Zdravé svačinky ušité na míru dětským chutím!
Má-li tělo správně fungovat, potřebuje pravidelně přijímat dostatečné množství kvalitních a zdravých potravin. Proto by mezi snídaní, obědem a večeří neměly chybět svačiny. Dodržování tohoto pravidla prospívá dospělým a snad ještě více dětem.
Má-li tělo správně fungovat, potřebuje pravidelně přijímat dostatečné množství kvalitních a zdravých potravin. Proto by mezi snídaní, obědem a večeří neměly chybět svačiny. Dodržování tohoto pravidla prospívá dospělým a snad ještě více dětem.
„Děti potřebují mít dostatek energie po celý den. Pokud nesnídají nebo jedí jen lehce, případně nevhodně svačí, dochází ke kolísání hladiny cukru v krvi. Děti jsou pak unavené a nesoustředěné. Sladkosti (čokolády, slazené nápoje, sušenky, sladké cereálie a pečivo) zase hladina cukru ještě více rozkolísají, což vede k hyperaktivitě a agresivitě," vysvětluje výživová poradkyně Monika Divišová.
Jak to nemá fungovat
Často děti vynechají nebo odbudou snídani i svačinu, oběd ve školní jídelně jim nechutná, a tak se domů vracejí hladové. Přirozeně pak sáhnou po něčem „dobrém", co je rychle zasytí. Jenže tento efekt trvá chvíli. Záhy se opět dostaví hlad, který dítě utiší další cukrovinkou nebo tučným, slaným salámem, a vše se opakuje.
Výsledek je zřejmý: dítě až do večera nesnědlo žádné pro tělo důležité živiny. Nevyvážená strava pak přispívá k mnoha zdravotním potížím: snižuje imunitu, vyvolává a prohlubuje psychické problémy, vede k nadváze, bolestem hlavy, rozvoji akné...
„Mějte na paměti, že pokud dáte dětem místo zdravé svačiny peníze, aby si samy něco koupily, pravděpodobně to bude sušenka, čokoládová tyčinka nebo přeslazené nápoje typu cola," dodává Monika Divišová.
Co by měla svačina obsahovat
Rozhodně by mělo jít o vyvážený poměr základních výživových prvků: komplexní sacharidy (celozrnné pečivo), bílkoviny (sýr cottage, tvaroh), zdravé, tělu prospěšné tuky (nesolené a nepražené oříšky), vitaminy, minerály a vlákninu (zelenina).
Při výběru pečiva je lépe sáhnout po celozrnném - kvůli vysokému obsahu vlákniny. Navíc jde o mnohem lepší zdroj energie, tělo si z něj dokáže brát energii postupně a déle. Bílé pečivo totiž obsahuje málo živin a žádnou vlákninu, nezasytí nadlouho a tělu dodá pouze prázdné kalorie.
Jednoznačně správnou volbou je pro svou nízkokalorickou hodnotu a vysoký obsah vitaminů a vlákniny zelenina: třeba strouhaná mrkev s kouskem jablka. Důležitou součástí zdravého stravování dětí je také pitný režim s doporučenými 1-2,5 litry (podle věku) neslazených tekutin denně. Mohou to být bylinné a ovocné čaje, případně slazené jablečným džusem nebo jablečný džus (100 %) s vymačkaným citronem, ředěný vodou v poměru 1:4.
Konkrétní tipy
- jablko nakrájené na měsíčky a hrst mandlí
- salát ze strouhané mrkve a jablek s rozinkami a kokosem, slazený jablečnou šťávou
- bílý jogurt s nastrouhaným jablkem, slazeno jablečným sirupem
- svačinka z tvarohu a jogurtu s ovocem, rozinkami, oříšky, semínky či skořicí
- jablečné nebo jiné ovocné pyré (neslazené) posypané celozrnnými cereáliemi
- jogurtový nápoj rozmixovaný s banánem
- celozrnné pečivo s lučinou a rajčetem
- celozrnné pečivo s tvarohovou pomazánkou (mořská sůl, kapka olivového oleje) se strouhanou mrkví, strouhaným sýrem nebo zelenými bylinkami, doplněno zeleninou (baby rajčátka, mrkev, salát, ředkvičky)
- celozrnné pečivo se zeleninovými pomazánkami (špenátová, brokolicová, luštěninová) celozrnná bageta namazaná bio máslem, s plátky pečeného krůtího masa a paprikou
- ovocný salát s nasekanými ořechy
- mix sušeného ovoce (neslazené) a oříšků (nesolené, nepražené)
- celozrnné pečivo se sýrem cottage (smíchaný s bylinkami a tvarohem v poměru 2:1) doplněné zeleninovými prsty (mrkev, kedlubna), kterými se sýr nabírá
- jáhlová, rýžová nebo vločková kaše s čerstvým ovocem a sekanými oříšky, slazená obilným sladem nebo javorovým sirupem, s trochou másla na omaštění
- domácí celozrnný mrkvový nebo ovocný koláč nebo perník - bez použití bílého cukru
zdroj: wellnessia.cz