O Velikonocích budeme doma jako naši předci, říká autorka bestselleru o tradicích
Každoroční chození po pomlázce, setkávání se s přáteli, společné pečení mazanců a barvení vajíček letos poprvé proběhnou ve zcela netradičním duchu. Může jít o návrat ke zvykům předchozích generací.
Nejvýznamnější svátek roku, plný tradic a zvyků, se letos promění v oslavy, jak jsme je doposud nepoznali: žádné návštěvy širší rodiny, chození s pomlázkou po okolí nebo hromadný sraz s kamarády v oblíbeném podniku.
Velikonoce znamenají také přivítání jara a podle Martiny Boledovičové, zakladatelky nakladatelství Smart Press a spoluautorky knihy Tradinář, můžeme letos poprvé objevit prastaré a často zapomenuté zvyky, na které jsme v předchozích letech neměli vůbec čas.
Co vy považujete v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru a velikonočními oslavami za největší zklamání?
Mrzí mne, že nepřijdou koledníci. Každý rok, i když jsme někam odjeli na volné dny, vraceli jsme se kvůli tomu, že k nám pravidelně chodívají sousedé, děti, volejbalisté. Tam, kde je to tradice, to bude smutné přerušení. Dále je mi moc líto věřících, kteří celý svůj život chodívali do kostela, a myslím, že toto omezení může být pro starší generace skutečně bolestné. Také jsem si přála zažít zapalování ohně na Bílou sobotu před kostelem.
Velikonoční svátky jsou nejen oslavou jara, ale také je to čas na rozjímání, ticho a půst. Není to naopak skvělá příležitost to opravdu udělat?
Já myslím, že už půst díky všem omezením máme. Půst trvá 46 dní před Velikonocemi a my jsme teď v čase, kdy nechodíme do společnosti, do restaurace, všichni omezili nákupy a spotřebu. Pro potraviny chodíme méně často, zažíváme chvíle, kdy nemáme to, na co jsme zvyklí - třeba čerstvé rohlíky. Určitě nám spousta věcí chybí, a proto je dokážeme ocenit. Ticho a rozjímání myslím teď přirozeně přichází také.
Letošní Velikonoce a oslavy s nimi spojené jsou poznamenané současnou situací - karanténou a zákazem cestování. Jde podle vás skutečně o velký zásah do chodu tradičních oslav?
Velikonoce jako nejdůležitější křesťanské svátky určitě velmi ovlivní to, že nemohou lidé společně do kostela. Velikonoce jsou ale také pro mnoho z nás svátky jara, které slavíme nejčastěji s rodinou, a možná právě letos objevíme ty tradiční zvyky a obyčeje, které Velikonoce doprovázejí. Protože nemůžeme nikam cestovat, budeme doma jako naši předci a budeme mít víc času.
Přípravy na Boží hod velikonoční se každoročně nesou v duchu společenské události - barvení vajíček, společné pečení, pletení pomlázek. O co z toho budeme letos velmi ochuzeni?
Scházely jsme se s kamarádkami na společném barvení vajíček. Kluci šli v tu dobu na proutky. To společné tvoření mi bude chybět. Ale myslím, že péct se bude víc a možná i tatínci budou mít čas naučit syny plést pomlázku.
Mohou letošní netradiční oslavy Velikonoc tuto tradici nějak historicky pozměnit?
Myslím, že vyzkoušíme například tradiční kynuté recepty, na které třeba kvůli cestování nebyl čas - třeba jidášky na Zelený čtvrtek, mazanec. Možná budeme tvořit z toho, co je dostupné - vyzdobíme si obydlí zelenými proutky z přírody. Zelený proutek, takzvané líto, byl již v pradávných dobách symbolem zdraví a prosperity. Třeba neseženeme barvy na barvení vajíček a vyzkoušíme přírodní možnosti. Určitě si uvědomíme sílu a důležitost přírody - ta jediná nám teď zůstala pro náš volný čas "otevřená" a nové jaro dává naději. Vidíme, jak pučí, kvete, jak nás pozitivně nabíjí. Možná si uvědomíme, že příroda nemusí vydržet úplně všechno. Možná si najdeme chvilku na přemýšlení o smyslu Velikonoc nebo i jiných svátků, protože do našeho života vstupuje nyní i duchovní rozměr, ať už skrze křesťanství, nebo přes uvědomění si přírodních cyklů a souvislostí, které jsme již přestali vnímat. Třeba spousta z nás zažije první velikonoční náboženské obřady, například u sebe doma díky televizi, a poprvé zapálí svíčku na Bílou sobotu po setmění. Protože světlo přichází jako naděje.
Inspirativní Tradinář je k dostání v eshopu www.smartpress.cz. Po zadání kódu "bezdopravy" při objednávce máte dopravu zdarma.