reklama

Na cestách: Na co si dát pozor, když jedete do exotiky

Pokud plánujete dovolenou v exotice, nezapomeňte se řídit několika radami, které vám usnadní pobyt v těchto vzdálených a pro Evropana ne tak úplně běžných zemích.

Foto: Shutterstock

Ať už se chystáte do Asie, Jižní Ameriky nebo do Afriky, asi tušíte, že tam leccos funguje jinak než v Česku nebo v Evropě. Na co je tedy dobré se připravit?

Zeptali jsme se Jolany Zavadilové z Cestovní kanceláře Fischer, která dala dohromady následující tipy:

1) Ujasněte si, kam jedete

Než začnete plánovat dovolenou, vyjasněte si, jak chcete svoje volno v zahraničí trávit. Pokud chcete pobývat především v hotelovém resortu, nastalá rizika jsou mnohem menší, než když chcete cestovat do džunglí a mimo turistické oblasti. V tu chvíli byste měli dbát zvýšené opatrnosti během vašich příprav na dovolenou. Zjistit si o daných oblastech co nejvíce informací a respektovat bezpečnostní a zdravotní rizika. 

2) Nezapomeňte na očkování

Plánujte vždy dovolenou s takovým předstihem, abyste se stihli naočkovat všemi vakcínami, které jsou v navštěvované zemi nutností. Vakcinace není sice povinná (výjimkou jsou epidemické výskyty chorob v některých zemích - aktuální informace vždy najdete na webu českého ministerstva zahraničí, v sekci Cestujeme), ale chráníte tak především sebe a vaše okolí. Návštěvníci vybrané destinace by si měli co nejdříve vyhledat informace o oblasti, kam plánují cestovat a dle výskytu tamějších epidemií a chorob si zajistit potřebné očkování.

Pokud cestujete do turisticky přístupných oblastí, není očkování přísnou nutností. Seznamy doporučeného očkování (najdete je na webu českého ministerstva zdravotnictví, v sekci Očkování) jsou především připravované pro takové dobrodruhy, kteří cestují na vlastní pěst a konzumují místní vodu a potraviny. Seznamy sestavují i zajišťují specializované kliniky tropických nemocí a očkovací centra. Mezi nejčastější vakcinace patří žlutá zimnice, břišní tyfus a žloutenky typu A a B.

3) Vždy připraven

Nezapomeňte si do svého kufru nebo tašky zabalit základní léky, které zaženou nejběžnější cestovatelské neduhy. V některých oblastech je zdravotní péče hůře dostupná a při náročnějších případech i poměrně finančně nákladná. Proto si do své provizorní lékárničky pořiďte teploměr, léky proti bolesti, průjmům, různým alergiím a nachlazení.

Pokud jedete do nebezpečnějších oblastí Afriky, kde se vyskytuje malárie, v lékárně můžete pořídit antimalarika, které vás proti tomuto nebezpečnému viru ochrání. Určitě si nezapomeňte přibalit kvalitní repelent a insekticid, který odežene nepříjemný a otravný hmyz.

Pro svoji vlastní prevenci dodržujte základní hygienické návyky, používejte jen balenou vodu a vyhýbejte se mraženým ledovým kostkám v jakýchkoliv nápojích. Nejezte syrové maso nebo ovoce, které je umyto místní vodou, a dbejte na to, jaké jídlo si kupujete od místních pouličních prodejců. Pokud se stravujete především v hotelových rezortech, nemusíte se během konzumace až tak obávat. Hotely pro přípravu jídel a pití užívají vodu převařenou.  

4) Cestovka leccos zařídí

Při cestování s cestovní kanceláří odpadá spousta starostí. Vyřeší vaše vízum, cestovní pojištění, letenky, ubytování a další organizační náležitosti, předá vám praktické informace před cestou, které byste složitě dohledávali na internetu. V místě pobytu máte vždy při ruce delegáta či asistenta, který je pro vás neustále k dispozici. Ten vám doporučí místa k výletům, kde výhodně směnit nebo vybrat peníze, nejlepší restaurace či nejkvalitnější pláže na koupání.

Například CK Fischer vám navíc dopřeje i jistou svobodu, která jinak při zájezdu s cestovkou může chybět - díky unikátnímu systému výběru dovolené můžete odletět do exotiky, kdykoliv se vám to hodí - žádné pevně stanovené turnusy. Je jen na vás, zda si chcete dopřát volno na týden nebo třeba na tři. Navíc lze vybírat až z 64 tisíc hotelů z 268 destinací po celém světě.

5) Formality před cestou

Každého z nás minimálně jednou v životě potká nemilá událost, kdy těsně před odjezdem zjistíme, že náš cestovní pas je pár měsíců po expiraci. Proto už během plánování zkontrolujte všechny svoje doklady, abyste si případné vyřízení nových stihli vyřešit včas. Některé země dokonce vyžadují podmínku minimální platnosti pasu šest měsíců při vstupu do země. Proto tuto záležitost určitě nepodceňte.

Nový klasický pas s biometrickými údaji vyřídíte do šesti pracovních dní a jeho platnost je 10 let, u dětí do 15 let pak pět let. Pokud máte hlavu děravou, lze si vyřídit i expresní pas, za který si však připlatíte. Expresní cestovní pas pro dospělé stojí 4000 korun a za děti utratíte 2000 korun. Před odjezdem pasy celé rodiny naskenujte a zhotovené skeny pošlete do e-mailu, ať je máte i v elektronické podobě. 

Některé exotické země vyžadují zajištění vstupního povolení do země. Veškeré informace včetně aktuálních doporučení k vízům si můžete dohledat na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

6) Cestujte bezpečně

Nezapomeňte se na svou cestu pojistit. Stanovte si, jak chcete svoji dovolenou trávit. Pokud zabrousíte do exotických končin pralesů a hor, raději se připojistěte. To samé platí pro různé extrémní sporty. V případě jakéhokoliv zranění, ošetření nebo pobytu v nemocnici se těch pár korun navíc určitě vyplatí. Asi tušíte, že ceny za zdravotní služby jsou v některých zemích velmi vysoké. 

reklama
reklama
reklama