reklama

Jak nejlépe čistit šperky? Pomůže jar i vodka

Máte doma šperkovnici plnou pokladů? Nějaké ty zlaté náušnice po babičce, stříbrný řetízek a diamantový prsten od své lásky? Víte, jak je sami vyčistíte tak, abyste s nimi nemuseli do zlatnictví?

Foto: iStock

Vaše šperky neztratí nic ze své krásy, budete-li se pravidelně věnovat jejich údržbě. Diamant se může poškrábat o jiný diamant. Pokud patříte mezi ty sťastné ženy, které vlastní více diamantových šperků, uchovávejte je odděleně v samostatných krabičkách či ve šperkovnici, kde každý šperk má svůj prostor.

Diamant čistit co půl roku

"Diamantové šperky nenoste, pokud budete vykonávat těžkou fyzickou práci. Korunka držící diamant, by se mohla uvolnit a není vyloučeno, že byste mohli diamant ztratit. Jako prevenci navštivte při intenzivním nošení šperku každých šest měsíců šperkaře, aby zkontroloval a případně upravil usazení diamantů. Stálý třpyt diamantů zajistíte jejich čištěním. Nejlepší je přenechat čištění a údržbu pravidelně každého půl roku profesionálům," doporučuje Markéta Říhová ze společnosti DIC.

1) Voda s jarem
Namočte šperky do vlažné jarové vody.  Lehce šperky očistěte měkkým kartáčkem na zuby. Potom každý šperk opláchněte pod vlažnou tekoucí vodou. Šperky opatrně osušte v jemné tkanině. Ujistěte se, že v nádobě žádný šperk nezůstal, a teprve poté umývací lázeň vylijte.

2) Alkohol
K čištění můžeme také použít alkohol, ale bez barviv a různých jiných přísad. Jde o bezpečnou metodu vyčistění diamantů. Doporučujeme čistý líh dostupný v každé lékárně. Jednoduše stačí ponořit šperky do sklenice s lihem a asi za jednu hodinu pročistit kartáčkem. Poté je osušíte v jemné tkanině.

Na zlato s pěnou, krémy a vatou

Zlato je velice měkký kov a díky tomu je náchylné k mechanickému poškození. Čím více má šperk karátů, tím je měkčí. Doporučuji, abyste zlaté šperky nenosili při sportu nebo jiné fyzické námaze, protože by mohlo dojít k jejich poškození. 

"Pokud se rozhodnete čistit zlaté šperky doma, pak volte přípravky určené přímo na ně. K dispozici jsou bavlněné hadříky , čistící vaty, pěny a krémy. Pokud máte šperky s matným povrchem, je ideální použít tekutý roztok, do kterého šperky vložíte. Pozor si však dejte, pokud máte prsten s perlami nebo kameny, roztok by je mohl poškodit," radí Markéta Říhová. 

Na stříbro roztok z drogerie

Stříbro je velice oblíbený kov, který se používá při výrobě šperků. Chcete-li čistit šperky s kameny, použijte hadřík nebo útěrku, napuštěné speciální impregnací. Zašedlým stříbrným šperkům pomůže navrátit lesk také speciálni vata, kterou šperky několikrát přeleštíte. Ve zlatnictvích nebo drogeriích můžete také koupit na domácí čistění roztok. Do něj však nikdy nevkládejte šperky s kameny nebo perlami.

reklama
reklama
reklama