reklama

6 rad, jak nepřijít pozdě do práce! Zeptali jsme se vás

Nemáte volnou pracovní dobu, přesto chodíte do práce pozdě a musíte o to déle zůstávat? Poradíme vám, jak si zorganizovat ráno, aby se to už neopakovalo!

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Možná se vám naše rady budou zdát banální, ale když tento systém vyzkoušíte, pak zjistíte, kolik času se tím ušetří, a vy můžete do práce konečně vyrazit včas!

Rána jsou velmi hektická, ale v podstatě záleží jen na vás, jak si je nastavíte. Máte pocit, že nic nestihnete, připravit svačiny, snídani, vypravit děti do školy, upravit se a pak hodinu hledáte klíče? Vybrali jsme šest zajímavých rad, které nám poslali naše čtenářky a čtenáři. Třeba vám některá z nich zachrání ráno.

Posouvat zvonění budíku nemá smysl

Používáte budík, který má funkci odloženého zvonění? Možná je fajn se ještě deset minut válet v posteli, ale jak jsme zjistili u nás v redakci, někteří si budík posouvají i 4x a to už máme o 40 minut víc. Pokud nedáte včas první zazvonění, není divu, že pak už nic nestíháte.

Ideální je budík postavit daleko od vás, klidně si nastavit první čas o 10 minut později, ale rozhodně až zazvoní, je třeba nejprve vstát, než ho budete moci utišit. Máte jistotu, že zcela jistě nezaspíte.

Nepřehlédněte: Originální a hravé budíky, díky kterým už nikdy nezaspíte!

"Jediné, co mi pomohlo, že jsem si budík přesunul na hodně vzdálené místo a nastavil si nepříjemný zvuk, který mě zaručeně probere i po té nejšílenější noci." (Petr V.)

Vstávejte v předstihu

Když máte na starost celou domácnost, chce to hodně energie. Musíte si včas chodit lehnout, aby vám ráno mohl budík zazvonit o něco dříve, než vstávají děti či manžel, a vy jste byla dostatečně odpočinutá. To, zda všechno po probuzení stíháte, se odvíjí i od toho, kolik energie máte.

Aby nebylo vše na vás, můžete se domluvit, že jednou se o děti ráno postaráte vy, jindy si přispíte a úkolu se zhostí manžel nebo partner.

"Já vstávám asi o půl hodiny dřív, než chodím budit děti do školy. Mezi tím se pokusím udělat vše, co je potřeba, než se ty moje háďata vzbudí. Snídani a svačiny chystám den předem, takže volná chvilka ráno je vlastně jen tak pro mě. Je to trochu nefér, že manžel a děti vyspávají, ale za ten ranní klid mi to stojí." (Jana P.)

Připravte si věci den dopředu

I když přijdete z práce unavená, je dobré si hodně věcí připravit v předstihu. Většinou se jedná o vaření jídla pro sebe, svačiny pro děti nebo si už dopředu rozmyslete, co si vezmete druhý den na sebe. Zaúkolujte klidně i děti, aby si připravily vše do školy od oblečení až po domácí úkoly. Než si půjdete lehnout, zkontrolujte, zda mají obě dvě ponožky, vhodné oblečení příslušné k počasí a všechny úkoly a žákovské knížky podepsané.

Náš tip: Jak se nezbláznit z nestíhání? Zaúkolovat babičku!

Že to bude makačka? Ano, je to náročné, ale rozhodně je to méně stresu, než ráno řešit, kde má dcera gumičku do vlasů, narychlo podepisovat domácí úkol a ještě k tomu chystat svačinu. Pokud vše zvládnete den předem, budete mít čas se v klidu nasnídat.

"Svačiny a jídlo do práce chystám pro sebe i pro partnera den dopředu. Oba dva brzo vstáváme a rozhodně bychom neměli ani jeden sílu na to, vylézat z postele jen o chvilku dřív a chystat si snídani." (Jitka N.)

Rozpis na koupelnu a toaletu

Zní to jako vtip? Ne! Pokud je vás v domě či bytě více, rozhodně to má svůj smysl. Mělo by platit pravidlo, že ten, kdo odchází nejdřív, má právo jít do koupelny první. V tomto případě chvála těm, co mají dvě toalety nebo snad dokonce dvě koupelny, protože, když se má najednou na zkrášlující procesy vystřídat až 5 lidí v jedné místnosti, věřte, že je to pořádný chaos.

