reklama

Je váš pes smutný? Možná za to může vaše chování

Čím dál víc psychologů a veterinářů tvrdí, že i psi mohou mít depresi. Čím to je?

Foto: Isifa/Thinkstock

Čím dál víc psychologů a veterinářů tvrdí, že i psi mohou mít depresi. Jedním dechem ale dodávají, že si za to zvířata nemohou tak úplně sama. A není divu - pokud je celý jejich život závislý na člověku, s kterým také tráví většinu svého života, je celkem logické, že i psychický stav zvířete bude ovlivňován jeho páníčkem.

Švýcarští veterináři například tvrdí, že pokud je pes smutný, případně trpí nenadálými výbuchy agrese, nemusí to nutně být jen jeho přirozená povaha. Možná jen trpí depresí a tohle je výsledek.

Psi na antidepresivech

Že existují psychologové pro psy, jste možná už slyšeli. Podle Daily Mail se ještě navíc zvyšuje počet psů, kterým tito lékaři předepisují antidepresiva. Šílené, že?

Jenže pokud sami máte psa, jistě dobře víte, že jakmile mu není dobře, udělali byste cokoli, aby se jeho stav zlepšil. Spousta pejskařů potvrdí, že mít psa je pro ně skoro stejné jako mít dítě.

Příčiny psích depresí

Abyste s ním tedy jednou nemuseli vyhledávat žádného bizarního doktora s antidepresivy, je mnohem lepší zjistit si příčiny těchto psích depresí. 

"Psi dnes žijí úplně jinak než jak je jim přirozené. Původně přece byli divocí, ale i dlouho poté, co si je člověk domestikoval, byli zvyklí žít v pohybu, mezi spoustou různých lidí, kteří měli další psi, a ti všichni se mohli kamarádit. Ještě před 50 lety to tak fungovalo. Jenže dnešní pes stráví většinu dne sám, zavřený doma a ven se dostane stěží na hodinu denně," připomíná odbornice zabývající se psím chováním Penelope Malby pro deník The Guardian.

Váš stres = jeho stres

Když už jsou jejich páníčci doma, pak zase stráví spoustu času přilepení k televizi, počítači či mobilu, což podle ní pes také vnímá. Existuje dokonce studie, která potvrzuje, že psi se učí reagovat negativně, když zazvoní telefon či zavrní počítač.

A právě psi patřící lidem, kteří hodně pracují, bývají málo doma, mají na psa minimum času a ještě bydlí v bytě bez zahrady, patří mezi ty nejsmutnější. Pes je společenský tvor a nechce trávit celé dny o samotě. Nenahradí mu to ani to nejlepší žrádlo a ten nejhezčí pelíšek. Jinými slovy, žijete-li ve stresu, bude ve stresu i váš pes.

Čtěte také: Psi jsou stejně inteligentní jako pětiměsíční děti

"Psi jsou hodně emočně založení, což je také důvod, proč si je člověk tolik oblíbil. Umí emoce vycítit, vžít se do nich a zároveň nějaké potřebují. Jakmile jim je nedáváte, pes nebude šťastný. Půlhodinová procházka v parku, během níž navíc pořád telefonujete, to nezachrání. Pes se nechce nudit, potřebuje zábavu a pozornost," říká Penelope Malby.

"Je proto potřeba pořídit si takového psa, který se bude hodit k vašemu životnímu stylu, anebo naopak svůj životní styl upravit podle typu psa, jakého jste si pořídili. V opačném případě se nesmíte divit, že je smutný a pořád jen tak laxně polehává," dodává.

Pozor na změny

Psí stres však může způsobit i změna, která nastala ve vašem životě. Může to být rozvod, může to být fakt, že vaše dítě vyrostlo a odstěhovalo se, ale třeba i to, že vám zemřela kočka, na jejíž přítomnost byl pes zvyklý.

Pokud jste si tedy všimli, že váš pes je najednou víc unavený, nemá takovou chuť k jídlu jako míval, nechce si už tolik hrát a chodit na procházky, pořád jen leží a všude za vámi chodí jako... no, jako pejsek, myslete na to, že ho nemusí nutně trápit nějaký fyzický problém. Možná se trápí spíš psychicky, a je na čase se zamyslet nejen nad jeho chováním, ale i nad tím vaším.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rychlá pomoc na stres a depresi? Chytrá aplikace

9 tipů na dobré letní tábory, kde ještě zbývá místo

Ideální pár: Žena musí být mladší a chytřejší než muž

reklama
reklama
reklama