Sourozenecké konstelace: Je lépe být starší, či mladší?
Přísně vychovávaný prvorozený, prostřední, který má konkurenci z obou stran, nebo nejmladší, všemi rozmazlovaný benjamínek: Jak dítě ovlivní pořadí, ve kterém se narodilo?
Přísně vychovávaný prvorozený, prostřední, který má konkurenci z obou stran, nebo nejmladší, všemi rozmazlovaný benjamínek: Jak dítě ovlivní pořadí, ve kterém se narodilo?
Bude dominantní, či ochotné vyjednávat? Bude se snažit za každou cenu upoutat jejich pozornost? To prozradí sourozenecké konstelace.
Každé dítě je jiné
Ačkoli mají děti stejné rodiče, narodí se s jinou genetickou výbavou. Liší se vizáží, schopnostmi i povahou. Rozdíly mezi sourozenci ještě vzrostou podle toho, v jakém pořadí za sebou přišly na svět.
Doporučujeme: Návod na štěstí: Nejspokojenější rodiny mají 2 dcery
Z tohoto faktu vyšel americký psycholog Kevin Leman, který definoval vztahy mezi dětmi v rodině v knize Sourozenecké konstelace. Každopádně došel k názoru, že je vždy lepší děti mít, než nemít. Vícečlenná rodina totiž poskytuje větší prostor pro testování a modelování sociálních vztahů. Cenu má i zdravá sourozenecká koalice proti rodičům, ve které se daří dětské fantazii a která umožňuje snáz čelit racionalitě světa dospělých.
Mohou za to rodiče
Kromě geneticky daných předpokladů má zásadní vliv na formování vztahů mezi dětmi rodičovská výchova. První, nejstarší dítě je tak trochu pokusný králíček. Na něj mají rodiče ještě dost sil. Věnují mu nejvíc pozornosti a úzkosti, ale také nejvíc důslednosti a přísnosti. A dělají ve výchově nejvíc chyb. Na někom se to naučit musí... Čím více dětí následuje, tím víc tolerance a méně výchovných selhání mohou čekat.
Dominantní prvorození
Nejstarší dítě přišlo na svět první, a to mu zůstává po celý život. Obvykle jde o dominantní osobnost, který chce být za všech okolností vidět. Touží vyniknout, protože miluje pozornost okolí, které si zpočátku užíval sám, a kterou mu později „vzali" mladší sourozenci.
Prvorození jsou sebevědomí lidé, zaměření na cíl. Často se dobře učí a v dospělosti se uplatňují ve vedoucích pozicích. Bývají svědomití a systematičtí, ba až kritičtí. Mívají sklony k perfekcionismu.
Čtěte také: Prvorození: Inteligentnější a výkonnější než sourozenci
Jsou ale také obětaví a přirozeně přijímají odpovědnost za ostatní ve svém okolí. Dříve dozrávají a obvykle lépe vycházejí se staršími či mladšími lidmi než s vrstevníky. Konzervativně věří v autoritu, řád a rituály.
Přehlížení prostřední
Prostřední děti jsou hodně hravé a komunikativní. Není divu - musí vyjít s rodiči, se starším i s mladším sourozencem. Jejich hlavním rysem proto bývá ochota ke spolupráci a smířlivost, což z nich v dospělosti dělá vynikající partnery i přátele.
Dítě narozené uprostřed řady ostatních touží spíš po pozornosti, než po dokonalosti. Rodiče při jeho výchově bývají méně bázliví a úzkostliví. Prostřední děti proto mohou někdy mohou trpět pocitem, že jsou přehlíženi a že je jim věnováno méně pozornosti. Občas jim to nahrazuje láska a péče staršího sourozence.
Vychytralí benjamínci
Smysl pro řád a stabilitu nebývá u nejmladších dětí silnou stránkou, protože na jejich výchovu už rodičům nezbylo tolik energie. Bývají často vzdorovitější a vychytralí, rádi chodí vlastními cestičkami. Když něco provedou, často svádějí vinu na druhé a zlobení jim obvykle projde.
Přesto touží být bráni svým okolím na vědomí, takže se často předvádějí, což je spolu s okouzlujícím chováním a předurčuje k roli třídních bavičů. Ale pozor, vysokou sociální inteligenci mohou používat k manipulaci s okolím!
Jak tedy vychovávat?
Každé dítě jinak! Dejte, co si žádají rozdílné povahy a vyhněte se přitom srovnávání a upřednostňování. Na nejstaršího kladete nejvyšší nároky, takže byste měli jeho snahy odměnit většími privilegii. S přehlíženým prostředním si častěji povídejte a cíleně mu věnujte víc pozornosti. Dejte pocítit, že i ono je výjimečné. A nenechejte se manipulovat tím nejmladším. Neusnadňujte mu život a trvejte na plnění povinností a na trestech za jejich nesplnění stejně jako u ostatních.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Ideální věkový rozdíl mezi sourozenci? Poradíme vám!