7 tipů, jak překonat lenost: Abyste neztratili motivaci a cvičení vás bavilo
Lenost zvednout se z gauče, nazout tenisky a jít se hýbat zná určitě každý z nás. Jak to ale udělat, abyste svou lenost překonali a hýbali se s radostí a dobrovolně?
Pohyb je lidem od přírody přirozený a vlastní. Vezměte si malé děti - ty chvilku neposedí, protože pohyb je pro ně samozřejmý a vysoce objevný. Nemají problém zničehonic se rozběhnout a spíš než pomalé jsou rychlé. Kdy se tato přirozenost vytrácí a co udělat, abychom ji v sobě zase objevili?
"Lidé v minulosti žili ve srovnání s námi mnohem pomaleji, přitom se ale o poznání víc hýbali. My žijeme velice hekticky, přesto většinu času prosedíme a odnáší to tělesná schránka. Pokud však tělo pravidelně rozpohybujeme, odmění se nám po čase například zlepšením krevního oběhu, vyšší kapacitou plic, zrychlením metabolismu nebo i lepší funkčností svalů a kloubů. Jenže důležitá je právě ta pravidelnost," říká Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.
Jana Havrdová má za sebou dlouholetou kariéru vrcholové sportovkyně a ani dnes si vůbec nedokáže představit, že by svůj den začala jinak než cvičením. I ona se ale musela naučit překonávat občasnou lenost, která čas od času tak nějak samozřejmě přicházela.
Jak si s leností poradit, najdete v naší grafice.