5 situací, kdy byste měla raději sundat snubní prsten
Jsou chvíle, kdy byste měla snubní prsten raději sundat. Některé situace totiž příliš škodí jeho lesku a kráse.
Manžel vám ho nasadil na prst na věky věků. A přesně tak byste ho chtěla nosit - jako vyjádření lásky a důvěry i jako důkaz, že k někomu patříte.
Přesto jsou chvíle, kdy byste měla možná snubní prsten raději sundat. Existují totiž situace, které příliš škodí jeho lesku a kráse. Jaké to jsou?
1. Fyzická námaha všeho druhu
Platina a zlato jsou sice odolné kovy, ale všechno nevydrží. Při sportu a dalších fyzických aktivitách můžete jejich tvar kontaktem s jiným tvrdým předmětem deformovat. I když to na první pohled nebude zřejmé, malá odchylka tvaru může nadělat velkou škodu - zejména, pokud jsou součástí prstenu diamanty či jiné drahé kameny: Jejich uložení se může poškodit a drahokam vypadnout.
Doporučujeme: Umírám. Odkazuji ti děti, manžela a prsten
Pokud se tedy chystáte na sportovní trénink nebo třeba rýt zahrádku, nechejte raději snubní prsten odpočívat doma v bezpečí.
2. Krémování rukou
Hydratační krémy a mléka jsou zcela jistě úžasné pro pleť, vašim šperkům však kontakt s nimi moc nesvědčí. Jejich nadbytek může časem zmatnit lesk kovu a utlumit záři briliantu.
Abyste měla jistotu, že prsten nepokryje kalná vrstva, sundávejte prsten před krémováním a vracejte ho na prst až tehdy, když budou vaše ruce ošetřené a zcela suché.
3. Zkrášlování vůbec
To samé, co o krémech na ruce, platí také o většině ostatní drogerie a kosmetiky: sprchové gely, laky na vlasy, voňavky a dekorativní kosmetika mohou prsten zašpinit a poničit jeho přirozený lesk.
Ať už se tedy chystáte na pracovní schůzku či na ples, nebo naopak odličujete před spaním, držte od těchto činností svůj snubní prsten raději stranou.
4. Úklidové práce
Při úklidu - stejně jako při sportu - můžete šperk snadno deformovat v kontaktu s tvrdými povrchy, jako jsou třeba dlaždičky. Prstenu nesvědčí ani úklidová chemie: Bělidla a čpavé látky v ní obsažené mohou změnit barvu kovu, případně zakalit drahý kámen.
5. Plavání v bazénu i v moři
Nikdy neberte drahé šperky s sebou do bazénu s chlorovanou vodou nebo do moře. Studená voda může zmenšit objem prstů natolik, že vám z nich prsten nepozorovaně sklouzne. Pohyb v tempech pak dokoná dílo zkázy a ani to třeba nezjistíte. Chlór navíc může zabarvit odstín drahého kovu.
Jak o šperky pečovat
Pokud je šperk ušpiněný, nechte ho hodinku odmočit v horké vodě s prostředkem na nádobí. Nezapomeňte dobře zašpuntovat umyvadlo! Poté stačí prsten opláchnout teplou vodou a osušit jemným bavlněným ručníkem.
Čtěte také: Jak vybrat snubní prsteny?
Nepomohlo to? Stříbro lze očistit speciálním roztokem či ubrouskem na kovy, který seženete v každé lepší drogerii. Babskou radou je potom použití roztoku vody a prášku do pečiva, případně vody a jedlé sody či bílé zubní pasty. Funguje i vydrhnutí popelem.
Na čištění zlata pak postačí povaření v saponátové vodě a vydrhnutí kartáčkem. Pokud to nezabere, můžete do čisticí tekutiny přidat trochu citronové šťávy nebo octa. A jestliže ani tato babská rada nefunguje, vydejte se do nejbližšího klenotnictví.
Čištění ultrazvukem je šetrné, efektivní a dostane se do všech zákoutí. Je také nejvhodnější variantou u šperků s drahokamy, které by chemikálie mohly poškodit.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Koupila jsem sama sobě zásnubní prsten. Manžela nechci