Utajené problémy: Růstové bolesti dětí
"Mě strašně bolí nohy," kňourá už týden pětiletý Péťa, sotva ho maminka uloží ke spánku. Zodpovědní rodiče nejspíš zpozorní a začnou pátrat, ale nikde žádná příčina - ani modřinka, ani náznak nemoci. Strachují se zbytečně. Jejich synek nejspíš trpí tzv. růstovými bolestmi.
"Mě strašně bolí nohy," kňourá už týden pětiletý Péťa, sotva ho maminka uloží ke spánku. Zodpovědní rodiče nejspíš zpozorní a začnou pátrat, ale nikde žádná příčina - ani modřinka, ani náznak nemoci.
Strachují se zbytečně. Jejich synek nejspíš trpí tzv. růstovými bolestmi, jedním z nepříliš známých dětských zdravotních problémů. Pro obtíže je typické, že se projevují především v klidu - při odpočinku nebo spánku. Týkají se hlavně dolních končetin a projevují se nepříjemnými pálivými pocity zejména v lýtkách a holenních kostech. Děti si stěžují nejčastěji na bolest přední strany bérce, lýtka nebo podkolenní jamky.
Nepříjemné pocity přitom vycházejí z hloubky, ze svalů, kostí nebo svalových úponů. Záchvat bolestí může trvat různě dlouhou dobu, od několika minut po několik hodin. Přes den má dítě problémy s pohybem a pokulhává, v noci neklidně spí a budí se bolestí. Kde mají tyto bolesti svůj původ a jak můžeme dětem pomoci je překonat?
Týkají se jen někoho
Ze statistik lze vypozorovat, že růstové bolesti u dětí přicházejí ve dvou vlnách. Typický věk je období mezi 3. a 5. rokem a potom mezi 8. a 12. rokem, tedy doba reakcí na velké růstové změny, kdy se dítě rázem vytáhne o spoustu centimetrů.
Dosud nebylo přesvědčivě vysvětleno, proč někoho růstové obtíže trápí a jiné děti je nikdy nezažijí. Za jejich vznikem pravděpodobně stojí nepoměr mezi růstem kostí, svalů a šlach. Stejně tak se na nich může podílet řada dalších faktorů souvisejících s nadměrným zatížením pohybového aparátu nebo anatomickými odchylkami. Ne zcela zanedbatelný je i podíl psychiky dítěte.
Diagnózu může ovšem lékař stanovit až po vyloučení jiných možných příčin bolestí. Podmínkou je normální výsledek fyzikálního vyšetření, laboratorních testů a zobrazovacích metod. Růstové bolesti totiž nejsou spojeny s jinými příznaky. Pokud se dostaví horečka či třes, dítě určitě musí k lékaři. Návštěva doktora je nutná také vždy, když se objeví otok, zarudnutí, deformita v oblasti končetin či potíže s chůzí.
Koho nejvíce trápí
Růstové tempo je největší do druhého roku věku, poté mírně klesá. Ve třetím roce života dítě vyroste průměrně o 7,5 cm za rok, v následujících letech o 5 cm za rok až do počátku puberty. Za typická kritéria růstových bolestí označujeme věk mezi čtvrtým až desátým rokem života. Tehdy si děti nejčastěji stěžují na mimokloubní bolest a častější bolest dolních končetin, zvláště po předchozí námaze.
Růstové bolesti jinak pozorujeme hlavně u dětí s větší fyzickou námahou, tedy u dětí sportujících, nebo právě u dětí s nižším prahem pro vnímání bolesti. Souvislost s neklidem nebyla přímo prokázána, ale citlivější děti mohou subjektivně hůře snášet bolest a více si stěžovat.
Jak ulevit v bolestech
Pomoci, byť spíš psychicky, může jemná masáž bolestivé oblasti a přikládání suchých nebo vlhkých teplých obkladů. Pokud jsou bolesti větší a dítě kvůli nim neklidné, pomohou ke zmírnění léky obsahující paracetamol. Ale pozor, utišujícími léky nejde dítě léčit dlouhodobě!
Spíš byste ho měli ujistit, že bolesti neznamenají vážnou nemoc a že brzy přejdou. Jako prevence potom funguje pravidelná a hlavně přiměřená fyzická aktivita, bez větších výchylek v intenzitě.
zdroj: Zdrave.cz