Časovým harmonogramem nechceme terorizovat, ale v určitých chvílích, kdy máte posledních deset minut na odchod, se přednost použít koupelnu jistě vyplatí.

Čtěte také: Nestíháte? Víme, kde vzít čas navíc!

"Když jsem zjistila, že na čištění zubů, úpravu vlasů a jiných kosmetických záležitostí mám jen pět minut, rozhodla jsem se, že si rezervuji 15 minut, které mi nikdo nenaruší. Přesně jsem svému manželovi a dvou synům řekla, kdy potřebuji volnou koupelnu a zatím se nám to osvědčilo." (Dominika V.)

Ještě jednu věc a půjdu

Jistě jste si před odchodem řekli, ještě nandám nádobí do myčky, půjdu ustlat, naposledy si upravím vlasy nebo si jen sepíšete nákup, vždyť to zabere jen chvilku. Omyl! Je to to nejhorší, co po ránu můžete udělat. Nikdy to nezabere chvilku, nádobí je víc než jste mysleli, vlasy prostě nechtějí držet a podobně.

Věřte, že co jste nestihli do té chvíle, už se prostě nezblázní. Nákupní seznam uděláte v práci o polední přestávce, vlasy určitě vypadají skvěle a o nádobí požádejte děti nebo se jednoduše smiřte s tím, že co není hotové, na vás jednoduše počká.

"Ráno mě nejčastěji zdržovalo hledání klíčů. Po deseti minutách hledání jsem se vždy vrhala ještě do koupelny překontrolovat vlasy, které dostaly zabrat. Dnes si klíče raději připravuji na kuchyňský stůl den předem a na stav účesu  už se jen tak letmo podívám v zrcadle na chodbě." (Lenka S.)

Sepište si úkoly na ráno

Zeptali jsme se vás, jak zabránit tomu, aby ráno vznikl doma chaos, který vede k pozdnímu příchodu do práce. Zaujala nás zajímavá rada, kdy si jedna z našich čtenářek večer, než jde spát, sedne nad kouskem papíru a sepíše si postup věcí, které ráno musí udělat. Pak už jen zazvoní budík a se seznamem na zrcadle nebo v kuchyni postupně odškrtává své povinnosti.

Proč vlastně ne! Je to dobrý nápad, ale ve chvíli, kdy budete mít pocit, že díky tomu obrovskému množství úkolů panikaříte a nic nestíháte, raději seznam okamžitě zahoďte.

Náš tip: 10 nejlepších receptů na snídaně pro školáky

"U nás doma fungoval do nedávna seznam. Měla jsem ho přichystaný pro sebe, manžela i děti. Ovšem ty už odrostly a ve 13 letech, kdy pomalu končí základní školu, už jsem se svými pokyny a prosbami prostě "trapná". Musím jen doufat, že to ráno klapne. Je ale pravda, že si snídaně i svačiny chystají už samy, takže mám dostatek času se vypravit do práce." (Jana Z.) 

Rady našich čtenářů, jak nepřijít pozdě do práce!

  • "Dřív vstávat, nic jiného nefunguje." (Anna P.)
  • "Nezaspat. Chce to spolehlivý budík." (Klára K.)
  • "Věci jako oblečení a podobně si připravit už večer předem. Případně si snídani vzít sebou na cestu nebo do práce. Stačí namazat rohlík, a pokud jedete v autě, stihnete si ho vychutnat i s kávou." (Klára P.)
  • "Brzo vstát a velmi rychle se probudit." (Nikola K.)
  • "Být na volné noze. Mít pracovní dobu od 12 a nechodit v předvečer popíjet." (Vojtěch K.)

A jak vy řešíte, abyste nezaspali a nepřišli pozdě do práce? Máte nějaké zajímavé rady a nápady, jak si uspořádat ráno? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Móda z červeného koberce: Kdo zazářil na cenách MTV?

Vůně, světlo, tapety: Co všechno způsobí migrénu?

Pohodová snídaně: Vše, co potřebujete pro krásné ráno

 

 

reklama
reklama
reklama