reklama

Puberťáku, nebuď línej!

Jak jsou na tom české rodiny se sportem? Možností se hýbat mají dost, cítí také odpovědnost za zdravotní stav svých potomků. Přesto se pohybu věnují daleko méně, než by bylo záhodno.

Puberťák
Puberťák | Foto: Profimedia.cz

Jak jsou na tom české rodiny se sportem? Možností se hýbat mají dost, cítí také odpovědnost za zdravotní stav svých potomků. Přesto se pohybu věnují daleko méně, než by bylo záhodno.

Ukázal to online průzkum spojený s projektem Nebuď línej, který je zaměřen na teenagery. Jak z něj vyplynulo, 34 % rodičů s rodinou nesportuje pravidelně a 46 % dotázaných rodičů sportuje se svojí rodinou jen příležitostně. Celkem 19 % dotázaných dále uvedlo, že jejich děti upřednostní počítač před možností jít ven se hýbat.

Projekt Nebuď línej by měl proto představovat nejen výzvu, ale také návod pro rodiče. Právě oni by totiž měli umět rozumně a efektivně naložit s energií svých dětí, ukázat jim cestu, jak se dostatečně a správně hýbat a najít si radost a zdravou závislost na pohybu.

Máme rádi kolo a plavání

Podle průzkumu respondenti nejčastěji provozují cyklistiku, plavání, turistiku a běh. K oblíbeným aktivitám patří i tenis, míčové hry, in-line brusle a zumba. Velká většina lidí (73 %) je spokojena se sportovním vyžitím ve svém okolí. Pokud jim něco chybí, jsou to ve většině případů hřiště, bazén, cyklostezky či dráhy pro in-line brusle. Ještě víc respondentů (86 %) si myslí, že za podporu dětí ve sportu zodpovídají rodiče. Pravidelné mimoškolní sportovní aktivity má však alespoň jednou týdně pouhá polovina dětí (53 %). Celkem 6 % rodičů se potom potýká u svých dětí s nadváhou.

„Současná situace, kdy skoro každé páté dítě trpí nadváhou nebo obezitou, je opravdu alarmující. Pravidelná sportovní aktivita je jednou z mála věcí, které mohou pomoci. Bohužel pravidelně se hýbe jen opravdu málo dětí. Projekt Nebuď línej by mohl přivést k pravidelnému pohybu více školáků, a pokud se to podaří alespoň u někoho, můžeme tento velmi nebezpečný trend zastavit, nebo alespoň zpomalit," podotýká nutriční poradce Pavel Suchánek.

Aerobik a box

V rámci akce má děti inspirovat dvojice sportovců: mistryně světa ve sportovním aerobiku Denisa Barešová a André Reinders, mistr světa v thajském boxu. Ti společně s fitness trenérkou a specialistkou na zdravou stravu Lenkou Horňákovou navštívili při pilotní roadshow tři školy v Brně, Plzni a Praze, předvedli dětem ukázky svého sportovního umění a seznámili je s fakty o zdravé a vyvážené stravě a sportu. Velmi úspěšně byla také připomenuta dávno zapomenutá pohybová aktivita, skákání přes gumu.

Vzdělávat a bavit

Projekt Nebuď línej by měl vzdělávat, ale také přinášet zábavu a radost z pohybu. Ideálně by však měl motivovat ke změně životního stylu. Společně s roadshow byl odstartován i stejnojmenný web Nebudlinej.cz, jehož hlavní postavou je kluk Leny, který byl dříve líný, ale kamarádi ho přivedli ke sportu a od té doby už je jeho lenost ta tam. Jen přezdívka Leny mu zůstala.

Teď ale naopak on sám podporuje všechny holky a kluky, aby se pustili do sportu a nelenošili doma. Leny nabízí seznam sportů, doporučuje sportoviště nebo navrhne sporty, které je možné dělat v různých ročních obdobích.

Návštěvníci webu najdou na úvodní stránce i Lenyho maminku, která přináší zajímavé čtení pro rodiče, kteří se zajímají o aktivní životní styl nejen kvůli svým dětem.

zdroj: nebudlinej.cz

Lze zabránit dětské obezitě? Názory rodičů!

  • 17 % Nemyslím si, že by cokoli výrazně pomohlo, takový je dnešní svět.
  • 21 % Je potřeba angažovanost státu, zejména ministerstva školství a zdravotnictví, a speciální programy.
  • 27 % Cesta vede přes zavedení předmětu ve škole zaměřeného na stravu a sport.
  • 34 % Šlo by to osvětou rodičů.

reklama
reklama
reklama