reklama

Změňte zákon o rodině! Je to ostuda!

Samoživitelky přežívají na hranici chudoby. Je to jejich vina, měly si lépe vybírat! Tak zní názor oficiálních míst. Co si o tom myslíte vy?

Matka, dítě
Matka, dítě | Foto: Profimedia.cz

Samoživitelky přežívají na hranici chudoby. Je to jejich vina, měly si lépe vybírat! Tak zní názor oficiálních míst. Co si o tom myslíte vy?

„Pořád dokola slyším, že si za to mohou samoživitelky samy, že si špatně vybraly partnera. Takové uvažování je naprosto liché! Úroveň rozvodovosti je 50 %, sňatečnost klesá, a to celosvětově. Uměle udržovat stav, kdy je za spojení spermie a vajíčka zodpovědný pouze jeden rodič, nejčastěji matka, je z mého pohledu výletem do středověku," stěžuje si po půlročním snažení domoci se slyšení u politiků Lucie Asenová, zakladatelka a předsedkyně Asociace neúplných rodin.

Kritická fakta

Paní Asenovou podporují fakta: V České republice žije na 560 000 neúplných rodin, ve kterých vyrůstá necelých 400 000 nezaopatřených dětí.  Kvůli nedokonalým zákonům, laxnímu přístupu soudů, institucí a obecně špatné vymahatelnosti práva se většina z nich potýká s řadou problémů. Tím nejpalčivějším a nejrozšířenějším je finanční nedostatečnost a sociální vyloučení. Celá třetina neúplných rodin se pohybuje na hranici chudoby.

Průměrné alimenty se v ČR pohybují ve výši 1 600 korun na dítě a měsíc. Český statistický úřad přitom vyčíslil náklady na dítě okolo 7 000 korun měsíčně. Ročně navíc podají zoufalé samoživitelky na 1 200 žalob ve věci nehrazení základní vyživovací povinnosti, v mnoha případech marně. Celkem 38 % povinných (v drtivé většině jsou to otcové) se s placením alimentů prostě nenamáhá

Šťastní neplatiči

Neplatiči totiž mají právo platit podle svých sil a možností, nikoliv rozsudkem stanovenou částku. A v případě, že neplatí vůbec a jsou za to nepodmíněně odsouzeni, dluh je většinou smazán a neplatič oddlužen. Prostě nespravedlnost. Běžná realita, které jsou denně vystaveni děti a rodiče v neúplných rodinách…

„Naše asociace sdružuje řadu neziskových organizací a občanských hnutí, odborníků, jednotlivců i umělců, kterým není lhostejný život dětí a jejich práva. Na základě znalosti soudní praxe jsme vypracovali návrhy na změny zákona o rodině, které předkládáme vládě. Nemůžeme dovolit, aby dál zavírala oči před problémem stovek tisíců lidí," dodává Lucie Asenová.

Návrhy na změnu

  • ustanovení valorizace výživného
  • úročení dlužných částek výživného
  • povinnost soudu určit dlužníkovi splátkový kalendář a stanovit výši splátek
  • zohlednění životní úrovně povinného rodiče při stanovení výše výživného (je to s podivem, ale právě ti největší boháči jsou vůči svým genům velmi skoupí)
  • opatření, aby při zanedbání povinné výživy nedocházelo k oddlužení neplatiče
  • náhradní výživné širší rodinou, pokud dlužník neplatí (mohlo by tak dojít k půvabné situaci, že by na alimenty na děti z předchozího manželství splácela druhá manželka)
  • náhradní plnění vyplácené státem, pokud předchozí možnosti selžou

reklama
reklama
reklama