V ukrajinském dole zůstává 12 horníků. Zřejmě mrtvých
Ukrajinské doly jsou peklem pod zemí, ale těží se dál
Doněck - Už osmaosmdesát obětí si vyžádal nedělní výbuch metanu na dole Zasjadko v ukrajinském Donbasu.
Počet mrtvých ale nakonec zřejmě dosáhne stovky. Pod zemí zůstává dvanáct mužů a vedení hornických odborů tvrdí, že jejich šance na přežití je minimální.
Příbuzní horníků si stěžují, že nedostávají žádné zprávy. Noc na pondělí strávili ve velké zimě před kancelářemi ředitelství dolu. Ráno vtrhli dovnitř a dožadovali se informací.
"Chceme alespoň vědět, co se děje!" křičela podle reportéra agentury Reuters asi padesátiletá žena jménem Olga.
K výbuchu došlo více než 1 200 metrů pod zemí.
Juščenko: Může za to Janukovyč
Prezident Viktor Juščenko dnes navštívil místo tragédie. Z podílu na ní obvinil svého politického rivala a dosluhujícího premiéra Viktora Janukovyče. Jeho vláda podle něj neudělala nic pro zvýšení bezpečnosti horníků.
Ve více než 200 ukrajinských dolech pracuje zhruba 400 tisíc lidí. Těžební oblast se nachází na východě země.
Horníci však mají k dispozici zastaralou techniku pocházející většinou ještě z dob Sovětského svazu. Do modernizace dolů se prakticky neinvestuje.
Výtahy i ventilace často nefungují, zastaralé jsou i hlásiče úniku plynu. Experti upozorňují na fakt, že horníci musejí chodit v podzemí příliš daleko pěšky.
Světová banka: Ukrajinské doly jsou nejhorší na světě
Světová banka ve své studii označila ukrajinské doly za vůbec nejnebezpečnější na světě. Dokonce ještě nebezpečnější než v Číně, kde také často dochází k nehodám.
V minulosti ukrajinští politici slibovali mnohokrát nápravu. Když výbuch na dole Zasjadko zabil dvacet lidí už v roce 2000, tehdejší prezident Leonid Kučma slíbil uzavření rizikových pracovišť.
"Nepotřebujeme uhlí za tuto cenu," prohlásil tehdy. Od té doby se takřka nic nezměnilo.
Nedělní tragédie je vůbec nejhorší od roku 1991, kdy se Sovětský svaz rozpadl a Ukrajina vyhlásila nezávislost.
Nadprůměrné platy
Přestože série výbuchů a tragédií už je dlouhá, řada horníků o odchodu neuvažuje. Mnozí pobírají plat převyšující 5000 ukrajinských hřiven (přibližně dvacet tisíc korun), což je mzda vysoko na ukrajinským průměrem.
ČTĚTE VÍCE: Nelegální uhelné doly? Existují na Ukrajině
%3