Jahody: Co byste o nich měli vědět!
Máte z ovoce nejraději jahody? Pak se podívejte, co byste o nich měli vědět.
Kdo by nemiloval jahody. Krásné ovoce plné šťavnaté chuti. Pro mnoho z nás jsou symbolem začínajícího léta. Ale velká poptávka způsobila, že jsou k dostání dřív a s menší kvalitou.
Na trhu se s nimi setkáme už od března, některé řetězce je dovážejí z Maroka už v únoru. Kdo se bude chtít plácnout přes kapsu i v zimě, čekají ho plody z Brazílie. Ale za všechno se platí, a nejen penězi.
Nejchoulostivější laskomina přírody
Jahody jsou bohatým zdrojem vitamínu C, dokonce srovnatelným s citrusovými plody. Často jsou ovšem zdrojem nevábným plísní, stačí totiž nepatrný dotek a hned se na povrchu udělají otlaky, které začnou hnít. Produkční země se snaží pěstovat odrůdy, které budou pevnější a snesou manipulaci při převozu a prodeji.
Jahody určené na export z teplých krajin se nesklízejí v optimální zralosti jako na zahrádce. Do budoucna se tento problém nejspíš zmírní, jen doufejme, že to nepůjde cestou chemickou, nýbrž šlechtěním. Typickou vůni a chuť zatím najdeme jen na těch, které se sklízí z tuzemských zahrad a plantáží.
Není jahoda jako jahoda
Do obchodu se jahody dostanou v třech jakostních třídách (výběr, I. a II. jakostní třída). Všichni prodejci je musí nabízet celé, nepoškozené, zdravé, bez plísní a hnilob a čisté. Každý plod by měly zdobit kališní lístky a krátká čerstvá stopka.
A jak se dostanou do jednotlivých tříd? Označení jakosti není povinné, ale při třídění musí být rozdělené tak, aby byly v jednotném stádiu zralosti, vybarvení i velikosti.
Čtěte také: 10 úžasných jahodových receptů s kterými zazáříte
Výběr: Pro tuto třídu je stanovený nejmenší příčný průměr plodu 25 milimetrů. Nesmí mít bílé špičky ani otlačeniny.
I. jakostní třída: Připouštějí se lehké vady tvaru a bělavé zbarvení malé části špičky plodu. Existují i odrůdy, pro něž je bělavá špička typická a bylo by proto žádoucí ji tolerovat i v třídě výběr.
II. jakostní třída: Povolují se větší vady tvaru a bělavé zabarvení plodu může být až na jedné pětině povrchu. V této třídě smí být kousky s otlaky, ale musí být zaschlé. Pro I. a II. jakost je stanovený průměr 18 milimetrů.
Vyrážíme na nákup
Všímejte si, zda nejsou v balení pomačkané nebo se už neuvolňuje šťáva. Na koktejl vám to vadit nemusí, ale nepočítejte s tím, že vám v lednici vydrží týden. Jahody by měly být zdravě červené, světlé až zelené jahody jsou nedozrálé, tmavě červené naopak přezrálé a brzo se začínají kazit.
A v případě, že máte vlastní zahrádku, je vhodné ovoce po sklizni zchladit na 4-6 °C, díky tomu vydrží několik dní. Jahodu skladujte nejlépe rozložené po ploše, aby se vzájemně nedotýkaly. Ideálně je konzumujte do dvou, maxiímálě pěti dnů. Zahrádkáři doporučují ranní sklizeň, dokud jsou plody přirozeně chladné.
Jahody nekupujte, nasbírejte si je sami
Nenechávejte zbytečně své peníze u stánkařů a v obchodech a kvalitní, sladké a chutné jahody si jednoduše nasbírejte sami. Jahody rozhodně chutnají lépe než ze supermarketů a od prodejců, které je celé hodiny suší u silnice. Po celé České republice najdete mnoho míst, kam si jahody můžete přijít natrhat.
Samosběry jahod většinou začínají již na přelomu května a června. Cena jahod za samosběr se pohybuje od 50 do 70 korun za kilogram. V obchodech a u stánkařů za ně dáte téměř dvojnásobek. Jahodárny se shodují, že je samosběr oblíbenou a stále populárnější formou prodeje u zákazníků. Sami si vyberete, které jahody se vám líbí a odnesete si je domů. Víte, že jsou zaručeně čerstvé.
Samosběr má několik pravidel
Jahodový porost se nesmí poškozovat a plody se sbírají do vlastních nádob. Na pozemcích se nesmí kouři. Pro rodiny s dětmi je opatření. Na pozemek smí děti až od šesti let. Sběrači je přidělený řádek a jiný nesmí poškozovat. Po skončení sběru se řádek označí připraveným kolíkem. Na internetu najdete spojení na mnoho jahodáren, namátkou např. jahodárna ve Vraňanech, Kunraticích nebo Zdicích.
Využijte samosběr a vydejte se s celou rodinou na jahody. Strávíte příjemný den na sluníčku a ještě si odnesete domů sladkou odměnu. A z ní si zkuste udělat třeba...
Rychlý jahodový dezert
Budete potřebovat:
- 1 kelímek zakysané smetany
- 20 cukrářských piškotů
- 1 balíček vanilkového cukru
- 1 lžíce mléka
- 250 g měkkého tvarohu
- 1 lžíce moučkového cukru
Jahody si omyjeme, zbavíme lístků a rozčtvrtíme. Piškoty si přepůlíme. Elektrickým šlehačem vyšleháme tvaroh, mléko, cukry a zakysanou smetanu do hladkého krému. Do misek si rozdělíme piškoty, jahody a přelijeme krémem. Můžeme promíchat nebo střídat vrstvu krému s piškoty a jahodami. Dozdobíme čerstvou jahodou s lístečky.
zdroj: potravinynapranyri.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Máte chuť na jahody? Nekupujte, sbírejte!
Květy, které můžete sníst: Levandule, fialka, růže