reklama

Spor o televize v hotelových pokojích

Praha - Ještě na začátku tohoto roku museli majitelé hotelů odvádět ochranným autorským svazům peníze za to, že v rámci svého podnikání nabízí svým hostům na pokojích sledování televize a poslech rádia.

Cena byla stanovena dohodou 9 korun a 60 haléřů denně za pokoj vybavený televizním a rozhlasovým přijímačem.

Mezinárodní smlouvy, které zákon porušuje

Bernská úmluva o ochraně literárních a uměleckých děl (ČR od roku 1921)

Úmluva o ochraně výkonných umělců, výrobců zvukových záznamů a rozhlasových a televizních organizací (ČR od roku 1964).

Smlouva Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO) o právu autorském (ČR od roku 2001).

Smlouva WIPO o výkonech výkonných umělců a o zvukových záznamech (ČR od roku 2001).

Dohoda TRIPS o zacházení s právy autorskými a právy umělců, výrobců záznamů a vysílatelů (ČR od roku 1995).

Směrnice Evropské unie 2001/29/ES.

Hoteliéři ale přesvědčili skupinu dvaceti poslanců, aby autorský zákon změnili a prosadili do něho zrušení těchto plateb. Hoteliéři se k lobbingu přiznali a nepopřeli ho ani poslanci, kteří letos v lednu po ročním úsilí změnu schválili. Podařilo se jim to i přes zamítavé stanovisko vlády, ministerstva kultury i expertů na autorské právo. Ti upozorňovali, že úleva jde nad rámec mezinárodních  smluv v oblasti autorského práva. Evropská unie navíc pohrozila, že pokud Česká republika úlevy skutečně povolí, dostane se do konfliktu s  evropským právem.

Spor mezi správci autorských práv a hoteliéry se vede o rozdílný výklad a pojetí pojmu "sdělování díla veřejnosti", za které se podle mezinárodního pojetí autorského práva platí.

Hoteliéři tvrdí, že hotelový pokoj není veřejným prostorem (smí se v něm pohybovat jen ten, kdo se řádně ubytuje, nikoliv libovolný kolemjdoucí z ulice) a proto pořady v televizi tu nesleduje žádná "veřejnost". Není tedy důvod umělcům platit.

Správci autorských práv vysvětlují situaci jinak. Pouštění televizních programů hotelovým hostům podle nich je "sdělování veřejnosti". Na pokoji totiž bydlí "veřejnost", ubytovaný host, který je vůči majiteli hotelu cizí člověk. Není to nikdo z jeho osobního soukromí (člen rodiny) na takovou produkci by se povinnost platit poplatek nevztahovala.

Na stranu správců autorských práv se přiklonil právní rozbor vlády, Ministerstvo kultury i Ústav autorského práva Univerzity Karlovy.

Ročně autorské svazy od majitelů penzionů a hotelů vybraly přibližně 60 milionů korun.

reklama
reklama
reklama