Řešení po rozvodu: Pomoc pro matky samoživitelky
Nedávno mi došlo, že víc než polovina mých kamarádek a kamarádů jsou rozvedení. Z velkých lásek zbylo rozčarování a ze šťastných rodin, ty neúplné. Odnáší to psychika rodičů, ale hlavně dětí...
Doba je rychlá a rychlé jsou i vztahy. Milujeme se a pak zase nenávidíme a všechno to jde tak nějak rychleji než v dobách našich rodičů, o prarodičích nemluvě. Být rodičem a dát svým dětem dostatek lásky a péče, když přitom musíte ještě pracovat a stíhát tisíce věcí není jednoduché.
Mnohem horší to ale mají ti, kteří na své děti zůstali samy. Být v dnešní době sám na dítě není žádný med. Začala jsem se proto pídit, jestli neexistuje pro "single" rodiče nějaká sociální pomoc.
Rozšířená rodina – koncept, který stojí za prozkoumání
Na internetu mě zaujal koncept nazvaný Rozšířená rodina, před několika lety jeho základ položil Vratislav Hlásek, pedagog, kouč, pěstoun, který pomohl poznat, co je rodina, už mnoha dětem. Tenhle vizionář pochopil, že bez široké rodiny se ve světě dá jednoduše obstát jen velmi těžko. Se svými spolupracovníky dal dohromady koncept, který popisuje Petr Jasinsky v knize Rozšířená rodina dle vlastní volby. Rozšířenou rodinu totiž můžete založit s lidmi ve svém okolí i vy.
Jedná se vlastně o vzájemnou pomoc lidí, tak trochu inspirovanou tím, jak rodiny fungovaly v minulých dobách. Soudržnost a snaha pomoci jeden druhému může velmi usnadnit život třeba matkám samoživitelkám. Představte si jen takovou "drobnost" že vám někdo z vašich přátel z Rozšířené rodiny vyzvedne dvakrát týdně děti ze školy, vy mu pak naoplátku upečete ten skvělý švestkový koláč, vaši chloubu, a nakonec se celá vaše Rozšířená rodina sejde v neděli v parku – děti si hrají, vy se vypovídáte a všem je fajn. Pohádka? Nemusí být, své o tom ví třeba Karolína. Manžel ji opustil ze dne na den.
Koncept Rozšířené rodiny vám asi nejlépe přiblížím v praxi. Rozhovor s Karolínou (40), která si prošla rozpadem manželství a zůstala sama s malým synem vám asi nejlépe ukáže, že podobná sociální podpora rodiny je v dnešní stresové době nejen dobrá, ale důležitá...
Jaké to je, zůstat sama s tříletým dítětem?
Zoufalé. Manžel se od nás nečekaně odstěhoval den ze dne. Bylo to jako blesk z čistého nebe. Já byla se synkem na mateřské a do původní práce jsem se vracet nechtěla. Tudíž se do mě promítaly obrovské obavy co s námi bude, jak to všechno zvládnu. Manžel se choval hodně nečitelně, takže ani nutná finanční jistota nebyla v tu chvíli jasná.
Byla jsi sama a co teď? Popíšeš, jak jsi tehdy postupovala, na co ses zaměřila?
Bylo to těžké, ale jsem naštěstí bojovník. I přes velkou bolest a velké obavy jsem si řekla, že to všechno zvládnu s hlavou vztyčenou, tak aby mohl být jednou na mě můj syn hrdý. To byl pro mě hnací motor. Po prvotním šoku jsem se snažila dát samu sebe "dokupy" a poté jsem začala hledat práci. Naštěstí se podařilo sehnat práci v malé firmě v mém oboru a na zkrácený úvazek. Byla jsem za tu příležitost vděčná.
Ty jsi na sobě začala pracovat, ale co syn? Děti podobné situace málokdy dokážou dobře vstřebat. Jak to bylo u vás?
Syn to těžce prožíval. Táta mu chyběl. Vzpomínám, jak se v noci budil a tátu hledal. Bylo to smutné. Nicméně jsme spolu o té situaci hodně mluvili, měli jsme své večerní rituály, kdy ho chodila navštěvovat imaginární postava a on se jí svěřoval. Ale přesto všechno, jelikož je citlivý tak jeho prožitky byly silné. Nicméně mám pocit, že jsme si to společně nakonec nějak odžili. Trvalo to více než rok.
S rozchodem se nedá nic dělat, jak ale udržet pocit rodinné sounáležitosti a modelu rodiny vůbec?
Naštěstí se ve svém životě zajímám o spoustu věcí. Už když se synek narodil, studovala jsem hodně materiálu a sbírala hodně informací o dětech a jejich výchově a čerpala z ikon dětských psychologů, jakým byl například profesor Zdeněk Matějček a ostatní. Okusili jsme společně i montessori pedagogiku a ostatní směry dětské výchovy. Vzpomínám, jak jsem zoufale prahla po funkční rodině, která se mi rozpadla den ze dne. Tak jsem samozřejmě celý rok tvrdě pracovala na tom, aby se to celé nějakým způsobem zachránilo. Nicméně po zjištění, že to nebude zřejmě možné, jsem začala "surfovat" na internetu a hledala touto cestou řešení co s tím. Zadala jsem do vyhledávače rodina a objevilo se mi spoustu článků a mezi nimi i Rozšířená rodina. Ihned mě to zaujalo a po rozkliknutí se mi ulevilo. Ulevilo se mi pro to, že jsem pochopila, že nemusím být už zoufalá nad svoji situací a že když se holt něco takového stane, tak si můžu nahradit rodinu jinde s jinými lidmi i bez pokrevních příbuzných.
Rozšířená rodina, to zní zajímavě, můžeš nám o ní neco říct?
Rozšíření rodiny je způsob, jak vrátit dospělým i dětem podporu a bezpečí, jaké po staletí poskytovaly velké rodiny, které ovšem v naší době téměř vymizely. Rozšířená rodina je způsob života, ve kterém vědomě navazujeme spolupráci s dalšími rodinami a lidmi, za účelem zlepšení kvality života zúčastněných, a především všech dětí.
Jak takové rozšíření rodiny vypadá v praxi?
Začala jsem myšlenku Rozšířené rodiny šířit ve svém nejbližším okolí. Rodiny s kterými jsem navazovala kontakt o tom též začaly přemýšlet. Nyní už hezky se dvěma rodinami mezi sebou spolupracujeme, vypomáháme si s dětmi, trávíme spolu společné chvíle, děti mají díky tomu širší sociální vazby, my rodiče naopak větší prostor pro sebe a hlavně si pomáháme si navzájem. Je dobré vědět, že v tom člověk není sám a jak říká zakladatel tohoto konceptu Vratislav Hlásek: Děti vychovává nejlépe tlupa. "Veliká, různorodá a milující".
A jak se vám se synem žije teď, dá se říct, že vám Rozšířená rodina změnila život?
S Rozšířenou rodinou mnohem lépe. Navíc se otec synka více angažuje v jeho výchově i když žijeme odděleně, takže by se dalo říci, že jsme nyní celkem spokojená domácnost.
Rozvod, sociální a finanční nejistota, pocit, že na své dítě nemáte dostatek času – mnoho lidí přesně tohle zažilo nebo zažívá. Na příběhu Karolíny je vidět, že i když má za sebou zlé časy, naděje tu je. Pomohla jí, kromě pevné vůle, i komunita lidí, ochotných podat pomocnou ruku. Já doufám, že koncept Rozšířené rodiny převezme co nejvíc lidí, je v něm totiž naděje pro nás pro všechny...
Více informací se dozvíte na rozsirenarodina.cz.