reklama

Člověk v tísni pomáhá třiceti tisícovkám Afghánců

Společnost Člověk v tísni dává nejpostiženějším Afgháncům možnost vydělat si peníze v programu veřejně prospěšných prací

Foto: Člověk v tísni

Severní Afghánistán postihlo sucho, jehož následky zasáhly do životů více než 2,8 milionu lidí ve čtrnácti provinciích. Tito lidé přišli o velkou část příjmů a zdrojů obživy. Takřka nulová úroda a nedostatek vody donutily tento rok obyvatele podhorských oblastí rozprodávat majetek pod cenou a migrovat do míst s lepší dostupností vody. Společnost Člověk v tísni dává nejpostiženějším Afgháncům možnost vydělat si peníze v programu veřejně prospěšných prací.

Projekt financovaný Evropskou unií který má třiceti tisícům lidí pomoci překonat kritické zimní období, zahajuje Člověk v tísni v severoafghánské provincii Balch. "Každá rodina, která se do projektu zapojí, bude po dobu pěti měsíců dostávat měsíční podporu okolo padesáti amerických dolarů. To je pro sedmičlennou rodinu více než polovina nutných prostředků na pokrytí měsíčních výdajů na jídlo," upřesňuje Tomáš Kocián, koordinátor společnosti Člověk v tísni pro Afghánistán a Pakistán.

Afghánci dostanou zaměstnání

Měsíčně tak každý účastník získá zaměstnání na dobu deseti dnů za mzdu pět dolarů na den. Díky projektu tak získá obživu 3750 rodin. Dalších více než 1250 rodin (sestávajících zejména ze starých a práce neschopných lidí) bude dostávat peněžitou podporu ve stejné výši. "Lidé, kteří jsou schopni práce, budou v rámci veřejně prospěšných prací budovat nezbytnou vesnickou infrastrukturu jako nádrže na vodu, cesty či zavlažovací kanály," říká Kocián. "Zemědělstvím se zde živí drtivá vetšina lidí a situace je opravdu velice vážná. Například cena, za kterou mohou místní lidé prodat krávu, spadla z 600 amerických dolarů na 350. Za ovci dostane zemědělec dokonce třikrát méně, než před čtyřmi měsíci," dodává.

Letošní sucho způsobily podprůměrné srážky během zimních a jarních měsíců. Podle údajů agentury OSN World Food Programme klesla produkce obilovin ve srovnání s loňským rokem téměř o třetinu a přes 60 procent obyvatel severních provincií v současnosti trpí nedostatkem potravin. Příští sklizeň přitom bude až v září 2012. Sucho je navíc v Afghánistánu dlouhodobým a opakovaným problémem; od roku 2000 už postihlo Afghánce poosmé. Na pomoc lidem postiženým suchem uvolnila společnost Člověk v tísni již 500 tisíc korun z Klubu přátel Člověka v tísni. Na financování pomoci se podílí i OSN a celkově zde ČvT plánuje investovat 47,7 milionů korun.

reklama
reklama
reklama