Jak vznikly nejslavnější koledy?
Melodie, které si notujete o Vánocích s rodinou. Znáte ale jejich původ?
Jednou z nejslavnějších koled je Tichá noc. Prvně byla slyšet na Štědrý den v roce 1818 v kostelíčku vesnice Oberndorf u Salzburgu v Rakousku. Uvedl ji varhaník Franz Xaver Gruber a kaplan a básník Joseph Mohr. Při prvním hraní skladby zrovna nefungovaly varhany a píseň neměla velký ohlas. Teprve při varhanním provedení se začala rozšiřovat závratným tempem. Dnes je Tichá noc přeložena do tří set jazyků a zpívá se i tam, kde se Vánoce neslaví.
Autorem koledy Adeste Fideles je pravděpodobně Angličan a učitel hudby John Francis Wade, který ji napsal po jakobitské vzpouře v exilu ve Francii. Její vznik se datuje do roku 1743. Adeste Fideles je někdy nazývána také „Portugalský hymnus". Často se totiž zpívala na portugalské ambasádě v Londýně, když zde byl varhaníkem Vincent Novello.
Koleda Rolničky, v originále Jingle Bells, je jedna z nejhranějších koled a písní. Pochází z tvorby Jamese Lorda Pierponta, který ji složil v roce 1850. Do světa se dostala však až o sedm let později. Rolničky však nejsou jen vánoční skladbou, je velice oblíbená i na Den díkuvzdání, což je americký svátek k příležitosti první oslavy úrody.
Slova vánoční koledy Joy To The World napsal Isaac Watts a jsou inspirována biblickým žalmem. Prvně byla veřejnosti představena roku 1719 a mělo jít spíše o píseň oslavující Kristův triumfální návrat na konci věků, než jeho narození. Slavná je její verze v podání zpěvačky Mariah Carey.