reklama

10 tipů, jak se naučit cizí jazyk rychle a snadno

Bez znalosti cizích jazyků se jen těžko obejdete. Pravděpodobně jeden potřebujete v zaměstnání a také se vám lépe cestuje. Naučit se jich víc ale nemusí být tak těžké, jak se na první pohled zdá. Stačí se řídit užitečnými tipy.

Foto: Thinkstock

Patříte ke generaci, která neměla možnost proniknout do cizích jazyků, nebo vám naučit se cizí řeč dělá problém? Máme pro vás několik tipů od člověka, který se kromě rodné angličtiny dohovoří plynule dalšími devíti jazyky.

Matthew Youlden pochází z Manchesteru a stejně jako jeho dvojče plynule hovoří devíti jazyky. Když mu bylo osm let, začal španělštinou a postupně k ní přidal francouzštinu, portugalštinu nebo hebrejštinu. „Jazyky jsem se začal učit samozřejmě kvůli tomu, že jsem chtěl hodně cestovat a mít možnost se domluvit se s lidmi, které při tom potkám,“ vysvětluje.

Dnes žije v Berlíně, kde se zapojil do speciálního projektu on-line výuky cizích jazyků, metody Babbel. Svým studentům mimo jiné odkryl způsoby, jak se, co nejlépe a nejrychleji řeči naučit. 

Sám dnes hovoří devíti jazyky a dokáže plynule přecházet z jednoho do druhého. V následujícím videu se podívejte, jak nenuceně předvádí jazykový koncert, který vás inspiruje k výkonu.

Video: YouTube

Jak svoji znalost dovedl do naprosté dokonalosti? Zde je deset zásad, kterými se řídil:

1) Musíte vědět, proč to děláte

Zní to jako samozřejmost, ale pokud nemáte skutečně dobrý důvod, proč se cizí jazyk chcete naučit, budete mnohem méně motivovaní. Snažit se někoho oslnit nebo si jen druhým jazykem vyplnit prázdné okénko v rozvrhu samozřejmě nestačí.

2) Najděte si partnera

Ve dvou jde všechno lépe, a to samozřejmě platí i v tomto případě. Například Matthew se jich naučil tolik i díky svému bratrovi Michaelovi. „Byli jsme a stále jsme velmi silně motivovaní. Samozřejmě velkou roli hrálo zdravé sourozenecké soupeření. Kdyby mě bratr trumfnul, začal bych žárlit,“ vysvětlil. Sourozence vám samozřejmě může nahradit kdokoliv jiný. Parťák je ale velmi důležitý.

3) Mluvte sami se sebou

Nenajde-li se někdo jiný, klidně mluvte sami se sebou. Může se to zdát divné, ale můžete si tak opakovat nová slovíčka a fráze. Navíc tak získáte jistotu pro dialog v budoucnosti.

4) Nezapomeňte na praxi

Teorie nestačí, protože plynulou znalost jazyka samozřejmě získáte jen praxí. Pochopitelně ne všichni mají možnost pravidelně cestovat. V takovém případě  postačí třeba návštěva italské restaurace, kde si objednáte a prohodíte třeba i pár konverzačních frázích s číšníkem.

5) Udělejte si z učení zábavu

V žádném případě nespadněte do nudného vysedávání nad gramatickými pravidly. Snažte si z učení udělat zábavu. Například když se Matthew učil řečtinu, snažil se vymýšlet texty k řeckým písním. Zrovna tak ale podle může fungovat třeba vymýšlení komiksu.

6) Vezměte si příklad z dětí

Desítky studií prokázaly, že schopnost naučit se cizí jazyk nijak nesouvisí s věkem. Z přístupu dětí si ale vezměte příklad. Nestyďte se nabyté znalosti použít. Dospělí se příliš často a zbytečně obávají chyb. Takový přístup v dětském světě nenajdete. Když se učíte cizí jazyk, smiřte se s tím, že narazíte na problémy a zbavte se zbytečných zábran.

7) Opusťte svoji komfortní zónu

Bez ohledu na to kolik jste se toho naučili, cizí jazyk nebudete nikdy plynule používat, pokud nezačnete aktivně mluvit. Jste-li na dovolené ptejte se lidí na cestu, objednávejte si jídlo a zkusit můžete i prohodit pár společenských frází. Čím častěji to budete dělat,navzdory možným trapným momentů, které nastanou, tím lépe.

„Na začátku se budete setkávat s obtížemi. Možná vám bude dělat problémy gramatika, stavba vět a dost možná budete i narážet na nedostatečnou slovní zásobu. Ale podle mého je nejdůležitější všechny tyhle nedostatky rozvíjet a překonávat. Jen tak si můžete jazyk osvojit, a jen tak se dostanete na úroveň rodilého mluvčího,“ dodal Youlden.

8) Poslouchejte

K tomu, aby jste začali správně mluvit, musíte mít jazyk naposlouchaný. Každá řeč má svá specifika, a když odposloucháte přízvuk a výslovnost, budete úspěšnější.  Jsme schopní vyslovit cokoliv, jen na to nejsme zvyklí. Nejlepší možný způsob, jak výslovnost zvládnout je, proto neustále poslouchat.

9) Dívejte se, jak lidé mluví

Jazyky mají různá specifika. Při některých musíme namáhat rty, při jiných krk. Jedním z možných způsobů, jak do těchto náležitostí proniknout, je pozorovat rodilé mluvčí a snažit se je napodobit. 

10) Učení berte vážně

Bez ohledu na to, jaké způsoby při učení používáte, je podle Matthewa důležité studovat každý den a do jazyka se takzvaně ponořit. Poslouchat rádio, hudbu, číst noviny, psát maily. Nezapomeňte na to, že největší odměnou je pro vás i nenáročná konverzace s rodilým mluvčím. Tyto úspěchy vás budou motivovat a inspirovat k dalším pokrokům. Nebojte se, že někoho obtěžujete, když s ním jeho mateřštinou mluvíte chybně. Naopak. Většina lidí s vámi bude mít trpělivost a vaši snahu ocení. 

reklama
reklama
reklama