reklama

Střevní chřipka

Střevní chřipka trápí nejen dospělé, ale i děti. Gastroenteritida neboli střevní chřipka je akutní zánět žaludku a střev. Jde o virovou nebo bakteriální nákazu.Inkubační doba střevní chřipky je od několika hodin do pěti dnů. Hlavně u dětí a seniorů je nutná prevence. Dbejte hygienických návyků a střevní chřipka u vás nebude mít šanci.

Léčba střevní chřipky spočívá v dietě a lécích, které podporují metabolismus. Střevní chřipka u dětí může mít vážnější následky. Hrozí dehydratace a totální vyčerpání organismu. Střevní chřipka v těhotenství nebývá nic vážného, ale vždy navštivte lékaře, který vám poradí vhodnou léčbu. Stejně tak se poraďte s lékařem v případě střevní chřipky a kojení.

Příčinou střevní chřipky je buď zkažené jídlo, kontaminovaný nápoj nebo nedodržování hygienických pravidel. Nekonzumujte neumytou zeleninu a ovoce a nejezte špinavýma rukama. Nepijte ze stejné láhve či sklenice s nemoncným člověkem. Střevní chřipka se šíří i vzduchem.

Střevní chřipka příznaky

Střevní chřipka zasahuje trávicí systém a nejsilnější projevy se objevují právě v něm. Kromě příznaků střevní chřipky se k onemocnění přidávají příznaky klasické chřipky. Pacient trpí průjmy, které se několikrát za den opakují. Nutkání je intenzivní a nedá se potlačit. Dalším nepříjemným příznakem střevní chřipky je zvracení. Při kombinaci průjmů a zvracení hrozí zejména u dětí se střevní chřipkou dehydratace. Nemoc je doprovázená horečkou, malátností a únavou. Pacienti se střevní chřipkou si stěžují i na bolest svalů, kloubů a břicha.

Střevní chřipka u dětí

Střevní chřipka u dětí znamená někdy vážný stav. Vždy vyhledejte lékaře. Tělo potřebuje doplňovat tekutiny a to někdy není u malých dětí možné. Kromě pitného režimu je nutné dodržovat i dietní režim. Nesmíte konzumovat mléko. Pokud je nemocný kojenec. je nutná hospitalizace, kde se aplikuje výživa nitrožilně. Dehydratace kojence může ohrozit i na životě. ,

Střevní chřipka léčba

Pokud pacient dorazí k lékaři, posílají se do laboratoře vzorky stolice, moči i krve. Pokud jde o virové onemocnění, nařizuje se na střevní chřipku dieta. V případě horečky se užívá paralen. U bakteriální nákazy se předepisují střevní desinfeciencia, jako je Endiaron nebo Živočišné uhlí nebo antibiotika. Léčba se podporuje přísnou dietou. Jako doplněk stravy se doporučují lactobacily, které koupíte v každé lékárně. Prášky upravují střevní mikroflóru.

Střevní chřipka - dieta

Při střevní chřipce je nutné zničit bakterie a viry ve střevech. Dieta je nejlepší způsob, jak vyrovnat v organismu mikroflóru. Dodržujte hlavně pitný režim. Pijte po malých doušcích.

První den se nedoporučuje jíst. Pijte zchlazený černý nebo bylinný čaj nebo minerálku či balenou neperlivou vodu. 2. a 3. den si zařaďte do jídelníčku suchary, suché pečivo, nemastnou rýži nebo dušenou mrkev. Jídlo jezte po malých porcích. 4. a 5. den přidejte brambory, některé ovoce jako je jablko č banán. Zkuste jídlo strouhat nebo mixovat. Nějakou dobu se vyhýbejte sladkostem, mléčným výrobkům a hlavně tučným jídlům.

Související články

reklama
reklama
reklama