reklama

Pletení pomlázky z osmi proutků. Návod, podle kterého to letos určitě zvládnete

Pletení pomlázky je jedním ze symbolů Velikonoc. Základem pro dobrou pomlázku je kvalitní proutí, ať už ze šlechtěných, nebo volně rostoucích vrb podél vody. Podívejte se, jak si ji doma uplést z osmi proutků.

Dodržujete-li tradice a na Velikonoční pondělí koledujete, bez pomlázky se neobejdete. | Video: Zdeněk Bašus

Pletení pomlázky zažívá na Moravě v posledních pěti až deseti letech malou renesanci. Podle etnografa Slováckého muzea v Uherském Hradišti Jana Káčera ji z vrbového proutí umí v regionu uplést téměř polovina mužů.

Čím dál častěji zkoušejí její vlastnoruční výrobu také ženy, řekl ČTK etnograf. Kromě domácností se s pletením mohou lidé setkat například v muzeích nebo na jarmarcích.

Že by zvyk pletení pomlázek vymřel, se Káčer nebojí. "Zájemci o pletení mezi lidmi jsou. A nejenom muži. Stalo se nám, že když jsme měli před dvěma lety dílničku ve Slováckém muzeu, byly z desítky účastníků tři dámy. Pletení jim šlo obstojně, jen trošku nadávaly, protože práce s vrbovým proutím je dost fyzicky náročná pro prsty. Po hodině pletení začnou brnět prsty," uvedl Káčer.

Proutky se podle něj nesmějí lámat. "Pleteme různé způsoby pomlázek. Základní je z osmi proutků, dá se plést i z devíti, kdy oplétáme středový proutek čtyřmi proutky z každé strany," dodal.

Zvyk pletení pomlázek podle Káčera pochází už z pohanských dob, kdy vrbové proutky symbolizovaly začátek jara a plodnost přírody, která se zrovna probouzela. "Velikonoční obchůzka, kdy se děvčata šlehají po zadcích, má symbolizovat právě předávání síly přírody a plodnosti," doplnil etnograf.

reklama
reklama
reklama