejte kuličky a pokládejte si je na plech nebo talíř vyložený pečícím papírem, nebo si je můžete dát na lízátkové plastové tyčky a vytvořit cake pops.
3) Hotové kuličky dejte zhruba na 15 minut do mrazáku a mezitím si rozpusťte čokoládu ve vodní lázni. Zchlazené kuličky namáčejte v rozpuštěné čokoládě, pokládejte na pečící papír a rychle posypte rozdrcenými sušenkami, které jste si nechali stranou. Kuličky vydrží zhruba tři dny v lednici, případně je můžete dát do mrazáku.
Čokoládové pralinky s portským želé
blog Kitchenette
Na 4 formy budete potřebovat:
- 600 g čokolády s vysokým podílem kakaa
- 60 g kakaového másla
- 350 ml portského vína, například Sandeman Ruby Porto
- 50 g třtinového cukru
- 5 g plátkové želatiny
Postup:
1) Nejdříve zredukujte portské víno. Spolu s cukrem jej pomalu vařte ve větším hrnci, dokud se jedna třetina neodpaří. Mělo by vám zůstat zhruba 250 ml tekutiny. Nechte ji lehce vychladnout.
2) Čokoládu na vylití forem rozpusťte při 45 stupních Celsia. Je důležité čokoládu rozpouštět opatrně a postupně, aby v některých místech nestoupla teplota příliš vysoko. Lze použít vodní lázeň, ale pak by se voda pod mísou s čokoládou neměla přímo vařit a směs je dobré stále míchat, aby se teplo ve hmotě rozprostíralo rovnoměrně.
3) Jakmile má čokoláda teplotu 45 stupňů, přidejte kakaové máslo a míchejte, dokud teplota opět neklesne na 31 až 32 stupňů Celsia a čokoláda není hezky hladká. Samo kakaové máslo čokoládu zchladí, a tak je tento krok téměř hned hotový.
4) Nyní máte čokoládu vytemperovanou a můžete formu na pralinky vyplnit až po okraj. Několikrát s formou klepněte o pracovní plochu, abyste odstranili případné bublinky, které by narušily hladký povrch bonbonů. Čokoládu důkladně vylijte zpět do mísy, aby budoucí pralinky měly jen tenkou stěnu, a zbytek z povrchu formy setřete pomocí karty nebo cukrářské palety.
Ještě párkrát formou klepněte a popřípadě rozlévejte zbylou čokoládu uvnitř tak, aby byla rovnoměrně na stěnách budoucích skeletů. Formu odložte na pár minut do lednice. Takto si připravte všechny formy. Zbylou čokoládu zatím dejte stranou, budete ji potřebovat na finální uzavření.
5) Nastal čas dokončit náplň. Připravte si plátky želatiny: namočte je podle návodu na pět minut do studené vody a nechte nabobtnat. Pak je vyždímejte a přidejte k portskému vínu, které nesmí být horké, pouze vlažné, jinak by se želatina znehodnotila. Dobře promíchejte – želatina by se měla během chvilky rozpustit. Pokud byste pracovali se studeným portským vínem, tekutinu mírně zahřívejte, dokud se v ní želatina nerozpustí. Stačí, aby byla teplá.
6) Má-li náplň pokojovou teplotu, můžete s ní naplnit bonbony. Na plnění je ideální zdobicí sáček, kterému ustřihnete pouze malinkatý otvor, protože v tomto momentě je náplň tekutá téměř jako voda. Pralinky plňte tak, aby vám nahoře zbyl přibližně třímilimetrový prostor pro uzavření čokoládou. Nejprve ale naplněnou formu odložte opět do lednice, aby náplň ztuhla v želé.
7) Při uzavírání bonbonů musíte postupovat svižně. Čokoládu na zavírání si pravděpodobně budete muset rozpustit, protože želírování zabere trochu více času a zbylá čokoláda vám už nejspíš ztuhla. Formu zaplňte čokoládou (opět by měla mít teplotu kolem 32 °C), párkrát bouchněte, aby se pěkně zaplnil každý bonbon, a následně setřete všechen přebytek kartou nebo paletou zpět do mísy. Formu při tom už nenaklánějte. Opět ji přesuňte do lednice, a až bude vychlazená, přijde ten nejvíce uspokojivý okamžik, kdy budete moci pralinky vyklepnout.