reklama

Tlustí rodiče považují své obézní děti za štíhlé

Moje dítě? Jasně, že není tlusté! No... možná malinko oplácané. Ale jen malinko!" Překvapilo by vás, kolik rodičů vidí své děti štíhlejší, než ve skutečnosti jsou!

Foto: Isifa/Thinkstock

„Moje dítě? Jasně, že není tlusté! No... možná malinko oplácané. Ale jen malinko!" Překvapilo by vás, kolik rodičů vidí své děti štíhlejší, než ve skutečnosti jsou!

Většina maminek a tátů je přesvědčena, že jejich děti tlusté být prostě nemohou, ačkoliv všechny tělesné parametry potomků jednoznačně vypovídají o opaku. Vůbec nejhorší v odhadu proporcí svých ratolestí jsou ti rodiče, kteří sami trpí nadváhou. Vyplynulo to z průzkumu, provedeného na 1200 rodinách v Melbourne. Podle něj až 90 procent otců a matek nesprávně posuzuje optimální hmotnost svých dětí v předškolním věku.

Tristní: nadváha se stává normou!

„Výsledky výzkumu jsou tristní a nasvědčují tomu, že dosavadní kampaně zaměřené na zdravou výživu se těchto rodin téměř vůbec nedotkly. Vliv rodičů je přitom jedním z ústředních článků, jak trend narůstající obezity u dětí zastavit," uvedl John Crawford, vedoucí centra pro tělesné aktivity a nutriční výzkum. „Řada rodičů spoléhá na to, že se jejich dítě v rané pubertě vytáhne a tukové zásoby zmizí."
 
Jak ale připustil, ve srovnání s globálními čísly celosvětové populace lze jen obtížně najít odpovídající měřítko. Nadváhou totiž trpí v průměru téměř každý druhý člověk na planetě a počet obézních lidí přesáhl počet hladovějících. S  problémem se potýkají jak země bohaté, tak i chudé. Stává se tedy nadváha normou a je třeba upravit měřítka? Snad to nebude nutné!

Výzkum totiž také prokázal, že ačkoliv rodiče mnohdy nedokážou přesně odhadnout míru nadváhy svých dětí, pod vlivem informací podporují zařazení většího množství ovoce a zeleniny do jídelníčku, zvýšení sportovních aktivit a omezení konzumace vysoce energetických nápojů či doby strávené u televizní obrazovky nebo u počítače.

Je to pořád dokola: jíst zdravě a hýbat se

Nedostatek pohybu a příjem nevhodných potravin jsou příčinami stále většího výskytu obezity. V ČR má nadměrnou váhu polovina dospělých a pětina dětí a tento počet každoročně roste zhruba o dvě procenta.

Naštěstí se situace začíná lepšit i u nás. Ukazují to čísla dotazníkového průzkumu projektu VZP s názvem Žij zdravě. Podle něj se 68 % dětí ve věku od 6 do 16 let domnívá, že se stravuje ve shodě se soudobými trendy. Další fakta:

  • 7 % dětí vůbec nesnídá
  • 22 % dětí se domnívá, že má nadváhu
  • 32 % dětí drželo, drží nebo se chystá držet nějakou dietu
  • 15 % dětí přestaly lákat fastfoody
  • 25 % dětí tráví u počítače více než dvě hodiny denně (před 4 lety to bylo 64 %)

„Často vidím, že děti neřeší svou váhu s odborníky, ale zkoušejí různé diety. Přitom redukční diety poškozují dětský organismus ve vývoji," varuje doktorka Jitka Kytnarová z Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN a 1. LF UK.

Doufejme tedy, že intenzivní výuka zdravého životního stylu zafunguje i v tomto směru a že pohodlnost nepřevládne nad rozumem.

zdroj: vareni.cz, hravezijzdrave.cz

--------------------------------------------------------------------------------

Které diety budou vyhovat obézním dětem?

reklama
reklama
reklama