STRES: Nedostane vás!
Do konce léta podle kalendáře schází ještě tři týdny, ale většině z nás už skončil rozvolněný prázdninový režim. A hlásí se stres!
Do konce léta podle kalendáře schází ještě tři týdny, ale většině z nás už skončil rozvolněný prázdninový režim. A hlásí se stres!
Stres není nemoc, ale stav. Pokud je dlouhodobý, může se projevit na našem zdraví - jeho následkem vzniká až 90 procent chorob.
Nepracujte tolik!
Extrémem je jev zvaný karoši, který se v posledních letech vyskytuje v Japonsku - náhlé úmrtí či sebevražda z přepracování.
Postihuje především ty, kteří kvůli udržení pracovního místa pracují sedm dní v týdnu 14 až 16 hodin bez ohledu na to, jestli je k tomu nutí obava o místo nebo sám zaměstnavatel.
Abyste nedopadli také tak, přinášíme vám Desatero proti stresu:
1. co nejvíce myslete pozitivně
2. mějte někoho rádi
3. dělejte věci, které vás baví
4. odpočívejte
5. buďte v pohodě.
6. žijte aktivně, pravidelně se hýbejte
7. zdravě a chutně jezte
8. nekuřte
9. udržujte si přiměřenou hmotnost
10. opatrujte své srdce
Deprese hrozí
Stres nás provází od narození a spoluvytváří způsob života. Kanadský biochemik H. Seyle označil tímto slovem fyziologické reakce, kterými se organismus brání různým zátěžím.
Adaptaci na ně provázejí tři fáze: poplachová reakce, kdy organismus mobilizuje obranné síly, přizpůsobení a vyčerpání.
Japonci jsou svou pracovitostí a oddaností firmě proslulí, nicméně smrt je za takové pracovní vypětí příliš vysoká daň.
Chronický pracovní stres však není výsadou Země vycházejícího slunce - celosvětově je čtvrtou příčinou vzniku depresivních poruch.
Stres po evropsku
Podle posledních výzkumů EU pracuje 60 procent lidí v napjatých termínech a ve stresu.
To se projevuje na zdravotním stavu. 15 procent pracujících si stěžuje na bolesti hlavy a migrény, 33 procent na bolesti zad a 23 procent na bolesti v oblasti krku a ramen.
Únavnost, napětí, závratě, poruchy spánku a zvýšená dráždivost tyto bolesti provázejí.
Stále častěji se vyskytuje takzvaný metabolický syndrom. Projevuje se hromaděním břišního tuku, snížením citlivosti na inzulín, zvýšenou hladinou cholesterolu a vyšším krevním tlakem. Tyto projevy mohou časem vyvolat srdeční choroby, cévní mozkové příhody a diabetes.