reklama

Vítěz Czech Press Photo: 10 tipů, jak fotografovat děti

Také fotografiím vašich dětí něco chybí? Zkrátka nemáte dobrý fotoaparát? Jenže ve foťáku to není - i tím nejobyčejnějším se dají udělat krásné fotky. Praktické tipy jak na to vám dá fotograf Honza Rybář, vítěz Czech Press Photo.

Naučte si vidět krásné světlo: Tato fotka vznikla v naprosto šedivém zimním dni, kdy do místnosti proudilo krásné, měkké světlo. Nebojte se tedy zdánlivého šera a zkuste, co foťák umí.
Naučte si vidět krásné světlo: Tato fotka vznikla v naprosto šedivém zimním dni, kdy do místnosti proudilo krásné, měkké světlo. Nebojte se tedy zdánlivého šera a zkuste, co foťák umí. | Foto: Amaze.cz

Také si občas říkáte, že těm fotografiím vašich dětí něco chybí a že zkrátka nemáte dobrý fotoaparát?  Jenže ve foťáku to není - i tím nejobyčejnějším se dají udělat krásné fotky.

Praktické tipy, jak z hodiny na hodinu fotit lépe, vám dnes dá fotograf Honza Rybář. Kdo to je? Novinář, vítěz Czech Press Photo a lektor fotokurzů, které jsou postaveny přesně na tom, co vám bude radit na následujících řádcích. Vede také kreativní agenturu Amaze.cz a nedávno otevřel nekomerční informační web Fotoguru.cz. Nabízíme vám jeho kvalifikované tipy na úžasné rodinné fotky.

1. Pochopte, jak vlastně fotografie vznikají

Kdo chce dělat krásné fotky, musí vědět, co se děje uvnitř foťáku. Alespoň toto: Když cvakneme spouští, na nějakou dobu pustíme na čip světlo a necháme ho "nakreslit" obrázek. Té době se říká expoziční čas a souvisí s nejčastější otázkou fotografování: Proč mám ty fotky zase rozmazané? Odpověď zní: Protože fotíte příliš dlouhým časem!

Co si zkusit: V jasném dni něco vyfoťte venku a naslouchejte, jak rychle foťák cvakne. Bude to rázné rychlé cvaknutí - čas byl krátký, nic rozmazaného není. A teď si vlezte někam do tmavé chodby a znovu cvakněte - Slyšíte, jak je cvaknutí mnohem delší? A vidíte, jak z vašeho dítěte zbyla jen neostrá šmouha? Tak přesně to je příliš dlouhý čas. Aby totiž fotka na tmavším místě vznikla, musíte dovnitř pouštět světlo déle než venku. Jenže za tu (například) 1/15 vteřiny se dítě pohne o 10 cm. A je rozmazané. Co s tím? Musíte se naučit tajuplnou zkratku ISO.

2. Naučte se používat zkratku ISO

Víme už, že velkým chytákem je příliš dlouhý čas, který nám vše rozmaže. Nastavení hodnot ISO to pomůže vyřešit téměř magicky. ISO je citlivost čipu a tím, že zvedneme jeho hodnoty, dovolíme čipu, aby se choval citlivěji a tím pádem dovolil fotoaparátu fotit kratším časem. Ale pozor, vše v životě něco stojí. Cenou za ostré fotky s vyšším ISO bude nižší kvalita obrázků.

Co si zkusit: Najděte, jak se na vašem fotoaparátu zvyšuje ISO. Nastavte některou z vyšších hodnot, třeba 1600, a zkuste znovu vyfotit onu rozmazanou fotku z minulého bodu. Vidíte ten rozdíl? Díky vyššímu ISO foťák cvakne rychleji a zmrazí tak dítě v pohybu. Pokud tuto jednoduchou logiku pochopíte, víte toho o focení více než 80 % majitelů fotoaparátů.

3. Přestaňte užívat plně automatické režimy

Myšlenka, že když mám dobrý foťák, nemusím nic řešit ani nastavovat, je nesmyslná. Foťák je, a vždy bude hloupější, než si myslíte. Nechávat úplně vše na něm znamená, že vaše výsledky budou vždy podprůměrné. Existuje však rychlá záchrana: Místo plné automatiky najděte program P. Ten ponechá dvě klíčové věci ve vašich rukách: volbu, zda použijete blesk, a jaké bude ISO.

Podívejte se, jak Honza Rybář naplňuje své tipy v praxi:

Co si zkusit: Vyfoťte dítě v nočním městě, třeba ve světle lampy - na plnou automatiku se otevře blesk a fotka bude ošklivá. Když blesk vypnete, při plné automatice si foťák řekne "ten člověk to neumí, musím hodně zvednout ISO , třeba na 3200". A fotka bude mít nižší kvalitu a hodně šumu. A teď přepněte na ISO 1600 a zkuste to znovu. Vidíte ten rozdíl? Fotka se téměř jistě povede, protože ISO 1600 u většiny foťáků, které nejsou starší než plus minus 5 let, obrázek šumem nezničí.

4. Vypínejte blesk v šeru - a zapínejte ve slunci

Zní to na první poslech bláznivě? Jistě víte z vlastní zkušenosti, světlo blesku je jen málokdy opravdu hezké: Dítě je přesvícené a zbytek místnosti tone v tmách. Co s tím? Blesk prostě vypněte, a pokud není úplně tma, ale jen šero, zkuste pořádně zvednout ISO a teprve pak fotit.

