reklama

Spánkem proti jídlu: Kdo spí, ten se "nepřežírá"

Vědci zkoumali dvě skupiny lidí. Jedni jedli přes den, druzí většinou v noci. I když byl kalorický přjem totožný, noční jedlíci přibírali i dvakrát rychleji!

Vědci zkoumali dvě skupiny lidí. Jedni jedli přes den, druzí většinou v noci. I když byl kalorický přjem totožný, noční jedlíci přibírali i dvakrát rychleji!

Další souvislost mezi spánkem a tloustnutím potvrdil výzkum amerických vědců z Columbia University: Podle něj jsou lidé, kteří málo spí, podstatně náchylnější k obezitě.

S prázdným žaludkem nespím...

Pokud někdo spí čtyři či ještě méně hodin denně, má o 73% vyšší šanci přibrat. Při pěti hodinách je to 50%, při šesti hodinách spánku je riziko obezity zvýšeno o 23%.

Lidé navíc mají tendenci nedostatek spánku v noci a vůbec nespavost takzvaně "zajídat". Poruchy spánku bývají často doprovázeny syndromem nočního přejídání, což jsou ony pověstné noční nájezdy na ledničku.

Tito lidé se v noci mnohokrát probouzejí a nejsou schopni znovu usnout, dokud si nedopřejí něco k jídlu.

V noci se má spát

Přitom organismus má v noci správně přepnout na regenerační metabolismus, v němž hraje podstatnou roli růstový hormon.

Největší problémy však vyvolává inzulín, který dosahuje vysoké hladiny hlavně poté, co sníme stravu bohatou na sacharidy. Vědci jsou přesvědčeni, že právě to je důvodem, proč noční jídlo jde tolik na tloušťku.

Především sacharidy (cukry a škroby) snědené později se uloží jako tuk. Inzulínová senzitivita totiž v noci klesá. To v důsledku vyúsťuje ve snížení rychlosti metabolismu. A protože se metabolismus zpomalí, tělo se dostane do stavu, kdy ve zvýšené míře ukládá kalorie do tuku.

Kdo spí, nejí

Jídlo, přijaté v době, kdy má tělo odpočívat, organismus zmate. Klesá hladina hormonu leptinu, který oznamuje pocit sytosti, zatímco stoupá hladina hormonu grelinu, naopak signalizujícího hlad.

Nastolit přirozený rytmus spánku umožňuje hormon melatonin. Změněná úroveň sekrece a hladiny melatoninu byla zjištěna u mnoha psychických poruch včetně bulimie, anorexie, a nočního přejídání.

Zaspěte to!

S melatoninem, který se dá v organismus doplnit na potřebnou úroveň pomocí Circadinu, naopak začneme lépe usínat, dobře spát, a ráno se probouzet svěží a odpočatí, jak potřebujeme. Tento hormon pomáhá pacientům snížit příjem potravy az o 30% a napomáhá tak zdravému snižování váhy.

Melatonin má dva podstatné vlivy na spánek: nepřímý vliv přes posilování přirozených rytmů našeho organismu a přímý hypnotický účinek. Melatonin podávaný před spaním pomáhá zkrátit dobu usínání a zároveň také zlepšuje kvalitu spánku.

reklama
reklama
reklama