Co si zkusit: Až u vás doma vypukne srocení dětí, zkuste si jednu fotku s bleskem, druhou bez něj s vyšším ISO. Vidíte, jak jsou ty fotky bez blesku hezčí?

K čemu tedy blesk je? K tomu, abychom ho užívali, když je světla moc. Když budete fotit dětskou akci za plného slunce, všimněte si velkého kontrastu mezi světly a stíny v dětských obličejích.

Co si zkusit: Dítě s kšiltovkou? Obličej ve stínu bude na snímku neproniknutelně temný. Zkuste si blesknout. Stíny zmizí, tvář pod kšiltem je zachráněna!

5. Naučte se při focení vnímat krásné světlo

S ním dají dělat opravdová kouzla. Tak to prostě je, jen musíte vědět, kdy ho najdete.

Co si zkusit: Počkejte na zamračený den a vyfoťte tvář dítěte, sedícího poblíž okna. Dopadá na něj dost světla, ale je to světlo měkké a rozptýlené, stíny jsou jemné a hezké. To samé zkuste třeba v průchodu mezi domy, pod mostem či ve stinné garáži. Nevšímejte si toho, že se vám tam zdá být málo světla -foťák to zvládne. Vidíte, jak fantasticky ta fotka vypadá?

6. Zvládněte širokoúhlý objektiv a foťte zblízka

Myslíte, že žádný širokoúhlý objektiv na kompaktu nemáte? Pletete se. Fotit širokoúhle znamená, že si focený předmět nepřitahujte zoomem. Umět fotografovat tímto způsobem je téměř zázračný recept na skvělé fotky.

Čtěte také: Jak se fotí slavné rodiny?

Co si zkusit: Představte si situaci „moje dítě a Karlštejn". 95 % procent lidí prostě poodejde, udělá cvak - a na fotce je hrad a maličká postava dítěte. Teď to ale zkuste jinak. Nezoomujte,  ale přijďte k dítěti hodně blízko, skoro na dotyk ruky. Do záběru se najednou vejde dítě od pasu nahoru i celý hrad. Širokoúhlým záběrem zkrátka dostanete do fotky mnohem víc.

7. Naučte se dělat portréty - a zoomujte při tom

Nikoli, neodporujeme si s předchozím bodem. Když nechcete zachytit pozadí, ale jenom krásný portrét, tedy fotku hlavy vašeho dítěte, budete naopak zoomování potřebovat. Klíčové je přitom poodstoupit a fotit alespoň ze vzdálenosti pár kroků.

Co si zkusit: Přišla na vás touha udělat dětský portrét? Kdybyste šli blízko a vyfotili třeba z půl metru, bude obličej zdeformovaný. Odstupte si proto pár kroků stranou a pořádně zazoomujte. Teprve pak fotografujte.

8. Klesejte před dětmi na kolena!

Nejméně půlka nadšených rodičů dělá zásadní chybu, když ratolesti fotí z úrovně svých očí. To prostě není hezké. Chcete-li hezkou fotku, musíte výškově klesnout na úroveň dětí.

Co si zkusit: Na první fotce zaberte dítě shora. A pak to udělejte správně: Skloňte se tak, abyste měli objektiv ve výšce jejich očí. A pokud možno to ještě nakombinujte s pravidlem číslo 6: Jděte k dítěti na dotek. Vidíte, jak dramaticky se výsledná fotka změní?

9. Pátrejte po harmonickém pozadí

Dodržování pravidla harmonického pozadí by rázem změnilo polovinu fotek k lepšímu. Je za krásným dítětem parkoviště, tatínkova záda, nepěkná betonová zídka? To se prostě musí změnit! Kdykoliv budete mačkat spoušť, vězte, že nestačí hezky vyfotit to, co fotíte, ale že o kráse výsledného obrázku rozhodne i vše ostatní v záběru.

Doporučujeme: Jak dobře vyfotit dítě?

Co si zkusit: Vyfoťte vaše dítě třeba na pískovišti. Je to hezké, ale trochu obyčejné. Nadšení z obrázku kazí omlácená lavička, kus auta v dálce, jiné děcko otočené zády. A teď zkuste všechno kolem dítěte, zklidnit a vyčistit. Změňte záběr, aby tam ostatní děti, auta a lavičky nebyly. Zkuste místo toho do obrázku zakomponovat třeba velký kus zeleného trávníku.

10. Naučte se poznat dobrou fotku

Je fotka dobrá, nebo ne? Na tu otázku je těžké odpovědět, byť o ní byly napsány tisíce knih. Má tedy vůbec cenu si ji pokládat? Určitě! Ale zkuste se ptát chytře.

Co si zkusit: Určitě na vás občas "vyskočí" snímek z vlastního alba a vy si v duchu řeknete: To je ale hezká fotka, už jsem zapomněl, že ji mám! Zkuste přijít na to, proč na vás oslovila. Co se fotografovi povedlo, že se vám fotka líbí? Téměř jistě zjistíte, že má v sobě něco víc než pouhé zachycení dítěte na nějakém místě. Opravdu dobré fotky v sobě mají i kus atmosféry. Smyslem dobré fotky dítěte na kole není ukázat jen dítě na kole, ale i mnohem víc - atmosféru celého dne, výletu… Teprve díky tomu vás dokáže opravdu dobrá fotka přenést zpět časem na ono místo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Patologická úchylka: Když dospělé ženy milují plyšáky

Sedmiletá milionářka: Okouzlující dítě, nebo spratek?

Video: Co by se stalo, kdyby muži říkali pravdu?

reklama
reklama
reklama